Domy szkieletowe, energooszczędne i pasywne- F.H.U. AS Artur Sasak
Domy szkieletowe, energooszczędne i pasywne- F.H.U. AS Artur Sasak
Domy szkieletowe, energooszczędne i pasywne- F.H.U. AS Artur Sasak
Malutka Asia skazana na kalectwo. Razem możemy odmienić los dziewczynki!
Malutka Asia skazana na kalectwo. Razem możemy odmienić los dziewczynki!
Malutka Asia skazana na kalectwo. Razem możemy odmienić los dziewczynki!

Świat żyje Holocaustem

  • 02.05.2018, 13:38 (aktualizacja 05.05.2018, 22:32)
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Świat żyje Holocaustem
Wiadomo, że podczas Zagłady Żydów zginęło około 3 mln osób. Jednak tyle samo zginęło też Polaków, o czym należy pamiętać. Za to bardzo mało mówi się o Cyganach, którzy również zostali wybici w Porajamos.

Najlepsze jest to, że o Holocauście popełnionym na Żydach wie praktycznie cały świat, ale już o tym, że tyle samo zginęło Polaków mniej osób zdaje sobie sprawę. Najmniej już wiedza wielkich i światłych specjalistów od zbrodni dokonanych na narodach opiewa Cyganów.

Po trupach do celu

O tym jak pisarze budują kariery na holocauście można powiedzieć niejedno, daleko nie trzeba szukać. Wręcz nasuwa się myśl, że darmo Ci ludzie ginęli. Świat miał się nauczyć i stać się lepszy, bez uprzedzenia ze względu na rasę. Obecnie jednak samo to słowo wywołuje zaraz oburzenie.

Pogódźmy się z tym, że mamy różne nacje na ziemi i zaakceptujmy to. To nie karnacja świadczy o człowieku tylko jego sposób postępowania. Jak można zaobserwować bardzo łatwo przejść transformację z ofiary w kata.

Wbrew podziałom

O tym, że wbrew pozorom polskie społeczeństwo było ponad podziałami może świadczyć fakt wspólnych walk o Getto Warszawskie. Gdzie oba narody walczyły „za sprawę naszą i waszą”.

Zryw wolności

19 kwietnia 1943 roku Żydowska Armia Bojowa od wewnątrz, a polska Armia Krajowa pod dowództwem kpt. Józefa Pszennego na zewnątrz rozpoczęły walkę z Niemcami. Mimo heroiczności i początkowo dużych strat po stronie wroga, powstanie zakończyło się klęską. Jednak nie wszyscy bojownicy żydowscy zginęli w getcie, część z nich udało się wyprowadzić poza jego teren.

Powstanie w niemieckim obozie zagłady

Drugim takim ważnym zrywem przeciwko okupantowi był bunt więźniów w obozie zagłady „Sobibór”. Mimo, że konspiracja działała już wcześniej to dopiero kiedy trafił tam Aleksander Peczerski udało się zrealizować atak na Niemców oraz ucieczkę. Z dużej liczby 600 powstańców przeżyło wojnę zaledwie około 40 ocalałych. Historia ta doczekała się już drugiej ekranizacji, w maju będziemy mogli zobaczyć dramat „Sobibór” o bohaterskiej walce powstańców.

Nie jest to jedyny przykład wspólnych walk nie tyle o wolność, co już zwyczajnie o życie. Pytając czy powstanie getta miało szanse zwycięstwa jest obecnie po czasie. Niestety, ale ani Raport Karskiego ani poświęcenie innych nie pomogły tym, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady. Nie była to walka o wolność tylko raczej odwet na oprawcy.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe