Dlaczego warto jeść kasze?

  • 19.03.2019, 15:17
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Dlaczego warto jeść kasze?
Kasze to zdrowy, pożywny. lekkostrawny produkt, zawierający białko, skrobię, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B i składniki mineralne. Wysoka zawartość cennych składników sprawia, że regularne spożywanie kasz chroni przed nadwagą, otyłością, hemoroidami, zaparciami, miażdżycą, udarami, kamicą pęcherzyka żółciowego, cukrzycą typu II.

Kasze są cennym źródłem magnezu, żelaza, potasu, cynku. Im kasza jest grubsza, tym większa zawartość błonnika. Najwięcej błonnika znajdziemy w kaszy gryczanej i w pęczaku.

Produkty zbożowe, w tym kasze powinny stanowić podstawę codziennej diety. Wzbogacając posiłki w kasze można w prosty sposób zadbać o zdrowie i samopoczucie.

Kasze powinny być nieodłącznym elementem diety odchudzającej. Zwłaszcza kasza gryczana, jaglana i jęczmienna. Kasze mają niski indeks glikemiczny. Po ich spożyciu zawarte w kaszach węglowodany rozkładają się powoli. Po zjedzeniu kaszy przez długi czas nie odczuwany głodu, rzadziej też mamy ochotę na słodkie przekąski.

Kasza gryczana

Kasza gryczana to bogate źródło składników mineralnych i antyoksydantów chroniących przed powstawaniem nowotworów. To jedna z najzdrowszych kasz. Najlepiej spożywać kaszę gryczaną niepaloną, która ma czterokrotnie większą zawartość przeciwutleniaczy niż kasza palona.

Kaszę gryczaną powinny spożywać osoby z nadciśnieniem, z chorobami serca i układu krążenia. Zawarta w kaszy gryczanej rutyna wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega powstawaniu pajączków i żylaków. Spożywanie kaszy gryczanej wspomaga odporność organizmu oraz spowalnia proces starzenia się.

Kasza jaglana

Kasza jaglana ze względu na niską zawartość glutenu i skrobi stanowi idealny składnik diety alergików. Zapobiega osteoporozie, bardzo korzystnie wpływa na układ sercowo–naczyniowy. Zawiera dużo żelaza, miedzi, witamin B1, B2, B3, witaminę E i lecytynę.

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna to również jedna z najzdrowszych i najpopularniejszych kasz. Dzięki zawartości niacyny poprawia stan skóry i włosów. Obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje ciśnienie krwi.

Kasza manna

Kasza manna jest lekkostrawna, idealna dla osób z problemami żołądka i w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Zawiera dużo jodu.

Kuskus

Kuskus zawiera dużo żelaza, dużo białka i węglowodanów, dlatego polecana jest sportowcom. Zawiera też mniej błonnika niż inne produkty zbożowe. Potrawy z dodatkiem kuskusu są bardzo smaczne i sycące. Podobnie jak kaszę manną można go podawać dzieciom.

Tomasz Stasiowski

Pozostałe