Mała tablica rejestracyjna w dużej wnęce. Czy tak można?

  • 10.05.2019, 16:36
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Mała tablica rejestracyjna w dużej wnęce. Czy tak można? fot. leftlane.pl
Kierowco, jeśli zamówiłeś małą tablicę rejestracyjną, a masz miejsce na zwykłą, dużą to możesz mieć nie lada problem.

 

Jak to często bywa w naszym kraju, pomysł który miał służyć ułatwieniu dla pewnej grupy obywateli okazał się przyczynkiem dla kombinatorów i miłośników (wątpliwej jakości) wyróżniania się.

I tak decyzja Ministerstwa Infrastruktury o wprowadzeniu obok tradycyjnych tablic rejestracyjnych o wymiarach 520 mm na 114 mm, tablic mniejszych (315 na 114 mm) ucieszyła właścicieli samochodów japońskich i amerykańskich, w których normalne tablice po prostu nie mieściły się we wnękach, gdzie powinno się je zamontować.

Pomysłowi użytkownicy musieli radzić sobie w taki sposób, że rogi tablic były wyginane i dopasowywane do wymiarów, estetycznie nie wyglądało to najlepiej, poza tym mogło się wiązać z mandatem, bo według przepisów tablic nie można modyfikować i konieczne są urzędowe naklejki.

Wprowadzenie mniejszych tablic było więc pójściem na rękę kierowcom, którzy mieli z tablicami rejestracyjnymi problem. Czyli tym, którzy nie pałali miłością do samochodów europejskich, ale woleli te zza oceanu.

Jednak to, co miało być ułatwieniem, stało się pewnego rodzaju nadużyciem, bo z małych tablic zaczęli korzystać właściciele nie tylko „egzotycznych” aut, ale też i rodzimych, europejskich.

Co należy zrobić, aby otrzymać tablice rejestracyjne o nietypowym wymiarze? Konieczne jest wypełnienie wniosku z odpowiednim oświadczeniem.

Wniosek nie jest niczym ograniczony, mimo że w dokumencie z dnia 11 grudnia 2017 roku (Rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych) widnieje zapis:

W przypadku wniosku o rejestrację pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b [czyli małe tablice - red.] właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych.

 

Co grozi za takie oszustwo? Podczas kontroli drogowej policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Urzędy w swoich oświadczeniach powołują się na Art 233 Kodeksu Karnego.

„§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Kłamstwo w celu otrzymania małej tablicy rejestracyjnej może narobić więc sporo problemów.

Czy widzieli Państwo w Gorlicach takie tablice rejestracyjne?
 

wykorzystano fragmenty artykułów z portalu natemat.pl, sadeczanin.info

Tomasz Stasiowski

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GAZOR
GAZOR 12.05.2019, 21:33
W niemczech nie mam takich problemów tylko w polsce
K.
K. 08.07.2019, 12:31
A dlaczego?
Kierowca
Kierowca 11.05.2019, 23:59
Widziałem w gliniku. Ale w tym przypadku były prawidłowo założone.
Kamil
Kamil 11.05.2019, 11:31
No to się zdziwisz jak dowodzik zostanie zatrzymany
Pozdrawiam
Janek
Janek 11.05.2019, 09:28
Q ja mam duza tablice na malej ramce
Rem
Rem 11.05.2019, 07:46
Dlaczego tak upierdliwie 'pisarze' wymawiają amerykańskie i japońskie. Nic nie ma to wspólnego z ustawa.!!!!! I proszę tak nie pisać i nie robić bałaganu. Policjant nie ma prawa zabrać dowodu rejestracyjnego bo prawnie nie ma na to podstaw!!!!!!! Może ew.skierować do sądu wniosek o poświadczenie nieprawdy tyle choć i tego nie może bo na oświadczeniu nie ma pouczenia. Tak że nic nie może. Ja osobiście posiadam Alfę GT włoski samochód jakby jakiś dziennikarz nie wiedział . Z tyłu mam miejsce na dużą z przodu nie i tyle w temacie.
Hula
Hula 11.05.2019, 21:27
To Pan się myli!!!
Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny- taka również jest interpretacja Komendy Głównej. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
Gorliczanin
Gorliczanin 11.05.2019, 07:10
Tak widziałem i nawet wiem, kto takie wydaje.
MiGotka
MiGotka 11.05.2019, 06:35
Wygląda to często wręcz komicznie. Samochód duży, z normalnym miejscem na tablicę, a tablica mikro. Coś nie tak z kierowcą?
J
J 11.05.2019, 06:26
Co z tego ze groza kary...gdy sam widzialem jak za takim "wyrozniajacym" sie dzbanem jechal radiowoz...i jak myslicie? Zadnej reakcji...jak we wszystkim...takie panstwo.
Oglądacz
Oglądacz 10.05.2019, 22:38
Ja nie widziałem a dużo widzę.
Wibowit
Wibowit 10.05.2019, 21:12
no pewnie że takie się widuje małe tabliczki w miejcach na normalne. słoma z butów wystaje temu co tak robi

Pozostałe