Barometr zawodów 2019. W jakich będzie najłatwiej znaleźć pracę?

  • 9.01.2019, 10:51 (aktualizacja 09.01.2019 10:59)
  • Barbara Ćmiech - Pruchniewicz
Podziel się:
Oceń:
Barometr zawodów 2019. W jakich będzie najłatwiej znaleźć pracę?
Lista zawodów deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych w naszym regionie. Prognoza na najbliższy rok.

Budowlańcy, kierowcy, kelnerzy i fryzjerki – to najbardziej poszukiwani fachowcy na małopolskim rynku pracy. Tak wynika z przeprowadzonego po raz dziewiąty barometru zawodów w naszym regionie.
Badania potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą. Województwo małopolskie znajduje się na trzeciej pozycji w Polsce pod względem stopy bezrobocia – za województwami: wielkopolskim i śląskim. W listopadzie 2018 roku stopa bezrobocia w Małopolsce wyniosła 4,7 proc.Wśród zawodów deficytowych najliczniej reprezentowane są zawody budowlane: betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze, blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze, tynkarze, operatorzy, mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, kierownicy budowy oraz inżynierowie budownictwa.

Na niedobór pracowników budowlanych, poza dużym popytem wynikającym z prowadzonych i planowanych inwestycji, wpływają trudne warunki pracy i relatywnie niskie wynagrodzenia, a także praca poza miejscem zamieszkania oraz brak doświadczenia.

Liczną grupę tzw. deficytów na poziomie województwa stanowią zawody z branży produkcyjnej: elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, spawacze, ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, a także krawcy i pracownicy produkcji odzieży.

Branża produkcyjna odczuwa deficyt pracowników z doświadczeniem. Trudności z rekrutacją to wynik ciężkich warunków pracy w niektórych zakładach produkcyjnych oraz niskich zarobków. Pracodawcy coraz częściej poszukują też specjalistów, którzy posiadają więcej niż jedną kwalifikację – np. ślusarzy z umiejętnością spawania albo spawaczy pracujących w różnych technologiach.

Podobnie jak w całym kraju, również w Małopolsce utrzymuje się duże zapotrzebowanie na kierowców i pracowników związanych z transportem, przede wszystkim na kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych, a także mechaników pojazdów samochodowych, blacharzy i lakierników oraz spedytorów i logistyków.

Trudności ze znalezieniem kierowców wynikają z charakteru pracy – długiej nieobecności w domu, wymagań takich jak dyspozycyjność, znajomość języków obcych, odpowiedzialność materialna oraz konieczność posiadania odpowiednich uprawnień.W branży transportowej, podobnie jak w budownictwie, mimo zatrudniania pracowników z zagranicy, przedsiębiorcy wciąż borykają się z problemami kadrowymi. Niedobór mechaników samochodowych oraz blacharzy i lakierników wystąpi pomimo dużej liczby absolwentów szkół zawodowych. W trakcie nauki uczniowie nie nabywają odpowiednich umiejętności, często też nie mają predyspozycji, ani chęci do pracy w zawodzie.

Na brak pracy nie będą narzekać lekarze oraz pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych oraz fizjoterapeuci i masażyści.

Stosunkowo łatwo będzie znaleźć pracę fryzjerom i kosmetyczkom, oraz w gastronomii – na stanowisku szefa kuchni, kucharza, kelnera lub barmana. Widoczny jest także deficyt samodzielnych księgowych, pracowników do spraw rachunkowości i księgowości oraz projektantów i administratorów baz danych i programistów. Nowością jest prognozowany deficyt nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Poprawa sytuacji na rynku pracy wpłynęła na zmniejszenie liczby zawodów nadwyżkowych w skali województwa. W roku 2019 prognozowane jest wystąpienie tylko 2 takich zawodów – ekonomistów oraz pracowników administracyjnych i biurowych. Nadwyżki szukających pracy dotyczą przede wszystkim zawodów, na które jest niewielkie zapotrzebowanie oraz takich, w których system kształcenia nie jest dopasowany do potrzeb rynku pracy. Wpływ na nadwyżki pracowników mają również nieprzemyślane wybory edukacyjne młodych ludzi, do czego przyczynia się m.in. niewystarczający zakres doradztwa zawodowego w szkołach, prowadzonego przez odpowiednio przygotowanych specjalistów.

Warto dodać, że barometr jest badaniem jakościowym, służącym do prognozowania sytuacji w zawodach w perspektywie jednego roku. Jego wynikiem jest zestawienie zawodów w trzech grupach:

  • zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy,
  • zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz dużą liczbę kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców,
  • zawody zrównoważone, w których wystąpi równowaga popytu i podaży.

Badanie zleciło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jego koordynatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Źródło info: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie


Barbara Ćmiech - Pruchniewicz

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wibowit
Wibowit 12.01.2019, 18:26
kiepskie są tutaj perspektywy. no i że masa lokali pada i do wynajęcia, ktoś wynajmnie i zaraz upada.
tomi
tomi 11.01.2019, 06:13
podobno mocno w cenie zawód vice-burmistrza :lol:
Gruby
Gruby 10.01.2019, 10:27
Nie każdy pracodawca da 2000zl na rękę.Dlatego nowy pracownik który przerobić miesiąc i dostanie wypłatę to na drugi dzień już go nie ma tak płacą tak mają i niech nie narzekają że niema pracowników do pracy toniete czasy że się robiło za chleb i wielkie wymagania
Rolnik Czesław
Rolnik Czesław 10.01.2019, 05:55
jak chcą mieć w miarę ogarniętych ludzi i płaca po 2000 na rękę to niestety frajerów nie ma... a wieści się szybko roznoszą jaki jest pracodawca wiec niech się później szanowni prezesi nie dziwią czemu ludzie omijają łukiem ich firmy
Ona
Ona 10.01.2019, 04:07
Tak ale Kraków to nie Gorlice.

Pozostałe