Uwaga na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności!

  • 04.07.2019, 11:19
  • Aleksandra Nowak
Podziel się:
Oceń:
Uwaga na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności! Foto: ilustracyjne/pixabay.com
Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail. Mogą pozbawić Cię oszczędności życia!

Obecnie jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw w sieci związanych z wyłudzeniami pieniędzy i cyberprzestępczością. Komenda Głównej Policji ostrzega przed nową kampanią znanego już wcześniej zagrożenia, czyli stronami udającymi pośredników szybkich płatności. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej, robiący zakupy przez Internet. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości e-mail, które mają nakłonić do pobrania złośliwego pliku.

Fałszywe wiadomości wysyłane są z serwerów umiejscowionych poza granicami naszego kraju. Adresy, z których otrzymujemy maile, wyglądają pozornie autentycznie. W rzeczywistości dołączany załącznik zawiera złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przechwycenie danych np. login i hasło do logowania się do kanałów bankowości elektronicznej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy. Wśród używanych tytułów jest m.in. „Powiadomienie o zapłacie” bądź „Prośba o potwierdzenie otrzymania płatności”.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny – tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności. Nieświadomi konsumenci, ujawniając swoją tożsamość przestępcom, mogą doprowadzić do zwierania w ich imieniu umów, a w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

W związku z tym klienci powinni zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z poczty. Nie powinni otwierać załączników od nieznanej osoby, a w przypadku otrzymania wiadomości racjonalnie podejść do jej treści dokonując porównania czy ma ona odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami np. dokonanie zakupu, sprzedaż produktu.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL oraz najbliższej jednostce Policji.

Źródło info: Komenda Główna Policji oraz Komenda Miejska w Nowym Sączu

Aleksandra Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe