Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Jak postępować w przypadku kwarantanny? Co z pracą i wynagrodzeniem?

Podziel się
Oceń

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce niestety z dnia na dzień będzie rosnąć. Podobnie jak liczba osób objętych kwarantanną domową. Co warto wiedzieć o takiej formie zapobiegania rozprzestrzeniania się zarażenia?
Jak postępować w przypadku kwarantanny? Co z pracą i wynagrodzeniem?

Autor: fot. ilustracyjne / pixabay.com

Kwarantanna domowa będzie mogła zostać zastosowana w następujących przypadkach:

- gdy osoba w ciągu ostatnich 14 dni była w regionach, w których odnotowano przypadki zarażenia koronawirusem,
- gdy nastąpił bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem,
- gdy współpracownicy byli zakażeni koronawirusem lub odwiedzali osoby znajdujące się w takich placówkach.

Za złamanie zaleceń kwarantanny można spodziewać się kary, nawet pójść do więzienia na rok. Specjalne uprawnienia może uzyskać policja która będzie mogła sprawdzać, czy pacjenci objęci kwarantanną domową w związku z koronawirusem, znajdują się w swoich miejscach zamieszkania.

Taki scenariusz rozważa rząd. Szef resortu przypomina, że według kodeksu karnego: "Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tą chorobą: podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

Pracodawcy mogą zalecić swoim pracownikom pracę z domu lub pozostanie w nim zwalniając go z obowiązku świadczenia pracy, gdy wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe.


Kwarantanna domowa – co z pracą i wynagrodzeniem?
 

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie, lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie, lub chorobę zakaźną, lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Ponadto jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia osoby poddanej tym obowiązkom uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zwolnienie lekarskie, jest ono dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

W przypadku gdy ubezpieczony (dobrowolnie powstrzyma się od pracy) i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Zasiłek opiekuńczy

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek

Po wejściu w życie ustawy ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem nastąpi zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

materiał nadesłany, wykorzystano fragmenty z art. zdrowie.radiozet.pl


Napisz komentarz
Komentarze
Zibi 10.03.2020 16:25
Znalazł sie jeden mądry "łysy"każdy płaci podatki pisałem o sytuacji kiedy ojciec pracując za granicą w rejonie objętym koronowirusem przyjeżdża do Polski nie bojąc się o swoje dzieci ani żonę aż służby tamtego kraju muszą informować sanepid to pytam czy to jest odpowiedzialny człowiek!!!

Łysy 10.03.2020 17:37
Trochę źle się wyraziłeś w poprzednim komentarzu, więc dlatego moje zażenowanie. Niektórzy zadziałali odpowiedzialnie zgłaszając taki fakt w powiatowej stacji SANEPIDU i traktowani są jak trędowaci. Faktem jest, że bardzo dużo osób postąpiło jak napisałeś nie informując służb o takiej sytuacji. To ich powinniśmy się bać a nie ludzi, którzy prewencyjnie objęci są kwarantanną.

Maama 10.03.2020 12:15
Jestem za profilakrycznym zamknięciem szkół i przedszkoli. A dla rodziców pracujacych,punkty opieki nad dziećmi. Jak nauczyciele protestowali to szkoly byly zamknięte, teraz jak sytuacja jest poważna to otwarte, gdzie tu logika? I dbanie o bezpieczeństwo dzieci. ?

MrRed 10.03.2020 16:43
zgadzam się, a nauczanie można prowadzić on-line! warto ten pomysł TERAZ przetestować. wszystko się da.

Zibi 10.03.2020 11:39
Proszę odpowiedzieć mi na pytanie jeżeli głowa rodziny przyjeżdża z zagranicy świadoma że w tym kraju panuje koronowirus rodzina zastaje objęta kwarantanną żona dostaje wynagrodzeni zate dwa tygodnie to dlaczego my podatnicy mamy płacić za takich nieodpowiedzialnych ludzi

Łysy 10.03.2020 12:52
Czyli tylko ty płacisz podatki??? I pokrywasz zapotrzebowanie na podatki w całej Polsce??? W przeciągu roku płacę podatki, w wysokości których inni obywatele nie zarobią w całym swoim życiu. Nieodpowiedzialność to nie wyjazd na zaplanowany odpoczynek tylko szerzenie komentarzy, które nie są odpowiednie do sytuacji. Nawet jakbyś siedział w domu to prędzej czy później wirus cię dopadnie. Takie są prawa natury. Musisz wyjechać na Grenlandię bo tam nie ma koronawirusa, ale będziesz skazany na samotność. Całkowita izolacja od wszystkich żywych stworzeń uchroni cię przed chorobami. Sianie paniki to jedyne co potrafimy robić jako społeczeństwo, najlepiej nam wychodzi zastraszanie, donoszenie itp. Dziękuję :)

Ciao 10.03.2020 09:31
Co ma zrobić firma , której cała czy znaczna część załogi będzie na kwarantannie ?

Trelek 10.03.2020 09:46
Zamknąć się na jakiś czas . Prezio przeżyje , nic sie nie martw . Mają tylko kasy z wyzysku swoich pracowników że napewno dadzą radę .

Ciao 10.03.2020 10:34
Głupi komentarz pochodzący od kogoś kto nigdy nawet nie był pobliży prowadzenia działalności gospodarczej.

Kieronik 10.03.2020 09:31
"Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tą chorobą: podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku." w takim razie co drugi pracownik dyskontów powinien być karany w związku z tym artykułem KK. Wszak świaodmie i z premedytacją przychodzą do pracy z grypą (chorobą zakaźną) narażając na zarażenie współpracowników i klientów!

Ciekaww 10.03.2020 09:22
Jestem ciekawa czy pewne osoby w Libuszy które wróciły wczoraj z Włoch są objęte kwarantanną? ??

gorliczanin 10.03.2020 10:40
Dlaczego piszesz pewne osoby ? Wyraz się konkretnie o kogo chodzi to sanepid zrobi z nimi porządek. Bezmyślnie ludzie jeżdżą do Włoch i później narażają innych na zakażenie

Na mieście ludzie 10.03.2020 12:15
a nie było ostatnio jakiejś pielgrzymki lokalnej? chyba coś po Włochach jeździli?

Libka 10.03.2020 13:24
Powinny się same zgłosić, bo inaczej sa kary. Sprawdzic w sanepidzie.

No co 10.03.2020 14:43
Albo nie mają kwarantanny albo jej nie przatrzegają bo Pan biznesmen wozi się autem po Libuszy

Takie Fakty 10.03.2020 09:18
porażką jest to, że chociaż byłyby takie możliwości, to w Gorlicach nie są tworzone jakies biurowce, ktore byłyby tanią alternatywą dla wielkich krakowskich korpo. nie ma szansy tu na normalną pracę, nie ma miejsc, gdzie można pracować w Gorlicach zdalnie. nikt, nawet z objawami nie przyzna się pracodawcy ze ma być pod kwarantanną, dlatego małe miejscowości są najszybciej zakażane

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12