Starosta: w sytuacjach kryzysowych będziemy pomagać natychmiast!

  • 15.05.2018, 09:19 (aktualizacja 15.05.2018 09:47)
  • Barbara Ćmiech - Pruchniewicz
Podziel się:
Oceń:
Starosta: w sytuacjach kryzysowych będziemy pomagać natychmiast!
Przy ulicy Słonecznej w Gorlicach powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który będzie doraźnie pomagał ofiarom przemocy domowej, a w razie potrzeby będzie udzielał mieszkańcom całodobowego schronienia.

Starosta Karol Górski i wicestarosta Jerzy Nalepka oraz Rafał Bugno, właściciel firmy ELBUB II z Gorlic podpisali wczoraj (14 maja) umowę na przebudowę części parteru i I piętra wraz z montażem windy wewnętrznej w budynku przy ul. Słonecznej w Gorlicach, na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Wartość robót wyniesie 1,117 mln zł.

Po wyprowadzce Wydziału Komunikacji oraz Powiatowego Zarządu Drogowego do nowej siedziby możemy przystąpić do tworzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej – mówi starosta Karol Górski. I dodaje: Będzie niósł pomoc natychmiastową w sytuacjach kryzysowych i roztaczał opiekuńcze skrzydła nad ofiarami przemocy i osobami w kryzysie z powiatu gorlickiego.

Od wielu lat odczuwalny jest brak takiej instytucji, a mieszkańcy Gorlickiego są zmuszeni do korzystania z usług OIK w Nowym Sączu. W 2017 roku 12 osób skorzystało ze schronienia w tamtejszym hostelu, a 156 mieszkańców naszego powiatu z różnego typu porad. Natychmiastowej pomocy psychologicznej udzielono 36 osobom, z poradnictwa prawnego skorzystało cztery osoby, z poradnictwa socjalnego osiem osób, a pięciu mieszkańców skorzystało z innej pomocy specjalistycznej. Zorganizowano także dziewięć spotkań nadzorowanych w tzw. przyjaznym pokoju.

Zarząd Powiatu Gorlickiego, starając się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności, aby mieszkańcy naszego powiatu mogli na miejscu uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych, gdy jest ona potrzeba tu i teraz, podjął wyzwanie organizacji Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach.

Budynek, w którym powstanie czeka teraz gruntowna przebudowa części parteru i I piętra. Prace zaczną się od wyburzeń, a następnie budowy nowych ścianek działowych, przebudowy wewnętrznych instalacji, wykonania podwieszanych sufitów i nowych posadzek, wstawienia nowych drzwi, instalacji monitoringu. Pomieszczenia będą przygotowane także pod potrzeby osób niepełnosprawnych, stąd m.in. montaż wewnętrznej windy. Ośrodek będzie miał powierzchnię 360 m kw. i będzie dysponował dziewięcioma miejscami noclegowymi – podsumowuje starosta Karol Górski.

Do tej pory mieszkańcy korzystali z pomocy ośrodka w Nowym Sączy, co rocznie pochłaniało około 45 tysięcy złotych.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie podlegał Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach i będzie udzielał wsparcia osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej, kobietom i dzieciom lub osobom znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. W razie potrzeby będzie również udzielał całodobowego schronienia. Ponadto będzie prowadził konsultacje psychologiczne, pedagogiczne oraz udzielał porad prawnych i pomocy socjalnej, a także prowadził terapie indywidualną i rodzinną.
Barbara Ćmiech - Pruchniewicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

www
www 18.05.2018, 17:22
Czy Ośrodek interwencji kryzysowej będzie interesowała choroba alkocholowa mojej żony polituremia alkocholowa Zbyt duże uprawnienia kobiet i dyskryminacja mężczyzn doprowadziła do nienormalnej sytuacji kiedy to mężczyzna boji się swojej żony alkoholiczki Ja tak zrobiłem i pozwoliłem jej pić 3 lata codziennie flasszka Skutki ja normalnie żyję ona nie da radę wstać z łóżka nie zrobi obiadu macje swoje równouprawnienie Ja nie jestem ubezwłasnowolnionym przez moją żone mogę pojechać na wczasy wtedy ona umrze ponieważ nik jej jeść nieda W sytuacji odwrotnej ja piję ona nie policja w sposób skuteczny doprowadza mnie do pionu Gdy żona pije nikt nie uwierzy mężczyźnie do czasu polituremia alkocholowa 3 miesiące rehabilitacji
Słoneczna
Słoneczna 17.05.2018, 16:57
Noclegownia na Reymonta powinna iśc do likwidacji skoro to samo będzie na Słonecznej.
Psycholog
Psycholog 16.05.2018, 18:12
Najważniejsze by tam zawodzić osoby spożywające alkohol w miejscu publicznym lub w stanie znaczącym upojenia alkoholowego i napewno pomoże mapa zagrożen by Miasto wiedziało gdzie ma być monitoring by było bezpiecznie.

Pozostałe