Muzyka u podnóża Beskidów

start 14.09.2019 18:00
koniec 14.09.2019 19:00

Lokalizacja: Gorlice, Galeria Sztuki - Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Serdecznie zapraszamy do Dworu Karwacjanów 14 września (sobota) 2019 roku na kolejny koncert w ramach cyklu „Muzyka u podnóża Beskidów”

Wystąpi Airis String Quartet w składzie:
I skrzypce - Aleksandra Czajor
II skrzypce - Grażyna Zubik
Altówka - Malwina Tkaczyk
Wiolonczela - Mateusz Mańka


Program koncertu:
A. Webern - "Langsamer Satz"
F. Mendelssohn- Bartholdy - Kwartet smyczkowy f-moll op 80
M. Małecki- Kwartet smyczkowy nr 1  
H. Czyż - Etiuda jazzowa  

 

Airis String Quartet to niewątpliwie jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia w Polsce. Założony w 2008 roku, w niespełna pół roku od swojego powstania osiągnął pierwszy znaczący sukces- zdobył II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, co nadało pęd dalszemu rozwojowi zespołu. Kolejne lata przyniosły wiele innych nagród i wyróżnień, do najważniejszych należą: „EMCY Prize For Excelent Performance” na Konkursie Charles Hennen Competition w Holandii (2012), III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym na Malcie (2015), Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX wieku na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017) oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Krzysztofa Pendereckiego na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2017). Zespół był także laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”(2016) i laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta-rezydent”(2015).
Airis String Quartet aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.  W jego szerokim i różnorodnym repertuarze od wielu lat szczególne miejsce zajmuje muzyka XX i XXI wieku. Kompozytorzy młodego pokolenia często powierzają zespołowi prawykonania swoich dzieł. Kwartet miał przyjemność współpracować również z Maestro Krzysztofem Pendereckim, Rafałem Augustynem, Miłoszem Bembinowem, Ib Norholmem, Pawłem Łukaszewskim, Michałem Dobrzyńskim, Łukaszem Pieprzykiem a także z kompozytorami muzyki filmowej i do gier komputerowych: Garry Schyman („Bioshock”), Krzysztof A. Janczak („Dans les pas de Marie Curie”), Arkadiusz Reikowski („Kholat”, „Father and Son”).
 


Zespół stale poszukuje nowych inspiracji, niejednokrotnie wykraczając poza ramy muzyki klasycznej. Chętnie zaprasza także do współpracy innych muzyków tworząc unikatowe składy instrumentalne, łączące brzmienie kwartetu smyczkowego z instrumentami perkusyjnymi, saksofonem i akordeonem czy kwartetem wokalnym. Z inicjatywy zespołu powstało kilka nowych dzieł w ramach programu „Kolekcje”- priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Klub Gorliczan"
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnaego w Krakowie
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.