Najlepszy młody cukiernik w Małopolsce pochodzi z Gorlickiego

  • 11.01.2019, 08:53 (aktualizacja 11.01.2019 09:18)
  • Barbara Ćmiech - Pruchniewicz
Podziel się:
Oceń:
Najlepszy młody cukiernik w Małopolsce pochodzi z Gorlickiego
We wtorek (8 stycznia) w Krakowie odbyły się eliminacje wojewódzkie XXIV Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie: cukiernik. Konkurs wygrał uczeń jednej z gorlickich szkół średnich.

Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach reprezentował uczeń klasy III b Z – Daniel Niemasik, który to właśnie zajął pierwsze miejsce w tym prestiżowym turnieju.Tematem przewodnim tegorocznej edycji było: Rzemiosło – Nasza Przyszłość. Zmagania składały się z dwóch części: teoretycznej (test 30 pytań z zakresu wiedzy zawodowej) i praktycznej, w której należało zrealizować następujące zadania: wykonanie i dekoracja tortu zgodnie z tematyką, sporządzenie torcika degustacyjnego, przygotowanie ciastek bankietowych oraz wykonanie figurek z marcepanu lub masy cukrowej.

Przy ocenie prac konkursowych przez jury liczyły się przede wszystkim: organizacja i higiena pracy (w tym kompletność stroju), wykonywanie wyrobów ciastkarskich i cukierniczych (spójność z tematem, staranność, technika wykonania, pomysłowość, kompozycja i dobór składników), wykonanie elementów dekoracyjnych z marcepanu, karmelu i czekolady oraz sposoby dekorowania, a także ocena organoleptyczna i prezentacja (wygląd i aranżacja).

Nasz reprezentant wybrał oraz słodko zaprezentował zawód: złotnik-jubiler – należy tutaj zaznaczyć, że wszystkie elementy pracy wykonał ręcznie, opierając się na tradycyjnych metodach wytwarzania wyrobów metodą rzemieślniczą – podkreśla Lucyna Prorok, nauczycielka z ZSZ w Gorlicach, która przygotowała ucznia do turnieju.

W klasyfikacji końcowej Daniel Niemasik zdobył pierwsze miejsce i tym samym jest laureatem etapu wojewódzkiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie: cukiernik oraz pretendentem do finału, którym będzie etap ogólnopolski, zaplanowany na początek kwietnia we Wrocławiu.

Uczeń do Gorlic wrócił z pucharem, nagrodą specjalną Małopolskiego Kuratora Oświaty, dyplomem laureata oraz licznymi nagrodami rzeczowymi, do których należy zaliczyć przede wszystkim różnorodny nowoczesny sprzęt cukierniczy, a także voucher do restauracji Andel’s na kwotę 150 zł i inne drobne upominki oraz gadżety.

Osobiste gratulacje odebrał m.in. z rąk Barbary Nowak, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa.Barbara Ćmiech - Pruchniewicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ANA
ANA 13.01.2019, 13:49
Brawo! Gratuluję i życzę powodzenia na kolejnym etapie :lol:
Tom
Tom 12.01.2019, 17:15
Gratulacje!

Pozostałe