Integracyjna kolonia nad Bałtykiem

  • 23.08.2018, 08:25 (aktualizacja 23.08.2018 11:02)
  • Piotr Lenard
Podziel się:
Oceń:
Integracyjna kolonia nad Bałtykiem
Wspólnie spędzony czas był okazją do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach od  lat pomaga rodzinom potrzebującym wsparcia w organizacji atrakcyjnego wypoczynku wakacyjnego dla dzieci. W tym roku w kolonii letniej nad Bałtykiem  uczestniczyło  45 uczniów z miasta i gminy Gorlice oraz zaprzyjaźnionego Kałusza na Ukrainie.

Spędzili oni dwa tygodnie sierpnia we Władysławowie. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi, a wyjątkowo ciepła woda w Bałtyku zachęcała do kąpieli. Poza plażowaniem zorganizowano wiele innych atrakcji. Podróże po wybrzeżu Bałtyku rozpoczęły się od pobytu w Swarzewie, miejscowości zwanej "Kaszubską Częstochową", gdzie króluje Matka Boża Królowa Polskiego Morza. Kolejna wyprawa wiodła na Hel. Tutaj na kamiennym obelisku, który symbolizuje początek Rzeczpospolitej widnieją ważne słowa Jana Pawła II – „Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała :”Sursum corda! – W górę serca!”. Na trasie wędrówki po Pomorzu nie mogło zabraknąć Trójmiasta i położonego w sercu Kaszub Szymbarku. Każda wycieczka była doskonałą okazją do poznawania ciekawych zakątków i bogatej historii naszej Ojczyzny.

Wiele emocji dostarczyła wizyta w fokarium, poznawanie wnętrza okrętu Marynarki Wojennej „Błyskawica”, spacer po sopockim molo, rejs statkiem na Westerplatte i spacer śladami bohaterskich obrońców tego skrawka Polski, lekcja historii w kaszubskim skansenie. Poznając różne zakątki naszego kraju dzieci poszerzyły i utrwaliły wiedzę historyczną oraz zdobyły wiele wiadomości i umiejętności będących naszym dziedzictwem kulturowym. Doskonałą okazją do poznania historii i kultury regionu oraz zgłębienia wiedzy na temat flory i fauny nadmorskiej stał się udział w pikniku historyczno – przyrodniczym „Halleriada” oraz Festyn Kultury Kaszubskiej – spotkanie z kaszubską muzyką i kulturą. Uczestnicy kolonii skorzystali z bogatej oferty kulturalnej: uczestniczyli w koncercie upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości „Mamy Polskę”, Letnim Koncercie Organowym i Kameralnym „Oblicza miłości” i wartościowych seansach chrześcijańskiego kina „Na fali”. W czasie pobytu nie zabrakło wesołej zabawy. Radosnym wydarzeniem były wspólne śpiewy, tańce integracyjne i pogodne wieczory. Największym powodzeniem cieszyły się kąpiele w morskich falach pod bacznym okiem ratowników i pobyt w Aquaparku w Redzie.

Tegoroczny wypoczynek połączony był jak zawsze z rekolekcjami. Codzienna Msza Święta połączona z rozważaniami, wspólna modlitwa poranna i wieczorny Apel Jasnogórski stanowiły ważną część każdego dnia, pomagały wszystkim w refleksji i realizacji dobrych postanowień. Zasady dobrego zachowania, wzajemna współpraca, pomoc i szacunek dla drugiego człowieka, to wartości umacniane podczas kolonijnych zajęć.

Zorganizowanie wypoczynku we Władysławowie możliwe było dzięki otrzymaniu dotacji ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach oraz bezinteresownej pomocy wielu ludzi wielkiego serca. Cała kadra kolonii sprawowała opiekę nad kolonistami w ramach wolontariatu. Serdeczna atmosfera panująca na kolonii to efekt wielkiego zaangażowania i serca okazywanego dzieciom przez wszystkich opiekunów.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kolonii. Przeżyte wakacje z Bogiem ubogaciły wszystkich uczestników. Dzieci miały okazję wyrównania szans edukacyjnych i nabrały sił do nauki w zbliżającym się nowym roku szkolnym.

źródło: UM Gorlice

 

Piotr Lenard

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe