Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Spłonął Kościół w Libuszy

Podziel się
Oceń

Kilka minut po godz. 1.00 w nocy z 1/2 lutego, Straż Pożarna w Gorlicach przyjęła zgłoszenie o pożarze Kościoła pod wz. Najświętszej Marii Panny w Libuszy. W momencie przybycia służb gaśniczych ogniem zajęta była cała konstrukcja budynku. Niestety nie udało się uratować drewnianego kościoła, do godzin rannych trwało jego dogaszanie.
Spłonął Kościół w Libuszy

Kościół Narodzenia NMP w Libuszy był jednym z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce. Zbudowano go ok. 1513 r. Po pożarze (1986 r.), z którego ocalała jedynie zakrystia, nadpalone ściany i piękny krzyż ludowy, odbudowę rozpoczęto dopiero w 1996 r. Wnętrze przekryto stropami płaskimi, odtworzono oba portale późnogotyckie zamknięte łukiem o wykroju w tzw. ośli grzbiet.

Szczegóły akcji gaśnieczej za stroną PSP Gorlice:

Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Gorlicach w dniu 2 lutego 2016 r. o godzinie 1.07 otrzymał informację o pożarze drewnianego kościoła w miejscowości Libusza.

Na miejsce pożaru zadysponowane zostały cztery zastępy JRG w Gorlicach, grupa operacyjna KP PSP w Gorlicach oraz strażacy z pobliskich jednostek OSP. Gdy na miejsce dotarli pierwsi strażacy stwierdzili, że ogniem objęty jest w całości dach, wieża, ściana zewnętrzna oraz, że zagrożony jest budynek plebani. Ze względu na drewnianą konstrukcję obiektu pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Płomienie wydobywały się przez otwory okienne i drzwi główne oraz z nawy bocznej kościoła. Strażacy podali cztery prądy wody w natarciu na pożar, w tym jeden z działka wodnego z kosza podnośnika hydraulicznego. Po dotarciu kolejnych zastępów straży pożarnej na miejsce pożaru kierujący działaniem ratowniczym przegrupował siły i środki, dzieląc teren pożaru na trzy odcinki bojowe. Na pierwszym odcinku bojowym podano dwa prądy wody z działek wodnych w tym jeden z kosza podnośnika oraz dwa prądy wody ze stanowisk naziemnych. Na drugim odcinku bojowym podano dwa prądy wody z działek wodnych (jedno przenośne i jedno samochodowe) oraz dwa prądy wody ze stanowisk naziemnych. Wodę do pożaru dostarczano ze zorganizowanego na potoku Libuszanka stanowiska wodnego. Niski stan wody w potoku powodował zasysanie przez pompy materiału rzecznego (żwiru, piachu) zatykając armaturę wodną utrudniając sprawne i płynne podawanie środka gaśniczego. KDR zadysponował samochód cysternę z wodą z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu celem zapewnienia płynności dostawy wody do dogaszania pogorzeliska. Dalsze działania skoncentrowane były na przeprowadzeniu niezbędnych prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji ścian i zwalonej więźby dachowej. Po zakończeniu dogaszania pogorzeliska cały teren pożaru dokładnie skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej, a wykryte ogniska ognia dogaszono. Po upewnieniu się o braku zagrożenia obiekt przekazano właścicielowi (proboszczowi parafii). W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających siedem godzin brało udział 150 strażaków i 33 samochody pożarnicze. Wyjaśnieniem przyczyn powstania pożaru zajmują się funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

 


zdjęcia i film: Damian Woźniak

film: bobowa24.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
adam 03.02.2016 06:40
strazy kosmiczna ilosc a cala akcja gasnicza wygladala z filmow jak by wszyscy mieli czas

psylo 02.02.2016 15:29
@teors: " dlaczego osoby odpowiedzialne za gminę nie zadbały o zabezpieczenie przeciwogniowe drewnianego zabytku" - a to teraz gmina odpowiada za kościół, nie parafia?

zonek 02.02.2016 14:10
To pokolenie Franciszka gdzie kościół powinien być skromny?

zonek 02.02.2016 14:09
Widać jakie mają Mieszkańcy poszanowanie do kościołów.

gruby 02.02.2016 09:11
Termicznego zainstalowanie systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniu pożarowym.Z tego co wiem mozna bylo sie starac o dofinasowanie z programu regioalnego i takze z europejskiego funduszu rozwoju regioalnego na taka istalacje.Poprostu szkoda kosciolu bo bym zaliczany do najpieknieszych kosciolow w Polsce

gruby 02.02.2016 08:39
Dziwne zeby kosciol zabytkowy nie mial zabezpieczen przeciw pozarowych i systemu ktory odrazu informuje straz o zagrozeniu.Koszt systemu pare tysiecy zlotych no ale jak to w Polsce jak cos sie spali czy zniszczy to sie powoli od buduje i sie wtedy wyda milion zlotych niz pare tysiecy.

teors 02.02.2016 07:08
teraz po fakcie, powinno się ustalić dlaczego osoby odpowiedzialne za gminę nie zadbały o zabezpieczenie przeciwogniowe drewnianego zabytku. Czy była instalacja taka jak jest w Sękowej? Czy szkoda było kilku tysięcy na zabezpieczenie? Teraz można tylko zapłakać ..... Tyle lat i po kościele ...... Dramat ......

pacha 02.02.2016 07:00
ogromna tragedia.Myślę że przydała by się jakaś komisja która sprawdziłaby stan zabezpieczeń innych drewnianych budowli w naszym powiecie.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486