Jan Orkisz - Europa. Jesteś u siebie
Jan Orkisz - Europa. Jesteś u siebie
Jan Orkisz - Europa. Jesteś u siebie

Dlaczego warto zbierać monety okolicznościowe?

  • 24.02.2019, 19:44 (aktualizacja 26.02.2019 16:08)
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Dlaczego warto zbierać monety okolicznościowe?
Nazwa monety okolicznościowe to skrót od monet obiegowych z wizerunkiem okolicznościowym. Dzielą się one na monety kolekcjonerskie, które wzbogacone są często dodatkiem w postaci innych materiałów – bursztynu czy cyrkonii. Kolekcja, w której znajdują się monety okolicznościowe staje się bardziej wartościowa, nie tylko pod względem materialnym, ale też sentymentalnym.

Numizmatyka może być ciekawa!

Monety, które upamiętniają zdarzenia dla wielu numizmatyków stanowią cenny element kolekcji. Wybijane tylko w ograniczonym nakładzie, zaprojektowane z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów i dopracowane do perfekcji potrafią zachwycić nawet tych, którzy z kolekcjonowaniem monet nie mają nic wspólnego. Monety okolicznościowe mają zazwyczaj wartość wyższą niż nominał – wartość kolekcjonerską, choć można nimi płacić, gdyż określane są często jako środek pieniężny, a nie tylko kolekcjonerski.

 

Jaką wartość mają monety obiegowe?

Monety srebrne Skarbnicy Narodowej to świetny sposób na podniesienie wartości swojej kolekcji, która określana jest przez rynek numizmatyczny. Im bardziej oryginalna i mniej spotykana moneta, tym lepiej. Zbiory składające się z monet okolicznościowych upamiętniających ważne wydarzenia z historii kraju czy sztuki dla wielu numizmatyków są bezcenne.

 

Polskie czy zagraniczne?

Decyzja o pochodzeniu monet nie należy do łatwych, jednak nie musi być również podejmowana. Tylko nieliczni numizmatycy postanawiają inwestować swój czas i pieniądze w tworzenie kolekcji podążającej jedną drogą. Wielu postanawia korzystać z okazji i tworzyć zbiory monet okolicznościowych z różnych państw. Nie muszą opuszczać kraju w celu poszukiwania monet, tak jak bywa to w przypadku obiegówek, ponieważ w Polsce wybijane są monety, które nawiązują do ważnych wydarzeń z całego świata. Zaletą zbierania monet okolicznościowych jest ich łatwa dostępność oraz szeroki wybór okresów historycznych, a także tematów, których dotyczą. Są całkowicie nowe, dlatego kolekcja doskonale się prezentuje.

Tomasz Stasiowski

Pozostałe