Jak zadbać o zdrowie pracowników biurowych?

  • 26.10.2018, 13:45 (aktualizacja 26.10.2018 13:51)
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Jak zadbać o zdrowie pracowników biurowych?
Praca umysłowa, w biurze lub w banku, zawsze była uważana za pracę nie wymagającą wysiłku fizycznego. Z tego przeświadczenia wyciągano wnioski o niewielkim obciążeniu organizmu, a praca siedząca nie męczy i nie prowadzi do żadnych schorzeń.

Kiedy przeprowadzono stosowne badania, okazało się, że ogólne obciążenie organizmu w pracy biurowej rzeczywiście jest niewielkie, ale w przypadku niektórych części ciała w pozycji siedzącej może być kilkakrotnie wyższe, niż w ruchu. Dotyczy to przede wszystkim niektórych partii kręgosłupa oraz stawów. Angażowane są różne partie mięśni do utrzymania nienaturalnej pozycji ciała. Do tego dochodzi długotrwały nacisk na mięśnie nóg. W rezultacie praca siedząca może prowadzić do szybkiego zmęczenia, a w dłuższym czasie do schorzeń kręgosłupa. Można to ograniczyć przede wszystkim dbając o odpowiednią pozycję pracy siedzącej, a to jest możliwe dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu stanowiska pracy (więcej na ten temat - https://www.ergo-fotel.pl/profilaktyka-kregoslupa).

Schorzenia dotykające pracowników umysłowych zostały zauważone przez odpowiedzialnych za tworzenie prawa pracy, poprzez stworzenie przepisów dotyczących stanowiska pracy biurowej. Przepisy dotyczą wielu aspektów w tym również minimalnej powierzchni i kubatury pomieszczenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia oraz sprzętu biurowego. Ustawodawca nie zapomniał również o wymaganiach wobec mebli biurowych, przede wszystkim foteli biurowych i w mniejszym stopniu biurek. To właśnie te dwa meble decydują o tym, w jakiej pozycji siedzi pracownik umysłowy. Prawidłowa pozycja w pracy siedzącej jest dosyć prosta do opisania: stopy oparte na podłodze, kąt prosty między łydką i podudziem oraz podudziem i tułowiem, ponadto wysokość stołu dopasowana do wzrostu pracownika. Jeżeli pracuje si ę przed monitorem komputera, to ważna jest wysokość ustawienia monitora.

Fotel biurowy spełniający wymagania przepisów musiałby być wytwarzany osobno dla każdego pracownika, w zależności od jego wzrostu i innych wymiarów ciała. W praktyce jest to niemożliwe, dlatego przepisy zobowiązują do produkcji i sprzedaży foteli regulowanych, z odpowiednio wyprofilowanym siedziskiem i oparciem. Regulacji podlega wysokość siedziska i kąt pochylenia oparcia i to są wymagania minimalne. Dobre fotele biurowe mają znacznie więcej funkcji regulacji i pozwalają na dokładne dopasowanie fotela do sylwetki pracownika. Oczywiście w takim fotelu przy złej regulacji również można przyjąć nieprawidłową pozycję, ale od tego są szkolenia bhp. Po ustawieniu fotela trzeba ustawić wysokość stołu biurowego, ale z tym może być trudno. Fotele z regulowaną wysokością są drogie i trudno dostępne, produkuje się stoły o jednej wysokości i dlatego pracownicy o niższym wzroście powinni używać podstopników. Fotele biurowe muszą być fotelami obrotowymi na stabilnej podstawie o pięciu podporach. Funkcja obrotu zapewnia wygodę w obsłudze większych stanowisk, natomiast pięciopodporowa podstawa zapewnia bezpieczeństwo Oferta - https://www.ergo-fotel.pl/fotele-obrotowe).

Te wymagania wobec stanowiska pracy biurowej dotyczą firm i urzędów, ale są uniwersalne. Jeśli pracujemy w domu, to szukajmy foteli, które spełniają powyższe warunki. W domu nie tylko pracujemy przed komputerem, ale również gramy i serfujemy w internecie. Często trwa to dłużej niż 8 godzin w normalnej pracy w zewnętrznej firmie. Zadbajmy więc o własne zdrowie.

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (1)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe