Koniec snu o potędze? Odwiert w Sękowej niemożliwy

  • 18.09.2020, 08:55
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Koniec snu o potędze? Odwiert w Sękowej niemożliwy fot. ilustracyjne/ unsplash
Inwestycja w postaci wykonania odwiertu od początku była ogromnym przedsięwzięciem, w którym dobra skrywane pod ziemią miały rywalizować o pierwszeństwo. Dawniej odkrycie gazu ziemnego byłoby zapowiedzią bogactwa - dziś jest przyczyną przerwania niezwykle kosztownych prac, z którymi wiązano ogromne nadzieje...

 

Sytuacja w Sekowej potwierdza stare powiedzenie: "Nie mów hop zanim nie przeskoczysz." Przyznajemy szczerze, że niezwykle entuzjastycznie przyjęliśmy informacje, które miesiąc temu zapowiadały prawdziwą rewolucję.

Oto, co Pani Wójt, Małgorzatą Małuch opowiadała nam na początku sierpnia, kiedy pytaliśmy o dotychczasowe efekty prac wiertni: (pełna treść rozmowy >>> TUTAJ):

Zgodnie z założeniami temperatura wody powinna osiągnąć ok. 70o C, a oczekiwana wydajność to 50m3/h. Natomiast odwiert uznajemy za pozytywny już przy wartościach temperatury na poziomie 50 oC  a wydajność 20 kubików/h. Gmina jako inwestor może jednak już przy niższych parametrach uznać, że eksploatowanie złoża będzie opłacalne.

Przy pomiarze temperatury wody, która pojawiła się na głębokości 1500-2000m uzyskano wynik poniżej 50o C. Wydaje się więc, że na większych głębokościach woda powinna być odpowiednio cieplejsza. Pozostanie jedynie pytanie o wydajność źródła.

Parametry były więc niezwykle obiecujące i wydawało się, że tylko kwestią czasu jest obwieszczenie, że prace zakończyły się pełnym sukcesem. Odwiert, o którego realizację starano się niemal 10 lat miał być przekształcony. Ze statusu poszukiwawczo-badawczego miał być zmieniony w centralne źródło pobierania drogocennych, gorących wód. Miały one ogrzewa gorlickie mieszkania, a w przyszłości być podstawą rozwoju turystycznego regionu. Prace ziemne miały zakończyć się we wrześniu, a potem miał nastąpić czas badań jakości i właściwości uzyskanej wody.

Wczoraj dotarła chyba najgorsza z możliwych informacji.

Na samym finiszu prac związanych z odwiertem całość prac musiała być w trybie natychmiastowym przerwana. Pojawił się gaz ziemny. Jego obecność nie jest wprawdzie niczym zaskakującym w naszym regionie, ale w tej konkretnej sytuacji uniemożliwia on dalsze prace wiertni.

Na głębokości ok 3000m pod ziemią pojawiły się złoża gazu, co wymusiło natychmiastowe przerwanie prac i brak możliwości ponowienia poszukiwań w tym miejscu. Zagrożenie wybuchem metanu byłoby bardzo realne w przypadku kontynuowania prac wiertni. Przekucie tego problemu w sukces nie jest możliwe. Złoże jest zbyt małe, by wydobycie gazu mogło być opłacalne.

Problemem tym zajmuje się już jak wiemy Geofizyka Toruń, która poszukuje takowych złóż na naszej ziemi, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ. Potwierdzenie obecności ropy i gazu w regionie nie jest dużym problemem, ale odnalezione złoża są zazwyczaj zbyt głęboko, by można mówić o opłacalności ich wydobycia lub są zbyt małe.

Co dalej z Sękową?

Wydaje się, że obecna szansa przepadła.Złoża geotermalne jednak z pewnością tam są. Pytanie tylko w którym miejscu mogłoby udać się je odkryć i z powodzeniem eksploatować? Czy konieczny będzie kolejny odwiert? A może jest możliwe eksploatowanie złóż ciepłej wody, która znajduje się w płytszych partiach dokonanego odwiertu?

Już niebawem postaramy się porozmawiać z Panią Wójt Małuch ponownie i zapytamy o dalsze plany działań w tym zakresie.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bąbel
Bąbel 21.09.2020, 15:05
Nadal wiercą jeszcze kilkaset metrów
Berserker
Berserker 21.09.2020, 17:26
Skąd masz takie informacje że dalej wiercą?
gszegosz
gszegosz 20.09.2020, 10:01
Pani wójt odpowie: No szkłoda szkłoda ze dołożyłam sie do tego biznesu, w sumie za te pieniądze (gmina dołożyła 2 mln zl) można było wybudować nowe przedszkole, albło co innego. no trudno trudno
WWW
WWW 19.09.2020, 13:12
To nie przez gaz otwór Sękowa GT1 bedzie zlikwidowany (niemożliwy LOL) tylko dlatego że nie ma tam odpowiednich warunków geologicznych na wystąpienie wód geotermalnych, tam po prostu caly czas jest beton, brak przepuszczalności i porowatości i nie ma szczelin , geolodzy tyle wiedzą co jest w ziemi jak ksiądz co jest w niebie, po Debicy to już drugi taki negat a szkoda
Kris
Kris 19.09.2020, 03:18
Nie jestem specjalistą ale ciekawe czy nie ma metody na wypalenie tego metanu albo odessanie go i dalsze wiercenie. Skoro pojawiły się jakieś ciepłe źródła po drodze to dobry znak. W Rosji istnieje odwiert Kolski SG-3 który ma około 12 km głębokości. Planowali przewiercić się przez warstwę skorupy ziemskiej kontynentalnej i dotrzeć do głębokości 15 km ale pomylili się w przewidywaniach temperatury skał. Skały miały 190 stopni Celcjusza zamiast 100 i prace musieli przerwać.
e
e 18.09.2020, 22:41
Dawac z tą wiertnią do Bystrej pod Golgote tam bankowo cos jest!
Rada
Rada 18.09.2020, 21:48
Pewnie że to jest nie możliwe, bo ja nie ma Rafinerii to nie ma Odwiertu.
Złotnik
Złotnik 18.09.2020, 18:37
Przypomniała mi się scena z filmu Madagaskar jak kopią za wodą i wyciągają same diamenty. U nas tymi diamentami jest gaz. 😆
horovitz
horovitz 18.09.2020, 18:24
i cena działek nie podskoczy , niech to szl..k!!!!!!! A tak na to liczyłem!
Sławek
Sławek 18.09.2020, 14:11
Za dzieciaka pamiętam, że jadąc do Gorlic autobusem prawie w tym samym miejscu stała duża wieża. Za czym wtedy wiercono? Do jakiej głębokości sięgnął odwiert?
.............
............. 18.09.2020, 12:13
..a za te 19mln mozna było zrobić dużo dobrego...
..........
.......... 18.09.2020, 12:03
WYPUSCIC GAZ I WIERCIC DALEJ a skoro wachowcy nie potrafia odróżnic złoza wody od złoża gazu niech wrócą koszty...jutro bedzie pogoda albo nie będzie
Inwestor
Inwestor 18.09.2020, 11:18
Co teraz gdzie są ci fachowcy co wskazywali to miejsce?!
Ja jak wierciłem studnie głębinową to mi fachowcy powiedzieli że woda będzie albo nie ryzyko moje.
To chyba ci sami fachowcy!
tralala
tralala 18.09.2020, 10:27
"Odwiert w Sękowej niemożliwy"
Po jakiemu to jest?

"Przy pomiarze temperatury wody, która pojawiła się na głębokości 1500-2000m uzyskano wynik poniżej 50o C."
A przepływ?
MrRed
MrRed 18.09.2020, 09:56
szkoda. przecież nikt nie wiercił w ciemno. zrobili co mogli, zeby znaleźć miejsce na ten odwiert. mówi się trudno, ale tak jak piszecie - ta woda tam jest. znaleźli ją tylko nie idealną. ale moze to sie uda jakoś jednak wykorzystać? trudna sprawa, ale porażką jest nie odnalezienie gazu, ale to, że 10 lat długich szukano na to srodków!!! dlatego u nas zawsze jest beznadziejnie, bo zamiast dobre pomysły wdrażać, to sie czeka. na pozwolenie, na dotacje, na uśmiech urzędnika. Pani Wójt! prosze nie zaprzestawać działań! uda się!
Teodor
Teodor 18.09.2020, 09:54
Ja mam do Pani Wójt Sękowej i radnych propozycję. Zamiast dysponować kolejnymi milionami w drogie niepewne projekty, weźcie Państwo i stwórzcie jakaś sensową strategię turystyczna gminy. Gmina ma unikalne dzikie i piękne tereny, których w Polsce jest już mało i dla których turyści z całej Polski tu przyjadą. Obszar od Krzywej po Zdynię a dalej na wschód do Wisłoki powinien być chroniony przez zabudową i zmieniony w raj pieszo rowerowy (przez Wyszowatę bedzie się łączył z terenami MPN). Już teraz tzw. świadomy turysta obszar ten ekslopruje - wystarczy zobaczyć ile ludzi w weekend jeździ tam na rowerach i odbywa piesze wędrówki. Strategia gminy by działki rolne zamieniać na budowlane i pozwalać na zabudowę tego terenu jest krótkowzroczna. Owszem wpłynie więcej złotych do kasy z tytułu podatku od nieruchomości, ale jednocześnie zniszczy się te piękne i unikalne tereny. Proszę popatrzeć co powstało w górnej Radocynie - koszmarki architektoniczne, w dziczy. W Austrii czy Niemczech nie mówiąc o Szwajcarii było by to niedopuszczalne. Chodzą plotki, że zabudowa ma objąć łąki w Krzywej i za Krzywa w stronę Radocyny, budownictwo już pcha się w stronę Magury Małastowskiej i to od strony Małastowa jak i Gładyszowa, a przecież łąki przy wjeździe do Gładyszowa z Magury to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Beskidu w okolicach Gorlic. Naprawdę Państwo radni nowoczesność nie oznacza zabudowywania wszystkiego dookoła. Popatrzcie na rejon limanowski - tam domy pobudowano wszędzie i turystów praktycznie nie ma. I jeszcze jedno buduje się infrastrukturę turystyczną, chodniki etc. Po kilku latach wszystko się sypie, nie wystarczy wybudować trzeba jeszcze o to dabać i konserwować.
gucio
gucio 18.09.2020, 14:11
Od ok. 12-15 lat te tereny nie są już takie dzikie jak kiesyś. Nadal jednak są piękne, bo jeszcze mało turystów- chołoty tu przyjeżdża. Bieszczady też były piękne i stosunkowo czyste, a w tym roku co ? Pandemia przywiała mieszczochów i sterty śmieci. Czy to samo ma spotkać Beskid Niski. Na turystyce zarobią ale nieliczni, ci co mają agroturystykę czy wpływy w Wapiennym jak pani wójt, która chodnika dla pieszych nie potrafi ukończyć, czy istniejący na drogę przerobić. Turystyka się jej maży a cmentarze w Sękowej malą się na potęgę. Kasę z projektów dla seniorów itp. pompuje w Wapienne, bo tam ma udziały. Nie dziwi mnie, że nazywaja ją Łzawa Modliszka
tralala
tralala 18.09.2020, 10:30
Powinny być otwarte drogi (mogą być szutrowe, ale dobrze ubite) z Bartnego do Świątkowej, z Nieznajowej do Rostajnego i z Czarnego do Wyszowatki. Obecnie przejazd miedzy gminami Sękowa i Krempna de facto nie istnieje.
konopnicka
konopnicka 18.09.2020, 09:52
miało być Sękowskie Eldorado , ceny działek poszybowały masakrycznie w górę i graniczyło z cudem zakup jakiejkolwiek działki w okolicy Sękowej a tu taki klops.... ludzie myśleli że powstanie druga Bukowina szkoda
Beznadzieja
Beznadzieja 18.09.2020, 09:51
To jak przeprowadzono przygotowanie do odwiertu skoro nie uwzględniono tego czynnika? A gdzie palił się gaz w zeszłym roku, pomijam historię tego terenu? Czyli zbudowaliśmy Misia na miarę naszych możliwości.
D
D 18.09.2020, 09:49
I ceny działek spadły....

Pozostałe