Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Budżecie nasz niecodzienny

Podziel się
Oceń

20 grudnia zdecydowaną większością głosów radni Rady Miasta Gorlice przyjęli budżet na 2019 rok. Budżet ten gospodaruje 126 mln złotych, z których ponad 32 mln pójdzie na inwestycje.
Budżecie nasz niecodzienny

W tych 32 mln złotych my, gorliczanie, mogliśmy zagospodarować według naszego uznania blisko milion złotych w Budżecie Obywatelskim, z czego 300 tys. złotych na tzw. zadania ogólnomiejskie i 900 tys. złotych na zadania osiedlowe.


 


Rzecz będzie właśnie o tym małym wycinku budżetu. Jak go wykorzystaliśmy? Czy aby na pewno wszyscy rozumieją, co oznacza zadanie ogólnomiejskie, a co zadanie osiedlowe?

2483 osoby – tyle z całej społeczności gorliczan, którzy mają powyżej 15 roku życia, zdecydowało wyrazić swój głos w sprawie Budżetu Obywatelskiego na rok 2019.

Pierwszy przytyk będzie niestety do nas samych!

Zaledwie 389 głosów wystarcza, aby wygrać zadanie ogólnomiejskie. Zadanie, które ma przysporzyć nam wszystkim „wartości dodanej”.

W sumie nie można by nam było tego mieć za złe, jeśli głosowanie odbywałoby się na kartkach, a swój głos trzeba by było oddać w kilku wyznaczonych punktach. Ale! Głosy można było oddać przez Internet, nie wychylając nosa z wygodnego łóżka, sprzed telewizora, można to było zrobić w przerwie między oglądaniem filmików ze śmiesznymi kotami. Na szczęście rok do roku tendencja jest wzrostowa i coraz więcej świadomych gorliczan głosuje na projekty. Co nie zmienia faktu, że skrzykując się w 3-4 bloki bez problemu można zgarnąć „dla siebie” 300 tys. złotych.

A więc wniosek dla nas samych – Drodzy Gorliczanie TRZEBA GŁOSOWAĆ! Bo nasz głos ma realny wpływ, a jak pokazały wyniki budżetu obywatelskiego na rok 2019, czasami brakuje „jednej klasy”, aby wygrać.

Rzecz o samych zadaniach.

Aby nie wydłużać w nieskończoność, skupimy się tylko na „głównej wygranej”, czyli 300 tysiącach złotych, które mieszkańcy mogą przeznaczyć na tzw. zadanie ogólnomiejskie. Zadanie, które jeszcze raz podkreślę, ma służyć wszystkim mieszkańcom.

Cytując fragment regulaminu Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 mamy paragraf 2 punkt 8 „Za zadanie o charakterze ogólnomiejskim uznaje się zadanie które:
1. położone jest na terenie więcej niż jednego osiedla;
2. dotyczy zagadnienia lub inwestycji istotnej dla Mieszkańców więcej niż jednego osiedla lub całego Miasta Gorlice;
3. w przypadku zadań inwestycyjno-remontowych pozostaje zgodne z założeniami strategii rozwoju Miasta, a w szczególności nie prowadzi do realizacji obiektów, które planowane są lub powinny zostać wykonane w innej niż wskazana przez wnioskodawcę lokalizacji lub które mogą być wykonane z możliwością uzyskania środków zewnętrznych.”


 


Czy aby na pewno wszystkie zadania, które zostały dopuszczone do głosowania w trybie ogólnomiejskim, spełniały te trzy wydawałoby się proste założenia?

W roku 2019 do tego typu zadań zakwalifikowano rekordową liczbę, bo aż 12 projektów. Wśród nich były:

1. Remont ul. Konopnickiej
2. Budowa chodnika w ciągu ul. W. Pola
3. Budowa single tracka
4. Dostosowanie miejskiej biblioteki
5. Warsztaty budowy robotów
6. Poprawa infrastruktury na stadionie
7. Remont ul. Orzeszkowej
8. Zakup rolby do pielęgnacji lodowiska
9. Elektroniczny pomiar czasu dla pływalni
10. Rozbudowa placu zabaw w parku
11. Naftowa wizytówka Gorlic
12. Remont ul. Garbarskiej i Blich

Oczywiście ciężko przy tak mimo wszystko skromnym budżecie liczyć, że zadanie będzie zajmowało więcej niż teren jednego osiedla. W zasadzie ten warunek spełniałyby jedynie warsztaty budowy robotów, które przysłużyłyby się wszystkim młodym mieszkańcom Gorlic, rozwijając w nich pasję do programowania i nowoczesnych technologii. Na szczęście w regulaminie budżetu jest też drugi zdecydowanie ważniejszy warunek  – „dotyczy zagadnienia lub inwestycji istotnej dla Mieszkańców więcej niż jednego osiedla lub całego Miasta Gorlice.” Czy za takie zagadnienia możemy uznać remonty ulic Konopnickiej, Orzeszkowej, Garbarskiej i Blich? Jak ważnymi miejskimi arteriami są te ulice, że urzędnicy z Ratusza dopuścili te zadania do puli ogólnomiejskiej? ŻADNA z tych ulic nie łączy więcej niż jednego osiedla, co więcej wszystkie te ulice mają jedną wspólną cechę – są wewnątrzosiedlowe i korzystają z nich w większości tylko ich mieszkańcy. Dlaczego więc ktoś dopuścił te projekty do puli ogólnomiejskiej? Dlaczego w tej samej puli znalazły się również zakupy dla OSiR? Zarówno maszyna do pielęgnacji lodu, jak i pomiar czasu na pływalni. Czy urzędnicy celowo przymykają oczy na tego typu „zagrywki” do budżetu? Mając możliwość pozyskiwania zewnętrznych środków z programów rządowych, czy też unijnych dopuszcza się do głosowania projekty, które powinny leżeć tylko i wyłącznie w kwestii miasta i jednostek mu podległych.

Budżet obywatelski natomiast powinien zostać zostawiony w całości obywatelom i ich pomysłom. Pomysłom, które mają realną szansę zmienić nasze miasto na lepsze, uczynić je bardziej przyjazne mieszkańcom, a kto wie, może niektóre z tych pomysłów przyniosłyby do kasy miejskiej dodatkowe wpływy, dzięki czemu byłoby więcej pieniędzy na remont ulic czy doposażenie miejskich jednostek.

List do redakcji. Imię i nazwisko autora do wiadomości redakcji.


 


Napisz komentarz
Komentarze
diXI 18.01.2019 14:23
Niestety z wieloma rzeczami mają problem...

marcin 18.01.2019 14:20
Ten, kto to napisał ma łeb na karku! xD pozdro!

Andrzej 12.01.2019 13:24
Szkoda ze artykul trudny do odnalezienia :) Rafal Kukla Um Gorlice czekamy na sprostowanie!

Andrzej 10.01.2019 13:47
Czemu artykułu nie ma na głównej stronie? Ciężko go znaleźć! Redakcja nie chce zadzierać z UM, pomimo rozsądnego i wyważonego tonu listu? A może by tak pociągnąć temat dalej i poprosić o jakiś komentarz w tej sprawie urzędników z ratusza?

Patryk 09.01.2019 07:39
Bardzo dobry artykuł. Mam nadzieję, że urzędnicy wyciągną z niego jakieś wnioski bo często dobre pomysły które mogą przyczynić się do promocji miasta przegrywają z remontem ulic osiedlowych z których będą korzystać w większości tylko mieszkańcy.

Budyn 08.01.2019 14:06
Rafal Kukla czekamy na odpowiedz! Kadencja co prawda potrwa jeszcze 5 lat ale moze chociaz jakis komentarz do sprawy?

Czarek 08.01.2019 13:41
Super napisane! Po co pozyskiwać zewnętrzne środki? Za dużo biurokracji, a osoby odpowiedzialne za środki pozabudżetowe są przyjęte tylko po znajomości i mają bardzo słabą wiedzę.

KrzysztoF 08.01.2019 05:58
Mądry artykuł...ma ja problem z inerpretacja zapisów które sami tworza żenada

Maro 07.01.2019 18:05
Mądrze napisane! :) Ciekawe czy urzędnicy UM znajdą w sobie odrobinę przyzwoitości i odniosą się do tej sytuacji... Szczerze wątpię. Ale może nam, mieszkańcom da to do myślenia... 8)

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”