Co zrobić, gdy zobaczysz martwe lub ranne zwierzę? Sprawa pewnego jelonka.

  • 19.08.2019, 10:34
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Co zrobić, gdy zobaczysz martwe lub ranne zwierzę? Sprawa pewnego jelonka. Foto: ilustracyjne/pixabay.com
Znajdując ranne zwierzę na jezdni, mało kto z nas wie, jak zareagować i co zrobić z potrąconym psem, kotem, sarną. Choć ten, kto potrąci zwierzę na drodze, ma prawny obowiązek się nim zająć – inaczej grozi mu grzywna – wiele osób po prostu odjeżdża.

Niedzielne popołudnie, dzwoni redakcyjny telefon, a w słuchawce rozbrzmiewa głos kobiety, która rozmowę zaczyna od prośby o pomoc „przy jelonku”. Zdziwieni dopytujemy, o co konkretnie chodzi.

Przy ulicy Korczaka leży młody jelonek, który został potrącony przez samochód – kierowca odjechał, zwierzę zostało. Niestety młody jelonek jest na tyle mocno poturbowany, że nie może wstać. Dzwoniłam przed południem do dyżurnego policji i powiedział, że zgłosi sprawę firmie, która zbiera padłe zwierzęta. Problem w tym, że jelonek żyje, ale nie może się poruszać, więc pan z owej firmy przyjechał, ale nie zabrał zwierzęcia – opowiadał z przejęciem nasza Czytelniczka.

Młody jeleń ewidentnie cierpiał, a mieszkańcy, w tym ci najmłodsi, musieli patrzeć, jak się męczył.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Sprawę zgłosić mundurowym, którzy albo powiadomią firmę zbierającą padłe zwierzęta, albo myśliwych z koła łowieckiego, na którego terenie doszło do zdarzenia i ci podejmą decyzję, co dalej ze zwierzęciem, bo jeśli nie można mu pomóc, to trzeba jak najszybciej skrócić jego cierpienie.

Nasza Czytelniczka zareagowała właściwie, tyle że dyżurny policji nie wiedział, że zwierzę nie zostało zabrane przez powiadomioną przez niego firmę.

Po naszej interwencji pan przyjechał raz jeszcze i zabrał jelonka.

 

 

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Super partia
Super partia 21.08.2019, 23:29
Czy ktoś wziął pod uwagę że leczenie potraconego zwierzęcia w naszym pięknym polskim prawie jest na rękę tego który potrącił, gdzie zwierzę powoduje wypadek?. Proszę poczytać jakie to są koszta... Dla zwykłego Kowalskiego potrącenie Jelonka i leczenie to wyrok na który trzeba brać kredyt w Frankach...
Nono
Nono 25.08.2019, 07:14
Może gdyby tak kilku musiało taki kredyt zaciągnąć, zaczęliby jeździć ostrożniej...
Poszkodowany
Poszkodowany 21.08.2019, 10:11
Co za plaga! A jak rozwalisz samochód na wskakujacym na droge rogaczu, to kazdy ma cie gdzies i tobie nie pomoze, tylko radz sobie sam
......
...... 21.08.2019, 09:39
na scieżke rowerową przy samej obwodnicy też wychodzą sarny
pytanie mam
pytanie mam 20.08.2019, 23:10
A co zrobić w przypadku martwego kota,gołębia czy psa na drodze?za każdym razem na policję dzwonić?
Zixon
Zixon 21.08.2019, 08:55
tak
Polak
Polak 20.08.2019, 20:25
Czyli co? Żywego jelonka, aczkolwiek w stanie agonalnym zapakował na pakę, między padlinę? Bo ja tak interpretuję ostatnie zdanie artykułu.
Rys
Rys 20.08.2019, 15:03
Tak ciekaw co znim zrobil?jak zbiera martwe zwierzeta a nie zywe i rane.Pewnie na swoj koszt pojechal jelonka leczyc u weterynarza.

Pozostałe