Zimowe zagrożenia: pożary i czad. Każdy z nas może stać się ich ofiarą. [VIDEO]

  • 27.11.2018, 09:55 (aktualizacja 27.11.2018 10:20)
  • Barbara Ćmiech - Pruchniewicz
Podziel się:
Oceń:
Zimowe zagrożenia: pożary i czad. Każdy z nas może stać się ich ofiarą. [VIDEO]
Z młodszym brygadierem Dariuszem Surmaczem, oficerem prasowym KP PSP w Gorlicach rozmawiamy o najczęstszych błędach, które mieszkańcy Gorlickiego popełniają w czasie sezonu grzewczego. Rzecznik radzi, jak w prosty sposób ustrzec się przed zagrożeniami, które czyhają na nas w domowym zaciszu.

Link do filmu: TUTAJ

W 2017 roku na 395 powstałych pożarów, aż do 77 doszło w budynkach mieszkalnych, a od początku 2018 roku* strażacy wyjeżdżali już do 313 pożarów, z czego 75 powstało w mieszkaniach i domach.

W ubiegłym roku w tych pożarach zostało rannych siedem osób i tyle samo w roku bieżącym.*Najczęstszą przyczyną są: podpalenia, nieostrożne obchodzenie się ze źródłem otwartego ognia oraz grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi na paliwo ciekłe i stałe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewacze pomieszczeń i inne),a także wady tych urządzeń.

W sezonie grzewczym zwiększa się również liczba zatruć tlenkiem węgla. W 2017 roku strażacy dokonując pomiarów, aż 25 razy wykryli czad w mieszkaniach. 18 osób z podejrzeniem zatrucia trafiło do gorlickiego szpitala, a jedna osoba poniosła śmierć. W roku bieżącym* strażacy już 22 razy wyjeżdżali do przeprowadzenia pomiaru stężenia zawartości tlenku węgla. 10 osób z podejrzeniem zatrucia czadem trafiło do szpitala.

Zimą strażacy wyjeżdżają również do pożarów sadzy w kominach – w 2017 roku takich interwencji mieli 50, a w tym roku* – 38.

* do 25 listopadaBarbara Ćmiech - Pruchniewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe