Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Gorliccy strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach

Podziel się
Oceń

Pożary sadzy w kominach to najczęstsze powody jesienno-zimowych wyjazdów strażaków. A można się przed nimi w prosty sposób zabezpieczyć.
Gorliccy strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach

Autor: Fot. ilustracyjne/własne

 

Sezon grzewczy powoli się rozkręca. Jak co roku zaczynają się również strażackie wyjazdy do zdarzeń związanych z pożarami sadzy w kominach, co w konsekwencji często prowadzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla.

Pierwszym i podstawowym „sposobem” zapobiegania pożarom sadzy, ale również tym spowodowanym usterkami przewodu kominowego, jest po prostu regularne czyszczenie kominów i ich kontrola – wyjaśnia młodszy brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Niebezpieczne jest również palenie w piecu śmieciami i mokrym drewnem, co także prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy.

Pożarowi sadzy zazwyczaj towarzyszy głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania. Czasami z komina wydobywają się równocześnie płomienie ognia oraz gęsty, ciemny dym. Nie da się tego nie zauważyć – wyjaśnia Dariusz Surmacz.

W żadnym wypadku nie należy gasić pieca i palącej się sadzy wodą, bo może to uszkodzić i piec i komin. Najlepiej wybrać z niego żar lub ugasić gaśnicą proszkową, a jeśli nasze działania nie przynoszą rezultatów – bez wahania wezwać straż pożarną.

Każdy pożar sadzy niszczy komin, a towarzysząca mu wysoka temperatura może doprowadzić do jego rozszczelnienia, co z kolei może grozić przedostaniem się dymu do pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo przez ową nieszczelność ogień może rozprzestrzenić się na poddasze czy dach.

A wystarczy regularnie czyścić komin i raz w roku zaprosić na „przegląd” kominiarza. Warto również przypomnieć, że brak dokumentów potwierdzających jego wizytę może narazić nas na trudności w wypłacie odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej, gdyby doszło do pożaru.

Tylko od początku listopada wyjeżdżaliśmy do pożarów sadzy między innymi w Kobylance, Bieczu, Ropie, Zdyni, Wójtowej – dodaje rzecznik.


Napisz komentarz
Komentarze
Komin 19.11.2020 20:52
Polecam zrobić sobie frezowanie komina i montaż wkładu wtedy problem znika. Oczywiście komin też trzeba czyścić ale u mnie to zmniejszyło się do 2-3razy w sezonie grzewczym a palę węgiel - drzewo.

Ja 19.11.2020 14:19
Jak straż zacznie egzekwować prawo to skończą się pożary sadzy , czyli po takim pożarze mandat i przez kieszeń do głowy innego sposobu nie ma.

Poinformowany 18.11.2020 18:45
Ten świstek co wystawia KUMINIORZ to jest tylko rachunek i możecie (możemy) sobie tym "podwozie" wytrzeć.

Dziunek 18.11.2020 13:37
Kontrola okresowa przewodów kominowych jest obowiązkowa zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku mieszkalnym.

Kirk 18.11.2020 12:59
zaprosić na „przegląd” - to wystarczy za komentarz

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego