Niepodległość w Łużnej zaklęta

start 14.09.2019 11:00

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

koniec 14.09.2019 17:00

Lokalizacja: Łużna, Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

„Niepodległość w Łużnej zaklęta” – pod tym hasłem już 14 września 2019 r. od godziny 11:00 na terenie miejscowości Łużna upamiętniać będziemy wydarzenia okresu I Wojny Światowej, jakie miały miejsce w naszej Gminie, wpisujące się w działania, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać szczegóły dotyczące jednej z najbardziej znaczących operacji wschodniego frontu I Wojny Światowej - bitwy o położone w Łużnej wzgórze Pustki.  Walka ta, chociaż w swej wymowie tragiczna, w dużej mierze przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, a także w namiotach wystawowych usytuowanych obok budynku, od godziny 11:00 będzie można zwiedzać wystawę udostępnioną przez depozytariuszy 4 Polskich Zabytków posiadających tytuł Znaków Dziedzictwa Europejskiego, a także wystawy udostępnione przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

Zaprezentowane zostaną również prace malarskie wykonane przez dzieci z terenu Gminy Łużna, na których upamiętnione zostaną znaczące miejsca dla wydarzeń historycznych okresu 1914-1918 z terenów Gminy. Ok. godziny 14.00 rozpoczną się wykłady tematyczne wraz z panelem dyskusyjnym.
Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej od godziny 17:00 rozpoczną się występy lokalnych artystów, muzyków i dzieci szkolnych z terenu Gminy Łużna, które zaprezentują się z repertuarem słowno-muzycznym, o tematyce patriotycznej.

Zwieńczeniem całości spotkania będzie wspaniałe prawykonanie Oratorium pt: „Niepodległa”, do którego muzykę napisał kompozytor Dominik Lasota, a tekst Zofia Rząca, Łużańska poetka.


Miło będzie nam gościć pasjonatów historii, jak również wszystkich którzy cenią sobie udział w dużych i małych wydarzeniach kulturalnych.

Zapraszamy całe rodziny oraz przedstawicieli wszystkich pokoleń.

Dołącz do wydarzenia na fb >>> TUTAJ

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.