Drogowe pytania czytelników. Skrzyżowanie pod Gorlickim Centrum Kultury

  • 25.11.2020, 20:00
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Drogowe pytania czytelników. Skrzyżowanie pod Gorlickim Centrum Kultury Fot. haloGorlice / własne
Dzisiaj prezentujemy Wam kolejne skrzyżowanie w Gorlicach, które kierowcom może nastręczać wielu problemów. Sprawdźcie, czy poradzilibyście sobie z tym przejazdem: określcie pierwszeństwo wjazdu na skrzyżowanie i obowiązki kierowców!

 

Na zamieszczonym poniżej zdjęciu widzicie skrzyżowanie, które zlokalizowane jest w Gliniku, niedaleko Gorlickiego Centrum Kultury.

 

Spróbujcie w komentarzach odpowiedzieć na następujące pytania o sposób poruszania się w tym miejscu:

1. Kierowca samochodu nr 1 porusza się ul Michalusa. Jedzie od strony starego kasyna i chce kontynuować jazdę ul Michalusą w stronę centrum miasta. Czy powinien wyrzucić kierunkowskaz w prawo w momencie pokonywania zakrętu? Czy brak wyrzucenia kierunkowskazu wskazuje, że chce kontynuować jazdę na wprost: na parking przy sklepie?

2. Kierowca samochodu nr 2 chce jechać na wprost, tak samo kierowca samochodu nr 3. Który z nich ma pierwszeństwo i dlaczego?

3. Czy kierowca samochodu nr 4, który chce kontynuować jazdę ul. Michalusa musi wyrzucić kierunkowskaz sygnalizujący zamiar skrętu w lewo? Czy ma pierwszeństwo przed pojazdem nr 3?

4. Czy kierujący samochodem nr 5 ma obowiązek jechać drogą A czy też może ominąć korek i wjechać w ulicę Michalusa przejeżdżając przez parking drogą B?

 

A może macie jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? Zapraszamy do ich zadawania w komentarzach!

Już niedługo aspirant sztabowy, oficer prasowy gorlickiej KPP Grzegorz Szczepanek odpowie na Wasze pytania związane z pierwszeństwem włączania się do ruchu na skrzyżowaniach zlokalizowanych w tym miejscu. Rozwieje też wszelkie wątpliwości co do obowiązków, które ciążą na kierowcach, którzy poruszają się po drodze w tym miejscu!

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Psycholog
Psycholog 26.11.2020, 16:32
Pierwszeństwo ma zawsze ten, kto wierzy w bezprawie.
aaa
aaa 26.11.2020, 11:19
Pani Redaktor. Kierunkowskazów raczej się nie wyrzuca, tylko włącza :)
dar
dar 26.11.2020, 10:04
Skrzyżowanie? Naprawdę? Ja tam widzę wjazd/wyjazd z posesji, zarówno jeśli chodzi o sklep jak i Fabrykę Maszyn.
A może się mylę?
Instruktor
Instruktor 26.11.2020, 10:54
Nie myli się Pan. To nie jest skrzyżowanie wedle ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest to zwykły zakręt plus dwa dojazdy do obiektów znajdujących się przy drodze. A przecięcie drogi z dojazdami do obiektów znajdujących się przy drodze skrzyżowania nie tworzy. Brawo za czujne oko :)
bzik
bzik 27.11.2020, 16:00
Myli się Pan.
Wyjazd z terenu fabryki nie jest wyjazdem z prywatnej posesji tak jak wyjazd z parking Lidera tylko jest oficjalnie drogą gminną i ulicą o nazwie ul. Fabryczna, co czyni z tego zakrętu skrzyżowanie.
TOMASZ
TOMASZ 26.11.2020, 18:56
Na fabryce jest ulica Fabryczna od niedawna wiec to jest skrzyżowanie
dar
dar 26.11.2020, 14:16
Dziękuję. A przy okazji: ciekawe pytanie zadał Tomek, pozwolę sobie przytoczyć;
"Tomek Wczoraj, 20:24
Mam inne pytanie kto ma pierwszeństwo pod lidlem i statoilem wjezdzajac na obwodnice. Pod statoilem parking nie oznakowany, pod lidlem oznakowany i kierowcy sa z prawej strony. Kto ma pierwszeństwo?"

