Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Odtrucie alkoholowe Kraków – jak skutecznie rozpocząć terapię alkoholizmu?

Podziel się
Oceń

Odtrucie alkoholowe stosowane jest najczęściej jako jedna z popularnych metod leczenia Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Ponieważ objawy tej dolegliwości są niezwykle nieprzyjemne, alkoholicy najczęściej proszą o pomoc specjalistów.
Odtrucie alkoholowe Kraków – jak skutecznie rozpocząć terapię alkoholizmu?

 

Personel medyczny pomaga w odpowiedni sposób dobrać metody i narzędzia, które wykorzysta on później w procesie wspomagania leczenia alkoholizmu. Osoba uzależniona skutecznie pozbędzie się toksyn z organizmu, pozostając pod fachową opieką i czujnym okiem specjalistów.

Czy zatem odtrucie alkoholowe przeprowadzane w domowym zaciszu ma jakikolwiek sens? Dla alkoholika to z pewnością działanie nieskuteczne, a wręcz niebezpieczne. Nasilenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego może prowadzić do powstania trwałych uszczerbków na zdrowiu alkoholika. Tak samo, jak długotrwałe nadużywanie alkoholu, tak i nagłe jego odstawienie może być tragiczne w skutkach. Aby detoks był skuteczny, powinien stanowić element kompleksowej terapii alkoholizmu.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Jak już wspomnieliśmy, odtrucie alkoholowe polega głównie na pozbyciu się toksyn z organizmu alkoholika. Ale nie tylko. Podczas ciągów alkoholowych uzależnieni dostarczają do swych organizmów ogromne dawki substancji odurzającej. Alkohol etylowy nie pozostaje obojętny dla narządów, układów, tkanek i komórek. Wpływa na stopniową ich degenerację, co prowadzi w konsekwencji do powstania zaburzeń pracy wszystkich układów organizmu. W związku z tym najczęściej jako skutek alkoholizmu pojawiają się choroby przewlekłe w zaawansowanym stadium. Aby temu zapobiec, alkoholik powinien odpowiednio wcześnie rzucić nałóg i zadbać o stan swojego zdrowia. Zatrucie alkoholowe, zmiany metabolizmu, znaczne niedobory jonów sodu, potasu i magnezu – wszystko to doprowadzić może do powstania znacznych uszkodzeń w organizmie.

Odtrucie umożliwia szybkie wypłukanie z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany alkoholu etylowego. Krążąc po krwiobiegu, dociera on do wszystkich miejsc organizmu, by ostatecznie znaleźć się w wątrobie i tam poddać się procesowi trawienia. Nie jest nagle i natychmiastowo wydalany z ciała. Jego metabolizm jest procesem długotrwałym. W związku z tym, że substancja odurzająca wpływa negatywnie na całą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, jedynie jej wypłukanie nie będzie wystarczające. Konieczna jest również odpowiednia suplementacja, a w przypadku niektórych pacjentów nawet farmakoterapia.

Ponieważ długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do powstania szeregu zmian zarówno w ciele, jak i psychice osoby uzależnionej, proces odtrucia powinien być wieloetapowy.

Pierwszy etap odtrucia alkoholowego

Usuwanie z organizmu alkoholika toksyn i przywracanie go do równowagi metabolicznej jest procesem długotrwałym. Prawidłowo przygotowane i przeprowadzone określane jest jako wysoko skuteczne.

Pierwszym etapem odtrucia alkoholowego jest bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. Nagłe odstawienie substancji odurzającej powoduje bowiem silne reakcje fizjologiczne i emocjonalne. Dlatego też alkoholikowi już od samego początku asystuje interdyscyplinarny zespół specjalistów. Pierwszy etap detoksu to również czas na pełną diagnostykę stanu zdrowia psychicznego i fizycznego pacjenta. Lekarz przeprowadza z nim zatem szczegółowy wywiad, podczas którego określa preferencje i oczekiwania alkoholika co do przebiegu detoksu. Dostrzega odpowiednie wskazania do rozpoczęcia terapii oraz wyłapuje przeciwwskazania, jeśli w przypadku danego pacjenta takowe istnieją. Na podstawie rozmowy i analizy zleconych badań (głównie laboratoryjnych) lekarz jest w stanie stwierdzić m.in. stopień uzależnienia od alkoholu pacjenta i niedobory substancji odżywczych, z jakimi boryka się jego organizm.

Co dalej?

Tuż po przerwaniu ciągu alkoholowego należy bezzwłocznie zapobiegać objawom zespołu abstynencyjnego lub je minimalizować, jeśli już wystąpiły. Należą do nich przede wszystkim bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowe, zaburzenia pracy układu nerwowego, oddechowego i krążenia. Pacjent może ponadto odczuwać drżenie mięśni całego ciała, bóle mięśniowe, zaburzenia wzroku, równowagi, stany lękowe, napady paniki i agresji. W związku z licznymi niedoborami elektrolitów praca wszystkich organów alkoholika może być zaburzona. Dlatego też niezwykle istotna w procesie odtrucia alkoholowego jest suplementacja. Najczęściej jest ona dożylna, ze względu na szybką drogę podania i błyskawiczny czas działania. Za pośrednictwem kroplówek witaminowych podaje się pacjentowi wszelkie niezbędne substancje. W taki sposób szybko nawadnia się organizm i przywraca siły i witalność pacjentowi. Jeśli objawy braku alkoholu lub niedoboru witamin są dokuczliwe, do procesu leczenia włącza się farmakologię. Zwykle lekarz stosuje środki przeciwbólowe, nasenne oraz uspokajające.

Ostatni etap odtrucia alkoholowego to dalsza motywacja pacjenta do kontynuowania leczenia i poddania się kompleksowej terapii alkoholizmu, w skład której dodatkowo wchodzi psychoterapia. Odtrucie zapewnia co prawda pomoc ze strony psychologa na każdym etapie procesu, jednak jest ona tylko doraźna. Aby w pełni skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa czy psychoterapeuty konieczne jest zgłoszenie chęci uczestnictwa w terapii. Taką decyzję pomagają podjąć specjaliści przeprowadzający detoks.

Wskazania

Odtrucie alkoholowe przeznaczone jest dla każdego, kto zmaga lub chce zmierzyć się z objawami zespołu odstawiennego. To głównie alkoholicy na każdym etapie uzależnienia, ale nie tylko. Na detoks zgłaszają się również osoby, które nie są uzależnione, ale spożyły zbyt dużą ilość w krótkim czasie. W związku z tym borykają się z nieprzyjemnymi objawami kaca. W szybki sposób można się ich pozbyć, wyłącznie poddając się detoksowi. Odtrucie w niezwykłych przypadkach można również przeprowadzić u osób niepełnoletnich. We wszystkich przypadkach, w których z detoksu korzysta alkoholik, proces ten traktowany jest jako pierwszy etap konieczny do przystąpienia do terapii uzależnień.

Odtrucie alkoholowe w Krakowie

Bezpieczne odtrucie alkoholowe w Krakowie dostępne jest w Centrum Medycznym Galmedic. Podczas detoksykacji głównym celem działania personelu jest całkowite usunięcie toksyn z organizmu pacjenta. Podczas procesu odtrucia specjaliści stosują metody i narzędzia, które łagodzą lub całkowicie usuwają abstynencyjne objawy psychiczne i somatyczne. W odpowiednim momencie detoksu możliwe jest ponadto leczenie schorzeń, które wywołał lub zaostrzył alkoholizm. Pozostając pod opieką specjalistów, alkoholik zyskuje gwarancję odpowiedniego doboru metod i sposobów walki z jego nałogiem. Ponadto w Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest fachowe rozpoczęcie detoksu. Oznacza to, że by zgłosić się na odtrucie, nie musisz być w stanie trzeźwości. Przerwanie ciągu alkoholowego może odbywać się w wyspecjalizowanej i przygotowanej do tego celu placówce. Mobilizacja chorego do walki z nałogiem i kontynuacji leczenia odwykowego odbywa się pod kontrolą lekarzy psychiatrów, psychologów i terapeutów.

W domu czy w szpitalu?

Detoks alkoholowy przeprowadzany w domu wiąże się z ryzykiem nie tylko wystąpienia licznych skutków ubocznych, ale i niepowodzenia całego żmudnego procesu. Zwykle podczas domowego detoksu alkoholicy borykają się z przedawkowaniem leków, kryzysami psychicznymi. Brak specjalistycznej opieki w połączeniu z niebezpiecznymi objawami zespołu odstawiennego mogą skutkować nawet śmiercią. Alkoholik może również targnąć się na swoje życie w wyniku reakcji na omamy, halucynacje, lęk czy na skutek niepowodzenia domowego odwyku.

Dlatego też jedynym zalecanym działaniem jest przeprowadzenie detoksu alkoholowego w specjalistycznej placówce. Może być to oddział szpitalny, placówka leczenia psychiatrycznego czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień, taki jak krakowskie Centrum Medyczne Galmedic.

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Lekarz 27.11.2020 20:32
Dwa monopolowe na całe Gorlice wystarczą i żadnych terapii nie potrzeba.

Ika 27.11.2020 15:33
Prosze podac cene za jeden dzien.Prywatny detox to gruba kasa.A prawda jest taka ze w kazdym oddziale psychiatrycznym mozna sie odtruc....za darmo

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12