Organizacja kuchni

  • 11.09.2018, 17:17 (aktualizacja 12.09.2018, 13:41)
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Organizacja kuchni
Kuchnia to pomieszczenie, które sprzątamy najczęściej, zwłaszcza jeżeli nie potrafimy jej odpowiednio zorganizować. Walka ze zmywaniem naczyń, bałagan w lodówce, czy też nieustannie powracający kurz mogą naprawdę zdemotywować nawet największego czyściocha. Jak utrzymać porządek w kuchni? Dobra organizacja to podstawa!

Zmywanie naczyń

Problem z naczyniami dotyka praktycznie każdego z nas - albo jest ich zbyt dużo i musimy zostawiać je na blacie, albo nieustannie piętrzą się w zlewie. Tego typu utrapienie nie dotyka jedynie studentów używających plastikowej zastawy bądź… właścicieli świetnie zorganizowanej kuchni! Spróbujmy dołączyć do tej drugiej, elitarnej grupy. Porządki rozpoczynamy więc od szafek i wyciągamy z nich wszelkie niepotrzebne akcesoria kuchenne. Do tej grupy zaliczamy wszelkie przedmioty, których już nie używamy, są zniszczone bądź po prostu niekompletne (np. plastikowe pojemniki bez pokrywek), Gdy już przeprowadzimy tego typu selekcję, warto dopasować pozostałe rzeczy do siebie i poukładać w kompletach. Dzięki temu unikniemy poszukiwań paru takich samych filiżanek podczas przyjazdu gości. Stresu unikniemy również przed wyjściem z domu do pracy bądź szkoły - zamknięte pojemniki włożone jeden w drugi, pozwolą nam zaoszczędzić miejsce, a także szybko schować śniadanie i wybiec na autobus. Przechodzimy teraz w strefę zlewozmywaka. Aby naczynia nie piętrzyły się w kolejce do umycia, warto po prostu… regularnie je zmywać! Niektórym przychodzi to z trudnością, zwłaszcza na widok brudnej gąbki. W takiej sytuacji wystarczy regularnie wymieniać gąbkę, a także przechowywać ją z głową np. wieszać na magnetycznym haczyku.

Brudna lodówka

Dobrze zorganizowana kuchnia to nie tylko porządek w szafkach i przy zlewie - równie ważna jest hierarchia w lodówce. Zanim zaczniemy układać w niej produkty, warto dokładnie ją wyczyścić. Przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach jest bardzo ważne ze względu m.in. na nasz zdrowie. Nie chcemy przecież, aby zarazki wyhodowane na ściankach brudnej lodówki wylądowały na naszym talerzu… Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto przynajmniej raz w miesiącu wyczyścić lodówkę. W tym celu powinno się używać naturalnych składników np. roztworu zawierającego wodę i sodę bądź ocet. Jeżeli nie lubimy tego typu mieszanek możemy sięgnąć po wodę z płynem do mycia naczyń - sprawdzi się równie dobrze. Po wyczyszczeniu półek i ścianek lodówki możemy zająć się układaniem produktów. Każda rzecz musi mieć tutaj swoje miejsce - nabiał i produkty mleczne powinny być przechowywane na środkowych półkach, wędliny i mięso na najniższych (panuje tam najniższa temperatura), a warzywa i owoce powinny leżeć w szufladach. Na wierzchu muszą stać produkty o najkrótszej dacie ważności - dzięki temu unikniemy wyrzucania jedzenia, co przełoży się na oszczędności w naszym domowym budżecie.

Kurz w domu

Panujące w kuchni warunki (para wodna + drobinki tłuszczu) przyczyniają się do powstawania grubej warstwy tłustego kurzu, którą zazwyczaj obserwujemy na górnych szafkach. Możemy ograniczyć ilość zalegającego kurzu m.in. za pomocą regularnego odkurzania nie tylko podłogi, ale i szafek. Jeżeli wyposażymy odkurzacz w worek syntetyczny, pozbędziemy się pyłu na dłużej, ponieważ tego typu worek składa się z mikrowłókien skutecznie zatrzymujących pył i alergeny wewnątrz urządzenia. Porządek w kuchni nie jest więc tak nieosiągalny, jak się wydaje. Powodzenia!

autor: Maja Majewska

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe