Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Od MAK-a do strażaka...i na imieniny Babci Anieli

Podziel się
Oceń

Gimnazjaliści z Klęczan pracują na najwyższych obrotach - w ramach projektu Młodzi-Aktywni-Kreatywni postanowili zrobić coś niezwykłego. Tak też zrobili -  zaktywizowali lokalną społeczność przygotowując niezwykle wiele atrakcji.
Od MAK-a do strażaka...i na imieniny Babci Anieli

 

Dla mieszkańców Klęczan oraz społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Klęczanach jesień okazała się bogata w wydarzenia, których inicjatorami byli uczniowie klas gimnazjalnych. Od czerwca bieżącego roku realizują oni bowiem - pod kierunkiem Pani Edyty Duran i Pani Iwony Felenczak – Pyż - projekt Młodzi – Aktywni – Kreatywni (stąd nazwa MAK) opracowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Klęczany „Jaskółka” przy wsparciu finansowym MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w ramach PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH.
Celem projektu jest zwiększenie aktywnego i konstruktywnego uczestnictwa młodzieży i społeczności lokalnych Gminy Gorlice w życiu społecznym i publicznym.
W związku z tym grupa młodzieży (Julia Furmanek, Martyna Kamińska, Dominik Nigbor, Patryk Rafalski, Aleksandra Stempkowicz, Julia Wal, Weronika Wielopolska, Wiktoria Wielopolska, Karolina Pyznar, Oliwia Zawiła) przygotowała dwie inicjatywy, w których uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych wsi Klęczany.



Pierwsza inicjatywa OD MAK-a DO STRAŻAKA to spotkanie przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Klęczan – z naczelnikiem Panem Andrzejem Czeluśniakiem na czele – z uczniami, rodzicami, nauczycielami.


Młodzież z projektu MAK ceni pracę OSP, dlatego chciałaby wiele się od niej nauczyć, a w przyszłości zasilić szeregi strażaków. Gimnazjaliści postanowili więc utworzyć Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i zorganizować zajęcia, które przybliżą pracę OSP. Spotkanie rozpoczęło się od szkolenia dotyczącego pierwszej pomocy.
Można było obejrzeć kilka filmików, przypomnieć sobie numery telefonów alarmowych, a – co najciekawsze – przećwiczyć na fantomach działania w przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy przedmedycznej.
W kolejnej części spotkania Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza stanęła do rywalizacji sportowej z przedstawicielami OSP. Sprawność fizyczna jest bowiem niezbędnym elementem pracy strażaka. Odbyło się pięć konkurencji: przeciąganie liny, ringo, skoki w workach, tor przeszkód, strzelanie karnych.
Okazało się, że rywalizację „o włos” wygrali gimnazjaliści. Pani Dyrektor Jadwiga Kalisz pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im pamiątkowy puchar.
Na zakończenie obie drużyny – MDP i OSP – udały się na poczęstunek. Przy gorącym bigosie omówiły plany dalszej współpracy.



Druga inicjatywa to IMIENINY BABCI ANIELI – przedsięwzięcie, w którym – obok uczniów - wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności:
Małgorzata Wójtowicz – przedstawicielka Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Klęczany „Jaskółka” w Klęczanach; Wiesław Kalisz – absolwent Szkoły Podstawowej w Klęczanach;
Michał Liput – katecheta w Szkole Podstawowej w Klęczanach; ksiądz w Parafii Kryg pw. Matki Bożej Królowej Polski; Edyta Duran – nauczyciel polonista w Szkole Podstawowej Klęczanach; Maria Szymczyk, Maria Bajorek, Maria Stanula, Helena Cetnarowska- przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Klęczanach.
W programie inicjatywy znalazły się:
• Spektakl wielopokoleniowy z udziałem młodzieży, nauczycieli i przedstawicieli społeczności lokalnej.
• Poczęstunek.
• Muzyczne rozmaitości – zabawa przy dźwiękach przebojów kilku pokoleń.

Listopad też zapowiada się ciekawie dla grupy MAK. Weźmie ona udział w debatach prowadzonych aktywnymi metodami, podczas których zaprezentuje rezultaty projektu i poruszy temat możliwości jeszcze większego zaangażowania wspólnoty lokalnej w życie publiczne.
Efektem końcowym projektu będzie powołanie Młodzieżowej Rady - instytucji, która zapewni młodym ludziom udział w procesie podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z młodzieżą na poziomie lokalnym.

Edyta Duran

materiał nadesłany



 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486