Piękna pogoda, prosta droga. I wypadek, i śmierć.

  • 02.08.2019, 09:55
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Piękna pogoda, prosta droga. I wypadek, i śmierć. fot. ilustracyjne/pixabay.com
Statystyki są nieubłagane. Najlepsze warunki na drodze, rozluźnienie i brak koncentracji to najpoważniejsze czynniki, które sprzyjają wypadkom na drodze. To właśnie w takich sytuacjach powinniśmy zachować rozsądek na drodze i nie pomagać statystykom.

Przykładem mitu, który funkcjonuje w świadomości, jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej wczesnym rankiem i wieczorem. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit.

Przekonanie społeczne o tym, że o wypadek najłatwiej po zmierzchu, kiedy jest gorsza widoczność, bądź wczesnym rankiem, bo kierowca jest niewyspany, nie znajduje potwierdzenia w statystyce.

Okazuje się, że najwięcej wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji 2018 roku, miało miejsce w godzinach 15–16. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach w trakcie ubiegłych wakacji pochłonęły zdarzenia, które wystąpiły w godzinach 16–17.

Należy zaznaczyć, że nieprawdziwe przeświadczenie o godzinach występowania wypadków zazwyczaj idzie w parze z obalonymi już mitami, że do największej liczby wypadków dochodzi najczęściej podczas złych warunków drogowych i na krętych drogach.

źródło: gorlice.policja.gov.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek
Marek 02.08.2019, 11:37
Czyli mniej więcej w godzinach powrotu do domu. Trasa praca - dom - po drodze zakupy, parę spraw do załatwienia. Szybko, szybko, bo czasu mało..
gregus
gregus 02.08.2019, 11:03
Autor zapewne w dobrej wierze napisał to, co mu się wydaje. Statystyki są nieubłagane, ale trzeba je umiejętnie czytać. Rzeczywiście najwięcej zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym jest pomiędzy 16. a 20. Około 200 w skali roku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przez kilka miesięcy w roku to jest pora zmierzchu, a na dodatek pomiędzy 16 a 18 wypada szczyt powrotów z pracy. Nie słyszałem o teorii, że najwięcej wypadków jest rano. Nie da się w krótkim artykule porządnie zanalizować tego tematu

Pozostałe