Co prawda aaa odpowiedział jak poniżej:
"aaa Dzisiaj, 11:27
Wyjeżdżający z parkingu jest włączającym się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim na drodze, na którą wjeżdża. Tu nie ma zastosowania reguła prawej ręki. Wszystko jest opisane w kodeksie." ,
ale mam prośbę o Pana interpretację.
Instruktor
Instruktor 26.11.2020, 18:35
Wyjeżdżający z parkingu na drogę publiczną rzeczywiście jest włączającym się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim, którzy się w tym ruchu znajdują. Tylko, że w tym przypadku jeśli jeden kierowca jedzie spod Lidla a drugi z Circle K to są oni względem siebie w sytuacji równorzędnej, jeden z parkingu, drugi ze stacji czyli obaj z obiektu znajdującego się przy drodze. Obydwaj nie widzą przed sobą żadnych znaków. Obydwaj za chwilę będą włączać się do ruchu na obwodnicę ale zanim do tego dojdzie ich tor jazdy przetnie się i kto z nich powinien jako pierwszy oczekiwać na wjazd na obwodnicę?
Wywołany do tablicy postaram się odpowiedzieć. Nie znam tego miejsca na pamięć ale patrzę na Google Maps Street View.
I cytuję ustawę Prawo o ruchu drogowym:
„Art.1 Ustawa określa:
1) zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu;”
I kolejny fragment:
„Art. 25. 1. Kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. […]
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.”

Przytoczyłem te dwa fragmenty ponieważ zjeżdżając z obwodnicy widzimy znak D-40 – Strefa zamieszkania a więc zarówno parking pod Lidlem jak i teren stacji Circle K znajdują się w strefie zamieszkania co oznacza, że zasady ruchu określa tam Ustawa a nie np. zarządca stacji co potwierdza przytoczony art. 1. Nie ma tam osoby kierującej ruchem, nie ma tam sygnalizacji świetlnej, nie ma tam też znaków. Czytając kolejny fragment widzimy, że pierwszeństwo na skrzyżowaniu ma nadjeżdżający z prawej strony (o ile znaki nie stanowią inaczej a w tym przypadku nie stanowią bo ich nie ma). Oczywiście przecięcie się wyjazdu z parkingu Lidla z wyjazdem z Circle K nie tworzy skrzyżowania. Dlatego w art. 25 pkt. 3 dodano, że te przepisy stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem. Czyli dokładnie tak jak w sytuacji o której mówimy. Te dwa wyjazdy w kwestii pierwszeństwa są równorzędne dlatego należy stosować zasadę prawej dłoni. Czyli wyjeżdżający ze stacji Circle K musi ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającemu z prawej strony czyli spod Lidla. A później obydwaj powinni jeszcze spokojnie oczekiwać na możliwość włączenia się do ruchu na obwodnicę gdyż wyjeżdżają ze strefy zamieszkania i pierwszeństwo mają jadący obwodnicą.
Oczywiście w strefie zamieszkania czyli w tym przypadku na stacji, pod Lidlem i pod basenem pierwszeństwo ma zawsze pieszy.

(a po więcej drogowych zagadek i informacji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego zapraszam na Instagram: @instruktornaukijazdy)
Szosowiec
Szosowiec 26.11.2020, 08:35
Pierwszeństwo ma zawsze rowerzysta zawsze i wszędzie.
Emu
Emu 26.11.2020, 07:57
Mnie instruktor uczył, że jak jadę tak jak samochód nr 1 lub 4 to nie włączam kierunkowskazu, bo to nie skrzyżowanie tylko zwykły zakręt.
??
?? 26.11.2020, 10:30
A KTO TU MÓWI O KIERUNKOWSKAZACH??tu jest pytanie kto ma pierszeństwo bo jak widac mają co niektórzy problem jak jechac po tej GŁÓWNEJ drodze
Emu
Emu 26.11.2020, 11:44
A czytałeś ten artykuł, w szczególności punkty 1 i 4? Na pewno nie ma tam nic o kierunkowskazach?
Emu
Emu 26.11.2020, 12:37
Przepraszam, błąd - chodziło o punkty 1 i 3
Stef
Stef 26.11.2020, 00:04
A nadal nie wyjasniony temat włáczenia kierunkowskazu w strone sokoła koło dukata,policjant nie potrafił sie wypowiedzxieć a kierowcy jezdzą nadal bez kierunku w lewo ale za to nagminnie dają kierunek w prawo jadąc na wprost na szpital.....może te tematy wypowie się jeden z lepszych instruktorów nauki jazdy pan Grzegorz z Tradera??
Instruktor
Instruktor 26.11.2020, 11:22
Jadąc ul Sienkiewicza od strony skrzyżowania na Zawodziu zaraz przed przejściem dla pieszych mamy znak wskazujący rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem na SKRZYŻOWANIU (żółty prostokąt z czarnymi liniami grubszymi i cienszymi, ta grubsza wskazuje drogę z pierwszeństwem) a więc jest to SKRZYŻOWANIE. A zmieniając kierunek ruchu na skrzyżowaniu kierujący jest obowiązany sygnalizować zamiar zmiany kierunku ruchu kierunkowskazem zawczasu i wyraźnie. Czyli lewy kierunkowskaz jest potrzebny. A chcąc jechać na wprost w kierunku szpitala najpierw zaraz za przejściem musimy zmienić pas ruchu na tworzący się po prawej prawy pas oczywiście z prawym kierunkowskazem przy zmianie pasa i zaraz po jego zajęciu przestać sygnalizować aby nie sugerować, że będziemy skręcać w Ariańska czyli jedziemy na wprost już bez kierunkowskazu. (Kierunkowskaz prawy był tylko do sygnalizowania zmiany pasa). No chyba, że skręcamy w Ariańską to wtedy cały czas z prawym kierunkowskazem. Mam nadzieję, że rozjasniłem choć trochę :)
Pozdrawiam
kursant
kursant 26.11.2020, 13:25
w końcu odpowiednia osoba (wydaje mi się że to p.Grzegorz Z.)wyjasniła wszystkim "doswiadczonym" "pewnym siebie" kierowcom że należy sygnalizowac kierunkowskazem jazdę w strone Sokoła....i tak ni uwierzą bo jadą główną 😂😂
Instruktor
Instruktor 26.11.2020, 14:46
Nie Grzegorz ale dziękuję za dobre słowo. I myślę, że warto mówić o takich spornych sytuacjach. Tylko szkoda, że to co tu zostało napisane nie trafi nawet do 10% gorlickich kierowców a nawet jeśli trafi to połowa z nich i tak uzna, że racja jest inna bo oni tak uważają. Ot taka drogowa polska natura.
Greg
Greg 26.11.2020, 14:34
Oczywiście oprócz tego prawego kierunkowskazu podczas jazdy prosto
Greg
Greg 26.11.2020, 14:31
To nie ja, ale popieram👍😉
Strach
Strach 25.11.2020, 21:56
Jak ludzie się pytają o takie rzeczy to strach jeździć po mieście..
Instruktor
Instruktor 26.11.2020, 10:56
Tak? To jaka będzie według Pana odpowiedź?
Instruktor
Instruktor 25.11.2020, 20:49
To nie jest skrzyżowanie :) takiej odpowiedzi udzieli Pan Rzecznik jeśli czytał dokładnie Prawo o ruchu drogowym :)
Marek
Marek 25.11.2020, 20:34
Panie Redaktorze a czy to jest skrzyżowanie? Przecięcie drogi z wjazdem na parking lub do zakładu pracy nie tworzy skrzyżowania a to ma duże znaczenie w przypadku prawidłowego używania kierunkowskazów. Czy są tam znaki wskazujące łamane pierwszeństwo na skrzyżowaniu czy nie ma tam takich znaków?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
kierowca bombowca
kierowca bombowca 25.11.2020, 20:33
Podoba mi sie to co robicie :) moze w koncu będziemy mogli bezpiecznie i bez nerwów jezdzić po mnieście

Ad1. Powinien wrzucic prawy kierunk jesli kontynuuje jazde ul. Michalusa, natomiast jesli chcialby wjechac na parking przy sklepie powinien zasygnalizowac taki manewr lewym kierunkiem, zjechać do osi jezdni, ustąpić pierwszeństwo jadącym z naprzeciwka.

Ad2. Dwójka ma pierwszenstwo - zasada prawej ręki.

Ad3. Samochód nr4 ma pierwszeństwo przed pojazdem nr3, powinien wrzucic lewy kierunek - dalej porusza sie drogą z pierwszeństwem jednak zmienia kierunek jazdy.

Ad5. Moze korzystać z drogi prowadzącej przez parking.
aaa
aaa 26.11.2020, 11:23
Ad.5. ...lecz później wyjeżdżając z niego jest włączającym się do ruchu i musi wszystkim ustąpić pierwszeństwa.
siouks
siouks 26.11.2020, 07:23
Przepisowo ani 1 ani 4 nie musi włączać kierunkowskazu - jadą główną drogą i nie zmieniają kierunku ruchu - tzn nie zjeżdżają z niej. Inaczej trzeba by nawet jadąc autostradą na łukach włączać kierunkowskaz ;)
2ka ma pierwszeństwo nad 3ką (reguła prawej ręki)
5tka nie powinna "skracać" sobie drogi przez parking - choć nie wiem czy to jawnie zakazane.
Zaś zgodnie z dobrym obyczajem/logiką warto, żeby 4ka włączyła kierunkowskaz bo pokaże innym (2 i 3) gdzie jedzie, a 5tka jadąc przez parking nie powiększy zwyczajowego korka przy włączaniu się do głównej ulicy.
Xxx
Xxx 25.11.2020, 20:25
1 i 3(niebieska) kontynuują jazdę bo są na drodze głównej, 3 (zielona) powinna ustąpić 2 zasada prawej ręki, 5 może jechać jak chce o ile nie ma zakazu lub drogi pod prąd :D
.
. 26.11.2020, 00:42
Otóż właśnie to
pirat
pirat 26.11.2020, 13:07
to że jesteś na drodze głównej nie znaczy że nie musisz używać kierunkowskazów.
Tomek
Tomek 25.11.2020, 20:24
Moim zdaniem to jest proste skrzyżowanie.
Mam inne pytanie kto ma pierwszeństwo pod lidlem i statoilem wjezdzajac na obwodnice. Pod statoilem parking nie oznakowany, pod lidlem oznakowany i kierowcy sa z prawej strony.
Kto ma pierwszeństwo?
aaa
aaa 26.11.2020, 11:27
Wyjeżdżający z parkingu jest włączającym się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim na drodze, na którą wjeżdża. Tu nie ma zastosowania reguła prawej ręki. Wszystko jest opisane w kodeksie.
Marek
Marek 26.11.2020, 15:04
Ale jeden wyjeżdża ze stacji Circle K a drugi z parkingu pod Lidlem. Obaj włączają się do ruchu a więc są równorzędni co do pierwszeństwa. W tym przypadku reguła prawej strony ma zastosowanie.

Pozostałe