Transport wewnętrzny - jaką rolę odgrywa w małych i średnich firmach?

  • 26.04.2018, 14:11 (aktualizacja 26.04.2018, 14:20)
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Transport wewnętrzny - jaką rolę odgrywa w małych i średnich firmach?
Nie każdy przedsiębiorca wie o tym, iż transport wewnętrzny nawet w niewielkiej rozmiarami firmie może mieć ogromne znaczenie i odgrywać dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całej firmy. Jesteś przedsiębiorcą? Planujesz otworzyć własny biznes? Poznaj główne zasady transportu wewnętrznego i przekonaj się sam ile możesz na tym zyskać!

Nawet jeśli na początku Twojej przygody z nowym biznesem wydaje Ci się, iż zagadnienie transportu wewnętrznego nie dotyczy Twojego przedsiębiorstwa i nawet może zostać przez Ciebie całkowicie pominięte - na 99% jesteś w błędzie. Prawidłowy transport wewnętrzny jest istotny bez względu na rodzaj, wielkość i charakter biznesu.
Na początek zacznijmy jednak od krótkiego wyjaśnienia, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.

Transport wewnętrzny - definicja

Przyjmuje się, że transport wewnętrzny (inaczej wewnątrzzakładowy) to jeden z głównych obszarów działalności przedsiębiorstwa, wiążący się bezpośrednio z logistyką produkcji. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej synchronizacji przepływu ładunków lub ich składowych elementów na terenie jednego zakładu pracy umożliwiające sprawną, niezakłóconą niczym pracę, pozbawioną opóźnień.
Transport wewnętrzny obejmuje także rozładowanie materiałów dostarczonych od dostawców, składowanie oraz załadowanie towarów przeznaczonych do opuszczenia zakładu i dalszego transportu.
Jego organizacja powinna być dostosowana do specyfiki zakładu, jego potrzeb, a także być nakierowana na ciągły rozwój, maksymalne usprawnienie pracy oraz oczywiście - bezpieczeństwo.

Jaką rolę odgrywa transport wewnętrzny w małych i średnich firmach?

O ile w dużych firmach transport wewnętrzny to zagadnienie, któremu poświęca się bardzo dużo czasu, o tyle bywa ono często niedoceniane w małych przedsiębiorstwach. Transport wewnętrzny, o ile działa sprawnie (czyli funkcjonuje na terenie zakładu wyposażonego w odpowiednie urządzenia transportu bliskiego i przystosowanego do ich użytkowania), może mieć znaczący wpływ na:
usprawnienie prac związanych z odbiorem oraz rozładunkiem zamówień czy podzespołów dostarczanych z innych zakładów;
- bezpieczne i efektywne składowanie towarów;
- terminowość wykonywanych zadań;
- ułatwienie i przyśpieszenie wykonywania prac magazynowych;
- wydajniejsze przygotowanie ładunków do dalszej wysyłki.
Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione powyżej aspekty, w efekcie przekładają się bezpośrednio na możliwość obsługi większej liczby zamówień, a co za tym idzie - większe zyski dla firmy.

Popularne pojazdy transportu wewnętrznego

W niewielkich przedsiębiorstwach, które nie dysponują dużą powierzchnią użytkową, ani też przesadnymi nakładami finansowymi, bardzo ważne jest rozsądne dysponowanie kapitałem. Jakie pojazdy transportu wewnętrznego wybiera się najczęściej w małych i średnich firmach?
- wózki przemysłowe;
- wózki widłowe elektryczne oraz wózki widłowe wysokiego składowania;
- suwnice;
- wciągarki i wciągniki;
- dźwigi.
Wszystkie te pojazdy wykorzystywane są przez przedsiębiorców kierujących się głównie wyborem kompaktowych urządzeń, nie zajmujących (ani nie wymagających do manewrowania) dużych powierzchni oraz znaczących kosztów inwestycji.
Liczni właściciele małych firm decydują się także niejednokrotnie na zakup używanych wózków widłowych, dzięki czemu mogą zyskać nawet do 50% tańszy sprzęt, który w przypadku zakupu u dealera, także objęty jest gwarancją.

