Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

W Gorlicach odbyły się konsultacje w sprawie Programu Ochrony Powietrza

Podziel się
Oceń

Aktualizacja Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego jest głównym tematem otwartych spotkań terenowych. Odbywają się one się w różnych miastach Małopolski, wczoraj (10 lutego) na zaproszenie radnej Województwa Małopolskiego Jadwigi Wójtowicz takie spotkanie odbyło się również w naszym mieście. Władze województwa reprezentował wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
W Gorlicach odbyły się konsultacje w sprawie Programu Ochrony Powietrza

Autor: Foto: Mateusz Książkiewicz

W czasie spotkań z mieszkańcami prezentowane są m.in. propozycje działań naprawczych oraz nowe obowiązki dla gmin, powiatów, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców Małopolski.

Walka o czyste powietrze, a co za tym idzie, zdrowie mieszkańców regionu jest naszym wspólnym celem. Tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich gmin możemy przyczynić się do tego, że Małopolska przestanie być czerwonym punktem na mapie jakości powietrza w Europie podkreślała Jadwiga Wójtowicz, radna województwa.

Nowe założenia rządowego programu Czyste Powietrze oraz Uchwała antysmogowa dla Małopolski wytyczają granice działań antysmogowych w naszym regionie. Obecne konsultacje związane są z nowymi zadaniami, które na samorząd województwa i samorządy gminne nałożyła nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiskamówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Celem Programu Ochrony Powietrza jest osiągnięcie w Małopolsce do 2023 roku dopuszczalnych poziomów stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu, wyznaczonych w przepisach polskich i unijnych. W dłuższej perspektywie program zakłada również obniżenie poziomów stężeń pyłów do poziomów rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

W nowym dokumencie przeanalizowane zostaną efekty obecnie obowiązującego programu, ale przede wszystkim zostaną wprowadzone nowe działania służące szybszej poprawie jakości powietrza.

Więcej zdjęć: bobowa24.pl

Źródło info: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 


Napisz komentarz
Komentarze
Urzędnik Kierownika 11.02.2020 16:38
Domy, drogi i parkingi zostali tylko w Gorlicach.

Zezo 11.02.2020 16:27
A czy szanowni rajcujący wzięli sobie do serca informację o tym iż znacznej części społeczeństwa nie stać na ogrzewanie gazem lub zakup pieców 5 generacji ?? I nawet dotacje niewiele pomogą? Proszę pochylić się nad dochodami pracujących ludzi ,jak nasz rejon wygląda -może pracować dwie osoby z rodziny a koszty utrzymania praktycznie ograniczają inwestycje do zera,(mam na myśli zakupy do kilku tys zł).Pracodawcy w Gorlicach chyba mają jakąś zmowę-większość nawet tych ,,renomowanych"płaci to co bezwzględnie musi(no może coś tam pod stołem i to niewiele)To jest taka zamknięta pętla niemożności.Kredyt to ryzykowne rozwiązanie nawet z przyczyn losowych.Najlepsze jest to że ograniczenia smogowe podjeli ludzie w sejmiku czy tam gdzie którzy przy swoich zarobkach nie liczą się z plebsem.Kilkanaście lat temu szeroko promowano sadzenie własnych lasów,drzew,wierzby energetycznej a teraz co??Pewnie wszystkiego zabronią ! To jest głupie!!Niech wymiana piecy CO toczy się naturalnym tokiem a nie wymuszonym rygorem arogantów (lekceważących innych) z Krakowa i okolic. P.S byłem niedawno w K-kowie.Mimo całej zielonej akcji syf w powietrzu jak był tak jest.Miłego dnia

górnik 11.02.2020 15:31
Już przestańcie pisać o tym paleniu śmieci, bo dziś już mało kto to robi. Nikt o tym nie mówi, bo lepszą sensacje robi się na wciskaniu ludziom kitu, że dymiące kominy to spalanie śmieci. Problem leży w sposobie palenia w piecach, kotłach itp. Każde spalanie "dolne" będzie emitować b. dużo dymu, choćbyście mieli palić najsuchszym drewnem, ekogroszkiem najlepszej klasy a i tak wam będzie kopciło jak z parowozu. Nauczcie się palić sposobem "od góry" a zredukujecie wielokrotnie ilość dymu a co za tym idzie pyłów zawieszonych. Natomiast co do ogrzewanie gazem, owszem, nie emituje pyłów zawieszonych, ale emituje sporo CO2. Na zachodzie już niektóre kraje myślą o zakazaniu ogrzewania domów gazem, więc i do nas to kiedyś dotrze.

Psycholog 11.02.2020 11:56
Każdy sobie rzepkę skrobie i taka jest prawda. Dawniej kotłownie były prawie w każdym bloku mieszkalnym, tylko tyle że ludzie byli bardziej normalni, mimo że nie mieli szkół, to jakoś myśleli logicznie i się sami nie truli. Wolność i demokracja, chcesz to pal plastiki, nawet i zwłoki. Tylko potem nie mieć pretensji do władz że nic nie zrobili, jak będziesz umierał w silnym cierpieniu na raka, w klimacie Oświęcimia.

Polak 11.02.2020 12:01
Dawniej ludzie walili do pieców wszystko co się dało. Wcale nie byli bardziej normalni. Ile sie śmieci wyrzucało? Prawie nic. Bo co się dało, to palili w piecu, a co się nie dało spalić - do lasu. Taka była mentalność. W polakach po prostu odradza się to, co odeszło 30-40 lat temu.

CO2 11.02.2020 11:06
Wiater wieje 100 na godzine i cuś z daleka nawiało.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.