reklama

Autobus uderza w stację paliw, strażacy ćwiczą Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O godzinie 10.30 dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach otrzymał informację od pracownika stacji paliw BP w Bieczu o wypadku autobusu przewożącego 26 uczniów, dodając, że kilku z nich jest rannych.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń taktyczno-bojowych, jakie zostały przeprowadzone przez straż pożarną.

 

Z niepokojem w głosie opisując dyżurnemu przebieg zdarzenie, powiedział, że kierowca autobusu podczas manewru skrętu na parking przy stacji stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył tyłem autobusu w pawilon stacji. W wyniku tego zderzenia doszło do uszkodzenia konstrukcji budynku (uszkodzenia ścian i częściowo sufit). Z relacji zdenerwowanego pracownika stacji wynikało, też, że nie jest on w stanie zlokalizować dwóch pracowników. Poinformował on także iż próbują gasić pożar komory silnika autokaru i że pożar ten bezpośrednio zagraża budynkowi stacji paliw. Pożarem zagrożone są również dystrybutory paliwa oraz autocysterna przepompowująca paliwo do zbiorników stacji paliw. Dyżurny SKKP po przeanalizowaniu zgłoszenia zgodnie z procedurą na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy z JRG w Gorlicach, grupę operacyjną z KP PSP w Gorlicach oraz pobliskie miejsca zdarzenia jednostki OSP.


reklama
reklama

Przybyli na miejsce strażacy, przeprowadzając rozpoznanie, ustalili, że w uszkodzonym palącym się autobusie znajduje się 26 uczniów, z czego czterech jest ciężko rannych. Pożarem objęta jest komora silnika autobusu, a ogień przedostaje się do pawilonu stacji, w którym najprawdopodobniej znajduje się dwóch zaginionych pracowników. KDR podjął decyzję o ewakuacji osób z płonącego autobusu, udzieleniu KPP poszkodowanym pasażerom, podaniu dwóch prądów wody w natarciu. Jeden na palącą się komorę silnika, a drugi do wnętrza pawilonu stacji oraz trzeci prąd piany ciężkiej w zabezpieczeniu autocysterny i dystrybutorów paliwa. Zaopatrzenie wodne strażacy organizowali z pobliskiego hydrantu i rzeki Ropa. Dowodzący akcją polecił również wprowadzić do wnętrza pawilonu stacji rotę poszukiwawczą z kamerą termowizyjną w celu odnalezienia dwóch zaginionych pracowników. Ze względu na niską temperaturę KDR poprzez SKKP zadysponował na miejsce zdarzenia autokar oraz zorganizował zaplecze logistyczne dla osób ewakuowanych z wykorzystaniem ogrzewanego namiotu pneumatycznego. Za pośrednictwem PCZK i UM w Bieczu podjęto dziania mające na celu zorganizowanie noclegów i posiłków dla ewakuowanych uczniów.


reklama
reklama

Na szczęście opisany scenariusz to przebieg ćwiczeń taktyczno-bojowych, które odbyły się w dniu 30 listopada 2017 roku na obiekcie Stacji Paliw BP w Bieczu. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. W manewrach udział wzięli strażacy z KP PSP w Gorlicach, JRG w Gorlicach, jednostki OSP z: Biecza, Binarowej, Kobylanki, Strzeszyna, Sitnicy (łącznie 43 strażaków - 10 zastępów).


reklama

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania wszystkich podmiotów biorących udział w ćwiczeniach, organizacja działań w warunkach zimowych w tym organizacja zaplecza logistycznego, organizacja systemu łączności podczas akcji oraz wypracowanie możliwości rozwinięć taktycznych podczas prowadzenia akcji w nietypowych zdarzeniach, sprawdzenie zaopatrzenia w wodę z wykorzystaniem sieci hydrantowej i cieków wodnych.


reklama

reklamaźródło: straż-Gorlice.pl

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama