Zapytaliśmy urzędników w Waszym imieniu o wycinkę drzew. Dlaczego znikają z miejskiego krajobrazu?

  • 27.12.2018, 21:02 (aktualizacja 27.12.2018 21:03)
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Zapytaliśmy urzędników w Waszym imieniu o wycinkę drzew. Dlaczego znikają z miejskiego krajobrazu?
W listopadzie rozdzwoniły się telefony w naszej redakcji. Otrzymywaliśmy sygnały w wielu przypadkach wycinki drzew na terenie miasta. Chodziło o stare modrzewie w okolicy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera oraz drzewka przy alejkach Osiedla Młodych w Gorlicach.


Nie omieszkaliśmy zapytać o to w Urzędzie Miasta, odpowiedź w tej sprawie otrzymaliśmy po miesiącu od momentu wysłania maili do Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Odpowiedź otrzymaliśmy tuż przed świętami. Oto treść w niezmienionej formie:


W sprawie usunięcia modrzewi rosnących przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera w Gorlicach uprzejmie informuję, iż na ich usunięcie zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zostało wydane zezwolenie Burmistrza Miasta Gorlice. Z wnioskiem o wydanie zezwolenia wystąpił Starosta Powiatu Gorlickiego, gdyż nieruchomość na której rosły drzewa stanowi własność Powiatu Gorlickiego.

Jako powód wycinki modrzewi podano stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi.

Oględziny przeprowadzone w terenie, poprzedzające wydanie zezwolenia na usunięcie drzew potwierdziły, że modrzewie ze względu na stan zachowania stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi (uczniów korzystających z boiska oraz osób przebywających na sąsiednich posesjach).

Z uwagi na fakty stwierdzone w terenie oraz podany powód wycinki drzew uznano za zasadne przychylić się do wniosku o wydanie zezwolenia na ich usunięcie.

Usunięcie drzew uzależniono od dokonania nasadzeń zastępczych.

W kwestii wniosków mieszkańców z ul. Konopnickiej w sprawie wycinki drzew informuję, iż na podstawie odbieranych sygnałów od mieszkańców wnioskuję, iż Państwa zapytanie dotyczy wycinki drzew planowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. Konopnickiej 5 w Gorlicach. Do dnia dzisiejszego do Urzędu Miejskiego w Gorlicach wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w tej lokalizacji nie wpłynął. Po jego otrzymaniu i zapoznaniu się z jego treścią będziemy mogli zająć stanowisko w tej sprawie.

 


Tomasz Stasiowski

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lokatorka
Lokatorka 30.12.2018, 21:43
Proste jak tabliczka. Im więcej drzew pod Blokami Mieszkalnymi, tym więcej Wrogów.
Tak
Tak 30.12.2018, 21:40
Za pare lat drzewo i tak wytną i tak a przyszłe pokolenie będzie żyć bez obwodnic i w zacofaniu. Każdemu wrogowi się doradza ładne są drzewa by jego działka była zawsze orna a nie budowlana. Chcesz prąd= NIE. Chcesz gaz= NIE.
2020r.
2020r. 30.12.2018, 21:30
Wystarczy podpuszczać Babcie że są drzewa i nie wolno zrobić obwodnicy bo lepiej ją zrobić w Sączu lub Krakowie.
Gorliczanin
Gorliczanin 30.12.2018, 14:14
Najlepiej wszystko zabetonować, niech będzie betonowe pustkowie. Na wsiach drzew coraz mniej, lasów coraz mnie, każdy walczy o to, żeby było chociaż trochę zieleni, ale przyszły takie czasy, że polskę otoczą murem i zaleją betonem po prostu. BEZ ZIELENI NIE MA ŻYCIA! A ci co argumentują, że dawniej nie było drzew w mieście... Ile w tedy w GOrlicach było samochodów? 1 na 10, 50 czy 100 osób? A dzisiaj? 1 osoba na 2 samochody? 1 na 1 samochód? Sami się trujecie, a potem płaczecie, że smog, że dym, że smród. Jeszcze będzie chodzić i płakać.
Jonek
Jonek 29.12.2018, 20:19
Modrzewie przy LO utrudniały życie właścicielom sąsiednich posesji - a boisko szkolne... Będzie we właściwym czasie obsadzone zielenią stosowną do miejsca. Czasami trzeba kształtować gospodarkę zielenią w mieście - nie da się tutaj zrobić puszczy. A tak na marginesie - większość mieszkańców chciałaby zrobić w Gorlicach ...PUSTYNIĘ. Takie naleciałości z miejsca pochodzenia - las niech se rośnie w lesie a w mieście drzewa won...! Zapytajcie sąsiadów....
adam1
adam1 29.12.2018, 18:12
Każdy , kto posadził drzewo powinien mieć prawo je wyciąć bez żadnych zezwoleń,zgłoszeń itp. Przypomnijcie sobie ile drzew było w Gorlicach 30-40 lat temu, a ile jest obecnie. Popatrzcie na stare zdjęcia i nie ulegajcie propagandzie pseudoekologów
Tak
Tak 28.12.2018, 17:16
Tak walczą o drzewa a jak dochodzi do wypadków to pytają się gdzie było Miasto.
Dawid
Dawid 28.12.2018, 15:43
Ludzie, puknijcie się w głowę.. PEŁNO jest drzew ! A wy raban robicie o jakieś stare próchna, co jak wiatr mocniej zawieje to się mogą łamać, albo jak nie idzie samochodem większym (np. bus) przejechać, bo obciera o gałęzie. To ma być miasto a nie dżungla.

Pozostałe