Gorlicka drogówka podsumowuje akcję „TELEFON”

  • 18.09.2019, 13:38
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Gorlicka drogówka podsumowuje akcję „TELEFON” Foto: ilustracyjne
Za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy mundurowi nakładali 200 zł mandaty i pięć punktów karnych.

16 września 2019 roku na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „TELEFON”. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Podczas tych poniedziałkowych działań skontrolowano 1451 pojazdów, ujawniając 1298 wykroczeń, w tym 326 dotyczących korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku  – zatem co 4. ujawnione wykroczenie to korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Za naruszenie przepisu policjanci nakładali dwustuzłotowe mandaty i 5 punktów karnych.

Tego dnia w powiecie gorlickim funkcjonariusze drogówki skontrolowali łącznie 26 pojazdów, ujawniając ogółem 21 wykroczeń. Wśród nich 11 dotyczyło korzystania z telefonu podczas jazdy.

Prawo o ruchu drogowym mówi:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem. Nie tylko rozmawianie, ale każda czynność, która wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoni, podlega karze. Kierowca powinien  być skupiony na drodze, a nie na telefonie. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie obserwuje drogi.  A przecież dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle  w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom uwagi  powoduje wydłużenie czasu reakcji i może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Źródło: KWP w Krakowie/KPP w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kierowca
Kierowca 20.09.2019, 19:06
Więcej takich akcji. Popieram

Pozostałe