Synoptycy ostrzegają przed burzami, a nasi strażacy przypominają, czego nie robić w czasie nawałnicy

  • 10.08.2018, 10:42 (aktualizacja 10.08.2018 11:08)
  • Barbara Ćmiech - Pruchniewicz
Podziel się:
Oceń:
Synoptycy ostrzegają przed burzami, a nasi strażacy przypominają, czego nie robić w czasie nawałnicy
Niby wszyscy znamy te zasady, ale jak przychodzi co do czego, to traktujemy je trochę z przymrużeniem oka i chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, że narażamy się w ten sposób na poważne niebezpieczeństwo.

Młodszy Brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach mówi o tym, jak należy się zachować w czasie burzy.

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować również pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń. Jak się przed tym ochronić?Przede wszystkim bądźmy z pogodą na bieżąco – śledźmy aktualne prognozy pogody, żeby wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

Jak przygotować się na nadejście nawałnicy?

Usuńmy z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr – mogą one stworzyć zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla zupełnie przypadkowych ludzi. Przygotujmy oświetlenie awaryjne i naładujmy telefony. Pozamykajmy okna i drzwi, a kiedy widzimy, że zaczyna się burza, wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Zadbajmy również o to, żeby mieć w domu zapas wody i żywności oraz niezbędnych lekarstw.

Jak powinniśmy się zachować, kiedy za oknem szaleje już burza?

Na pewno nie powinniśmy podchodzić do okien i drzwi, a już bezwzględnie zabronione jest niepotrzebne wychodzenie na zewnątrz. Jeżeli jesteśmy w budynku, który znalazł się w samym centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.

Co zrobić, jeśli burza zaskoczy nas na zewnątrz, podczas spaceru, daleko od domu?

Nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe. Unikajmy również otwartej przestrzeni, jeżeli nie ma możliwości schronienia się przed burzą w budynku, to najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu (rowy, głębokie doły), ale nie wolno kłaść się na ziemi, a jedynie przykucnąć. 

A co w przypadku, gdy burza zaskoczyła nas w trasie?

Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą nas podczas podróży samochodem, to najlepiej będzie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Nie wolno parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać w ich pobliżu. 

Mieszkańców Gorlickiego burza może również zaskoczyć nad wodą – co wtedy powinniśmy zrobić?Wyjść z wody, opuścić żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak i przycumować urządzenie do brzegu, a następnie oddalić się od wody, która jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym. 

Barbara Ćmiech - Pruchniewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe