Jan Orkisz - Europa. Jesteś u siebie
Jan Orkisz - Europa. Jesteś u siebie
Jan Orkisz - Europa. Jesteś u siebie

Kościół w Libuszy oficjalnie wykreślony z rejestru zabytków. Czas rozebrać to, co zostało...

  • 11.03.2019, 16:52 (aktualizacja 11.03.2019 17:03)
  • Barbara Ćmiech
Podziel się:
Oceń:
Kościół w Libuszy oficjalnie wykreślony z rejestru zabytków. Czas rozebrać to, co zostało...
Po pożarze w lutym 2016 roku, który doszczętnie strawił libuską świątynię, wszyscy mieliśmy nadzieję, że może jednak uda się odbudować drewniany kościółek. Niestety dzisiaj już wiemy, że za kilka dni przepalone belki zostaną rozebrane.

W minionym tygodniu do parafii NMP w Libuszy dotarło pismo z Ministerstwa Kultury potwierdzające wykreślenie spalonego kościoła z rejestru zabytków.

To, co zostało po świątyni, mocno rzucało się w oczy przypominając o tragicznych wydarzeniach z początku 2016 roku, teraz miejsce ma zostać posprzątane.

Teren trzeba uporządkować, dlatego w sobotę druhowie piłami motorowymi mają pociąć przepalona konstrukcję.

Mieszkańcy wsi bardzo chcieli odbudowy kościoła, jednak parafialna kieszeń byłaby tu za małym źródłem finansowania tak kosztownej inwestycji, dlatego urzędnicy z bieckiego Ratusza podjęli starania o środki zewnętrzne, między innymi te z unijnych funduszy. Szybko jednak okazało się, że o ile pieniądze na odbudowę zabytków są, to nie można z nich skorzystać, jeśli w grę wchodzi rekonstrukcja ponad 50 procent obiektu.

Wielka szkoda, że historia libuskiego kościółka właśnie się skończyła. W przyszłości trzeba będzie zastanowić się nad sposobem na jego upamiętnienie – powiedział w rozmowie z nami Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Barbara Ćmiech

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogda M
Bogda M 15.05.2019, 22:46
Szkoda że o ten kościółek nikt nie dbał przeżył wieki był świadkiem historii i przodków i słowa Bożego które siedziało w każdym zakątku nie długo nikt nie będzie pamiętał o pięknym kościółku który był prawdziwą perełką
Obserwator
Obserwator 15.03.2019, 18:01
Cala ta rozbiorka powinien zainteresowac sie inspektor bhp......warto bedzie sie tej rozbiorce przyjrzec beda to robic amatorzy.....
Maciek
Maciek 14.03.2019, 20:36
Szkoda wydac pare zlotych na firme ktora by uprzatnela to profwsjonalnie a bie strazakow do takiwh roboty to ci strazacy do wszystkiega sa???? Moze straz niwch niw nazywa sie juz straz pozarna tylko firma uslugowa za darmo......
społeczniak
społeczniak 19.03.2019, 19:52
Weź to jeszcze raz przeczytaj! Popraw te byki bo aż płakać się chce jak to ktoś czyta!
Sasiad
Sasiad 14.03.2019, 12:28
Dobrze napisala parafianka tyle kasy co miesiac zbiera i co i nic.....nie zrobione ....
....
.... 13.03.2019, 20:42
Ciekawe jak ci biedni strazacy dadza rady to rozebrac nie dossc ze sami pracuja i co chwila slychac syrene alarmowa a wiec i roboty maja q strazy co chwile qlbo drzewa polamane albo pozar itp....szkoda wynajac porzadna firme tylko najlepiwj zeby biedni za darmo to zrobili.....bo parafia biwdniuaia jest
Parafianka
Parafianka 14.03.2019, 17:17
Faktycznie"biedni strażacy"dosłownie biedni,bo takie lebiody,nie wiem jak oni dają radę węża strażackiego rozwinąć.
Parafianin
Parafianin 12.03.2019, 13:58
Dokladnie.nie mozna robic jakby to powiedziec pozarow pod kontrola strazakow...mozna przeciez wywiesc gdzies reszte tych zgliszczy...np do spalarni czy tym podobne...
Grzegorz
Grzegorz 12.03.2019, 13:05
A wogloszeniach parafialnych mowiono ze strazacy osp maja rozebrac stary kosciol i to co zostalo spalic....przeciez noe mozna tak..ogniskak domu nie mozna zapalic bo mozna dostac mandat a noe dopiero takie ilosci drewna ciekawe jak strazacy moga takie rzeczy robic?????
Parafianin
Parafianin 11.03.2019, 20:54
Najpierw o nowy cmentarz pasowaloby się postarać, bo na starym miejsca juz brak...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.03.2019, 17:29
Proszę wybaczyć, ale jako mieszaniec wysłuchałem wielu komentarzy na temat spalonego koscioła. Mało kto twierdzi, że powinien być odbudowany. W większości Libuszanie chcieli by byna miejscu starej świątyni powstała instalacja upamiętniająca lub nowa kaplica podobna do tej w Krygu z miejscem na chłodnie, w której mogły by odbywać się pogrzeby. Finanse na ten cel można by zebrać na niedzielnych składkach.
Parafianka
Parafianka 13.03.2019, 07:47
Człowieku jakie składki.Staszek zbiera już drugi rok na remont kościoła,a nic się w tym temacie nie dzieje,więc kasiora powinna być licząc średnio 12000 miesięcznie,jest tego trochę nie sądzicie.
Stanislaw
Stanislaw 11.03.2019, 17:15
Tak upamietni jak kopalnie W. Dlugosza w Bieczu
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 11.03.2019, 22:42
Kopalnia Długosza wcale nie jest w Bieczu....
ewa
ewa 12.03.2019, 17:19
A gdzie???????
Zygmunt
Zygmunt 18.03.2019, 09:27
Kopalnia Długosza w części istniała w granicach Korczyny, ale jej wschodnia część - to już obszar Biecza, a więc prawda leży po środku :)

Pozostałe