Jaki wpływ na zdrowie ma miód?

  • 5.12.2018, 07:34
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Jaki wpływ na zdrowie ma miód?
Miód znany jest ze swojego pysznego smaku, ale nie każdy wie, że spożywanie go przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Choć występuje wiele rodzajów miodu oraz różne jego konsystencje, to każdy powstaje w ten sam sposób – pszczoły zbierają żywe części roślin, łączą je z substancjami własnymi, następnie odwadniają i gromadzą, a na koniec pozostawiają w plastrach, by mógł dojrzeć. Cukier prosty w postaci glukozy ma znakomity wpływ na zdrowie człowieka.

Właściwości lecznicze miodu

Miód stosowany jest nie tylko w branży spożywczej, leczniczej i kosmetycznej, ale również w wielu innych. Jednak w trzech wymienionych wyżej jest najbardziej znany ze swojego działania. Przede wszystkim obniża ciśnienie tętnicze krwi, wzmacnia odporność, wspomaga leczenie przeziębienia i daje ukojenie w przypadku silnego bólu gardła. Dodatkowo ma dobry wpływ na dolegliwości związane z układem trawiennym, mianowicie leczy wrzody żołądka i likwiduje objawy biegunki. Doskonale wpływa również na zdrowie psychiczne – ma działanie uspokajające i nasenne.

Rodzaje miodu i ich działanie

Miód spadziowy – który ma najmniej słodki smak ze wszystkich rodzajów miodu. Charakterystyczna dla niego jest również lekko zielonkawa barwa. Mód uzyskiwany jest z substancji z drzew i krzewów, która nazywana jest spadzią. Gatunkami, z których powstaje mód spadziowy są lipy, brzozy, wierzby, świerki, sosny, jodły, klony i dęby. Miód ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego stosowany jest najczęściej w medycynie, a w szczególności jako składnik leków na ból gardła, kaszel i usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych ale także jako składnik leków na koncentrację i pamięć jak https://www.allecco.pl/pamiec-i-koncentracja.html.

Miód gryczany – wyróżnia się lekko ostrym smakiem, a także kolorem. Ciemno-brązowa barwa przypominająca nieco bursztyn ma płynną konsystencję. Miód stosowany jest jako wspomagacz przy leczeniu chorób układu krwionośnego, dlatego że jego działanie polega na wzmacnianiu i oczyszczaniu naczyń krwionośnych. Miód gryczany powstaje z nektaru kwiatów gryki i posiada w sobie rutynę, czyli składnik który przyśpiesza gojenie się ran, wspomaga sprawną pracę mózgu, a także koi nerwy.


Miód wielokwiatowy – charakteryzuje się słodkim smakiem, jasno-żółtą barwą oraz płynną konsystencją. Powstaje z kwiatów, które kwitną sezonie letnim, a dokładniej w czerwcu i lipcu. Doskonale wpływa na pracę serca – reguluje ciśnienie. Wykorzystywany jest również podczas leczenia przeziębienia i zapalenia gardła oraz innych stanów zapalnych dróg oddechowych. Dodaje energii i poprawia samopoczucie minimalizując uczucie stresu i zdenerwowania.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe