Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275

Niezwykły Kromer Biecz Festival za nami

Podziel się
Oceń

Było magicznie, wzniośle, na najwyższym poziomie. Przy komplecie publiczności i w niezwykłej atmosferze. Zapraszamy do pełnej relacji z kolejnych dni Kromer Biecz Festivalu.
Niezwykły Kromer Biecz Festival za nami

 

Na początek - laudy

Pierwszy dzień festiwalowy upłynął pod znakiem muzyki średniowiecznej. W murach Kolegiaty Bożego rozbrzmiały dźwięki XIII-wiecznych włoskich pieśni religijnych. Zabytkowy kościół, jak i repertuar wykonywany podczas inauguracyjnego koncertu stworzyły pewną zamkniętą estetycznie całość, a wywoływana podczas występu atmosfera przywoływała ducha średniowiecznych misteriów. Włoska formacja, gwiazda najważniejszych festiwali muzyki dawnej na świecie – Ensemble Micrologus – wystąpił w „Małym Krakowie”. 

Wykonywanie średniowiecznych laudów, czyli nabożnych pieśni było niezwykle popularną formą oddawania czci Stworzycielowi w średniowiecznych Włoszech. Kwintet Ensemble Micrologus. specjalizuje się we wspomnianym wyżej repertuarze, przy czym nie zamyka się jedynie w obszarze muzyki historycznej, lecz poszukuje nowych form artystycznej interpretacji. Ich wypracowany styl wykonawczy jest niepodrabialny, gdyż łączy w sobie różnorodność muzyki instrumentalnej z wokalną wielogłosowością. Te utwory, to niezwykłe zjawisko na mapie średniowiecznej kultury muzycznej - związane z tematyką religijną nie należały bowiem do liturgii kościoła.
Koncert w bieckiej kolegiacie, podczas którego włoski zespół wykonał pieśni religijne, nie jest jedynym występem w ramach tegorocznej edycji festiwalu muzyki dawnej w Bieczu. Należy podkreślić wysoki poziom wykonawstwa trudnego repertuaru historycznego. Odzwierciedlił to zachwyt melomanów licznie zgromadzonych w świątyni. Inauguracyjny koncert pokazał, że nie trzeba wielkich filharmonii, by móc sycić się dźwiękami płynącymi z dawnych epok.

fotorelacja TUTAJ

Dzień drugi z lamentami i "pobożnymi namiętnościami"


 


Drugiego dnia, melomani z bliskich i dalekich stron, mogli wsłuchiwać się w program dwóch występów. Sale wypełniły dźwięki średniowiecznej i renesansowej muzyki sakralnej oraz melancholijnych tombeaux. Trudno jednak o porównanie, ponieważ ich bogaty repertuar pochodził z dość odległych od siebie epok i swą formą odmiennie akcentował odniesienia do niej. 

W piątek, miłośnicy muzyki granej na instrumentach historycznych w pierwszej kolejności mogli usłyszeć włoski kwintet Ensemble Micrologus. Zespół nie jest obcy odbiorcom muzyki klasycznej, gdyż zaprezentował się już bieckiej publice dzień wcześniej, podczas koncertu inauguracyjnego. Ich drugi występ, również w Kolegiacie Bożego Ciała, przywoływał atmosferę przeżyć religijnych zmierzchu średniowiecza. Repertuar nabożnego śpiewu, wywiedziony z tamtego okresu, charakterystyczny dla L’Aquilli, stolicy górskiej prowincji Abruzzo, leżącej w centralnych Włoszech, został barwnie zinterpretowany przez Ensemble Micrologus. Autentyczność wykonania wynikała zarówno z doświadczenia artystów, twórczej żywiołowości muzyków, jak również ich drobiazgowych badań nad oryginalnymi sposobami muzycznej ekspresji.

Drugi wieczorny koncert należał z kolei do Jana Čižmářa, czeskiego lutnisty i teorbisty. W bieckim Domu z basztą o godz. 22.30 muzyk zmierzył się z siedemnastowiecznym i osiemnastowiecznym repertuarem tombeaux. Nastrojowy program tych utworów żałobnych jest wyrazem hołdu i czci dla zmarłych, a sama nazwa tombeau oznaczy nagrobek. Utwory tego rodzaju najintensywniej rozkwitały w okresie baroku, a ich brawurowa adaptacja na lutnię w wykonaniu czeskiego artysty wzbudziła podziw wśród melomanów.

fotorelacja z drugiego dnia TUTAJ

Kromer Biecz - dzień trzeci, wirtuozerski


 


Wrażenia po czwartkowych i piątkowych muzycznych odsłonach festiwalu były tylko preludium do przedostatniego dnia muzycznego wydarzenia w Bieczu. Sobotni program festiwalowy wypełniły aż trzy koncerty.

Rozpoczęcie sobotniego cyklu koncertów nastąpiło o godzinie 14.30 w Klasztorze Ojców Franciszkanów Sonatami Misteryjnymi Heinricha Ignaza Franza von Bibera, wybitnego austriackiego kompozytora i skrzypka doby baroku. Sonaty artysty zostały wykonane przez kwartet w osobach Roberta Bachary (skrzypce barokowe), Aliny Ratkowskiej (klawesyn, pozytyw), Teresy Kamińskiej (wiolonczela barokowa ) oraz znanego z piątkowego koncertu, czeskiego lutnisty i teorbisty Jana Čižmářa. Twórczość sakralna Bibera stanowi syntezę najbardziej nowoczesnych tendencji w muzyce sakralnej, jakie były w niej obecne od czasów szkoły weneckiej aż po czasy Biberowi współczesne. W siedemnastowiecznym klasztorze rozbrzmiały trzy części Sonat różańcowych – radosna, bolesna i chwalebna, skonstruowane zgodnie z budową modlitwy różańcowej. Niesłychany jest talent Roberta Bachary, ponieważ artysta podczas całego trzygodzinnego koncertu nie posługiwał się partyturą.

W Kolegiacie Bożego Ciała o godz. 19.30 wystąpił żeński zespół wokalny Flores Rosarum. Koncert swą formą stanowił swoisty przerywnik w repertuarze barokowym zaplanowanym w trzecim dniu festiwalu. Program koncertu stanowił swoisty przekrój poprzez muzykę sakralną średniowiecza i renesansu. Profesjonalne aranżacje dźwięków, wykonywanych w zgodzie z najstarszymi praktykami idealnie komponowały się z zabytkowymi wnętrzami bieckiej kolegiaty.

Zwieńczenie trzeciego dnia Kromer Biecz Festivalu nastąpiło w trakcie koncertu o 22.30 również w gotyckiej świątyni. Melomani mogli znów przenieść się w czasy baroku i posłuchać jednego z największych muzycznych dokonań Jan Sebastiana Bacha – „Wariacji Goldbrgowskich”. Ten wyjątkowy w dorobku Bacha utwór zaprezentował zdolny włoskiego klawesynista Andrea Buccarella. Warto dodać, że „Wariacje Goldbergowskie” zostały zaprezentowane w Bieczu po raz drugi.
Wszyscy artyści goszczący w Bieczu w trakcie festiwalu muzyki dawnej posiadają ugruntowaną artystyczną renomę, dlatego jesteśmy zaszczyceni, iż Biecz może gościć muzyków tej klasy.

fotorelacja z dnia trzeciego TUTAJ

Finał Kromer Biecz Festivalu - laudy i muzyka Króla Słońce


 


Dwa ostatnie koncerty z pewnością również, tak jak poprzednie, zapisały się w pamięci melomanów za sprawą światowej sławy artystów specjalizujących się w odtwarzaniu muzyki na instrumentach historycznych.

Od godziny 14.30 w Klasztorze Ojców Franciszkanów wielbiciele muzyki klasycznej mogli wsłuchiwać się w dźwięki wypływające wprost z wersalskich komnat dworu Ludwika XIV. „Muzyka na dworze Króla Słońce", bo tak zatytułowany został popołudniowy koncert, to wyrafinowany popis odtworzenia repertuaru charakterystycznego dla świeckiej muzyki francuskiej, co stanowi pewną nowość, bowiem program artystyczny Kromer Biecz Festivalu zdominowany jest raczej przez muzykę sakralną. Trio artystów w osobach Magdaleny Karolak (obój barokowy), Paolo Pandolfo (viola da gamba) oraz Andrei Buccarellego (klawesyn) oraz Antonio De Sarlo grający na skrzypcach zaprezentowali publiczności utwory z repertuaru François Couperina, Martina Marais, oraz Pierre’a Danicana Philidora, znakomitych francuskich kompozytorów przełomu XVII i XVIII stulecia.

Koncert finałowy stanowił z kolei powrót do laud, utworów, które w XV stuleciu ponownie rozkwitły, a sto lat późnie zniknęły z nabożnego repertuaru funkcjonującego poza liturgią. Melomani obecni w bieckiej kolegiacie o godz. 18.00 na koncercie pod wymownym tytułem „Laudi Spirituali”, wieńczącym tegoroczny Kromer Biecz Festival, mogli zapoznać się tego rodzaju utworami datowanymi na wiek XVI i XVII.
Ostatni dzień festiwalu muzyki dawnej upłynął więc w klimacie dźwięków z doby renesansu i baroku.

fotorelacja z finału TUTAJ


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.