Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Cmentarz wojenny nr 66 w Małastowie powoli odzyskuje dawny blask

Podziel się
Oceń

Cmentarz z czasów I wojny światowej nr 66 w Małastowie jest sukcesywnie remontowany. A to wszystko dzięki pracy funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Cmentarz wojenny nr 66 w Małastowie powoli odzyskuje dawny blask

Autor: Foto: KaOSG

Szlak cmentarzy wojennych z okresu I Wojny Światowej, położonych na terenie powiatu gorlickiego obejmuje 83 miejsca pochówku. Spoczywają tam żołnierze trzech walczących armii, w których szeregach byli żołnierze z Austrii, Polski, Niemiec, Rosji, Węgier, Czech, Serbii, Bośni, Słowacji, Ukrainy i Żydzi. Szczególnie tragiczny był los Polaków, którzy zmobilizowani do trzech zaborczych armii walczyli tu często przeciwko sobie. Na cmentarzu nr 66 w Małastowie pochowano 118 żołnierzy: 77 Rosjan i 41 Austriaków poległych w 1915 roku. Zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej zaprojektował niemiecki architekt Hans Mayr, a dziś jest sukcesywnie remontowany!

Od 2016 roku Karpacki Oddział Straży Granicznej sprawuje patronat nad zabytkowym cmentarzem wojennym nr 66 w Małastowie. Funkcjonariusze wykonują od tego czasu szereg prac renowacyjnych i porządkowych. Oprócz systematycznego odkrzaczania i wykaszania terenu odbudowana została część ogrodzenia z ciosanego kamienia oraz obelisku cmentarnego. Pomalowano żeliwne krzyże oraz zabezpieczono przed wodą betonowe daszki ogrodzeniowe. Wykonano również nową furtkę wejściową na cmentarz. Wszystkie prowadzone prace zostały prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków na podstawie dokumentacji historyczno-odtworzeniowych.

Obecnie trwają pracę nad usytuowaniem na cmentarzu wielkiego drewnianego krzyża. Wykonana z modrzewia konstrukcja o wysokości 5,5 m i rozpiętości ramion 2,2 m jest już praktycznie skończona. Gotowy jest już fundament pod figurę. Przy okazji zadbano o odpowiednie odwodnienie dolnego muru cmentarnego, który niebawem również będzie wymagał interwencji. Usytuowanie krzyża na cmentarzu nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Więcej zdjęć na stronie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej TUTAJ

źródło: https://www.karpacki.strazgraniczna.pl/

 


Napisz komentarz
Komentarze
End 16.07.2019 20:25
Tak, masz rację Patria. W samej Sękowej cmentarze wojenne aż krzyczą o remont, ale Wójcina ma to gdzieś. Woli betonować wieś... i zbierać profity. Wielka władza ze słomą w gumiokach :))

Patria 11.07.2019 10:13
PS. DZIĘKUJE. Piękny gest. Dobro wraca dwa razy, a Wasze zaangażowanie w tak szczytny cel to pokaz patriotyzmu. Szkoda że w okolicy Sękowej jest więcej cmentarzy zaniedbanych.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486