Jak dobrze wybrać maszyny transportu wewnętrznego?

Jeśli swój zakład pracy zaopatrujesz w używany sprzęt, koniecznie zorientuj się, czy wszystkie urządzenia podlegające dozorowi technicznemu, posiadają właściwe zezwolenia uprawniające do ich eksploatacji oraz przeglądy konserwacyjne.
Ponadto wszystkie maszyny i urządzenia transportu bliskiego, które mają być wykorzystywane w firmie powinny być dobierane nie tylko zgodnie z potrzebami, ale także biorąc pod uwagę przeciętne gabaryty i ciężar ładunków, których transportem będa się zajmować.
Bardzo ważne jest także uwzględnienie wielkości, po której mają możliwość poruszać się pojazdy wewnątrz zakładu. Musi być ona dostosowana, np. poprzez prawidłowe rozstawienie regałów, do potrzeb i wymogów przemieszczających się maszyn. Lub odwrotnie - jeśli nie masz możliwości zaplanowania innego układu regałów itp, zwróć koniecznie uwagę na to, aby zakupić zwrotny wózek widłowy o niewielkich rozmiarach, który sprawdzi się podczas operacji wykonywanych nawet w bardzo wąskich korytarzach (jak. np. wózek widłowy wysokiego składowania).

Na co zwracać uwagę w kontekście transportu wewnętrznego?

Istotne z punktu widzenia zarówno pracowników magazynu czy przedsiębiorstwa, jak i ładunków jest umieszczenie na regałach (w widocznym miejscu) tabliczki zawierającej dane producenta, takie jak: nazwa i adres oraz (co najważniejsze) dopuszczalne maksymalne obciążenie półek regałów a także wysokość składowania oraz instrukcję użytkowania regałów.

Kolejnym aspektem, o który należy zadbać w celu zapewnienia firmie prawidłowo funkcjonującego transportu wewnętrznego jest dbanie o dobry stan dróg wewnętrznych i zewnętrznych - np. podjazdu na terenie zakładu, na którym odbywa się załadunek towarów do dalszego transportu.
Zaleca się aby nawierzchnia wszystkich dróg transportowych zewnętrznych przyzakładowych była utwardzona i gładka, łatwo zmywalna, ale jednocześnie nieprzesiąkalna oraz odznaczająca się dobrą przyczepnością. Z kolei drogi wyznaczone wewnątrz budynków muszą być przede wszystkim: stabilne i równe oraz, co bardzo ważne, nieśliskie i odporne na nacisk czy ścieranie.
Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26. września 1997r. wszystkie drogi komunikacyjne powinny posiadać stosowne oznakowania graficzne (w postaci znaków lub barw) poziome i/lub pionowe.

Bezpieczeństwo wszystkim pracownikom zakładu pracy mają zapewnić umieszczane w stosownych miejscach znaki bezpieczeństwa, sygnalizujące przeszkody oraz ewentualne zagrożenia. Standardowo powinno się je umieszczać w miejscach o podwyższonym niebezpieczeństwie, na wysokości oczu lub na nawierzchni drogi. Mogą to być m. in.:
- znaki zakazu,
- znaki nakazu;
- znaki ostrzegawcze;
- a także oznaczenia sygnalizujące miejsca niebezpieczne.

Transport wewnętrzny - podsumowanie

Nawet w przypadku małych lub średnich przedsiębiorstw nie warto bagatelizować roli jaką odgrywa w firmie transport wewnętrzny. Poza oczywistymi korzyściami, jakimi są usprawnienie i lepsza organizacja pracy, właściwie zarządzany transport wewnętrzny wpływa pozytywnie i ułatwia wykonywanie codziennych zadań pracownikom firmy odpowiadającym organizację załadunku czy rozładunku towarów.
Z kolei przedsiębiorstwo, zorganizowane według podstawowych zasad higieny pracy - czyli posiadające: dobrze zaplanowane drogi wewnętrzne, właściwie oznaczone stanowiska pracy itd. - jest z pewnością bezpieczne i sprzyja efektywnej pracy.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe