Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021 - poznaj trasy

  • 19.02.2021, 13:16
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021 - poznaj trasy Fot. ilustracyjne/materiały promocyjne akcji
Dziś prezentujemy Wam oficjalne informacje, które pojawiły się na stronie EDK. Możecie już zapisywać się na kolejne trasy.

 

Mapa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej stopniowo zapełnia się kolejnymi informacjami o trasach i ich charakterystyce. Możecie też już zapoznać się z rozważaniami proponowanymi na tegoroczną EDK. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje o trasach Dróg Krzyżowych, które wyznaczono na terenie naszego powiatu.

Polecamy jednak wizytę na stronie >>>Ekstremalna Droga Krzyżowa, ponieważ bardzo interesujące mogą być dla Was także trasy z Szalowej (Trasa Żółta św. Jana Kantego długości 32km) i Grybowa ( tu aż 7 różnych tras o długości od 32km do 58 km).

A co u nas?

  • Trasa kard. Wyszyńskiego – 42 km – Gorlice, Dominikowice, Męcina Wielka, Wapienne, Folusz, Mrukowa, Bucznik, Mytarz, Nowy Żmigród

Fragment informacji Organizatorów o trasie:

Trasa przebiega w 80% szlakami turystycznymi poprowadzonymi ścieżkami leśnymi i drogami gruntowymi. Wędrówkę rozpoczynamy przy kościele parafialnym pw. Andrzeja Boboli w Gorlicach. Pierwszym punktem do którego zmierzamy jest cmentarz wojenny nr 91 (potoczne nazywany Górą Cmentarną). (...) Trasa dla osób bardziej aktywnych, polecana miłośnikom pieszych wędrówek po umiarkowanie trudnym terenie. (...) Koniec trasy znajduje się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie.

  • Trasa o. Dolindo – 37 km –  Gorlice, Ropica Polska, Szymbark, Bystra, Golgota Gorlicka

Fragment informacji Organizatorów o trasie:

Trasa będzie prowadziła z kościoła św. Andrzeja Boboli w Gorlicach, ulicą Zamkową, Górą Cmentarną, Górnym Osiedlem, Góra Parkowa, ulicą Łokietka, Ropica Polska, pod Bartnią Górą, Szymbark, Bystra, Łysą Górę, drogami leśnymi w paśmie Maślanej Góry, Miejskiej Góry i Bartniej Góry. Stacje Drogi Krzyżowej będą przy kościołach, kapliczkach i krzyżach, przy cerkwi w Szymbarku. Zakończenie EDK na Gorlickiej Golgocie.

Duża część trasy będzie przebiegała drogami asfaltowymi. Z uwagi na duże zróżnicowanie trasy wiele podejść i zejść, wskazane kije. Miejscami droga może być błotnista (...) Trasa stanowi pętlę, koniec trasy znajduje się w niedalekiej odległości od jej początku.

  • Trasa św. Józefa z Kupertynu – 60 km –  Gorlice, Ropica Polska, Bielanka, Łosie, Klimkówka, Uście Gorlickie, Oderne, Magura Małastowska, Siary, Gorlicka Golgota

Informacja o trasie na podstawie jej opisu:

To zdecydowanie najbardziej wymagająca z tegorocznych tras w naszym regionie. Nie tylko jest najdłuższa, ale prowadzi bardzo zróżnicowanymi drogami. W wielu punktach organizatorzy zwracają uwagę na szczególne zagrożenia lub niebezpieczeństwa, które możemy napotkać na trasie. Znajdujemy fragment, który w bardzo trafny sposób wydaje się ukazywać ideał ścieżki życiowej chrześcijan: Ścieżka jest stroma i wąska, ale wyraźna.  Tego typu zastrzeżenia widzimy w niemal każdym fragmencie opisu tej EDK. Suma podejść na tej trasie to prawie 2000m.

 

Niezależnie od wybranej trasy należy wcześniej zapisać się na udział w EDK poprzez formularz on-line. Oczywiście będzie możliwość wejścia na trasę poza rejestrem, jednak tacy uczestnicy nie będą mogli otrzymać pakietu startowego. Zapisy rozpoczęły się już w Popielec, potrwają do niedzieli 21 marca 2021r.

Jak co roku, Ekstremalna Droga Krzyżowa w Gorlicach rozpocznie się Mszą Świętą w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach o godzinie 18:00. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i ograniczenia w ilości wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwie, po Mszy zostanie odprawiona dodatkowa adoracja Najświętszego Sakramentu.  Adoracja. Potrwa ona do godziny 20.00.

Uczestniczy mają pełną dowolność, mogą rozpocząć Ekstremalną Drogę Krzyżową Mszą Świętą, lub indywidualną adoracją Pana Jezusa.

Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na warunki bezpieczeństwa na trasie

W informatorach związanych z kolejnymi trasami przyszli uczestnicy mogą zapoznać się z kluczowymi zasadami i ich obowiązkami. Zalecane jest poruszanie się w zwartych grupach, założenie elementów odblaskowych, poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Uczestnicy EDK mają też być szczególnie wyczuleni na sytuację innych uczestników Drogi Krzyżowej. W trakcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu rozpoczęcia EDK, czyli od chwili wyruszenia na trasę. W chwili zagrożenia bądź w czasie, kiedy należy udzielić pomocy innej osobie (lub też trzeba upewnić się, czy osoba pomocy nie potrzebuje) regułę tą można wyjątkowo złamać.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej i na profilu FG EDK.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mgr.
mgr. 21.02.2021, 06:05
Każdy prawie mówi kto opuścił Gorlice że mieszkając tam to była droga krzyżowa.
Ten
Ten 21.02.2021, 12:16
Slaby z Ciebie magister 🤷‍♂️
Sląsk
Sląsk 20.02.2021, 22:16
Drogą krzyżową to jest życie w tych katolickich Gorlicach.
garfield
garfield 20.02.2021, 20:20
EDK w Gorlicach rusza 21 marca? Dobrze zrozumiałem?
EDK
EDK 21.02.2021, 12:52
Zapisy są do 21 marca, proponowany termin przez EDK to 26 marca, wtedy beda wydawane pakiety, wyruszyc mozna w dowolnym terminie
garfield
garfield 21.02.2021, 22:00
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Pozostałe