Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Nowy obowiązek dla wszystkich właścicieli budynków. Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania

Podziel się
Oceń

Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca budynku będzie składał w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw.
Nowy obowiązek dla wszystkich właścicieli budynków. Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania

Autor: Fot. ilustracyjne

 

Właściciel lub zarządca budynku będzie mógł wysłać deklarację przez internet, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Osoby, które nie będą mogły skorzystać z tej formy składania deklaracji, będą miały możliwość złożenia jej w formie papierowej.

Nowe przepisy dotyczą budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych w całej Polsce i zakładają 12-miesięczny termin na złożenie deklaracji CEEB dla budynków już istniejących – licząc od 1 lipca oraz 14-dniowy dla nowo powstałych.

Uruchamiamy od połowy 2021 roku mechanizm składania deklaracji o źródle niskoemisyjnego ciepła, co przyczyni się do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce – zapowiedziała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła.

System przeznaczony jest do realizacji ustawowych zadań związanych z ochroną środowiska, termomodernizacją i walką z ubóstwem energetycznym. Za jego powstanie odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce należy do najważniejszych problemów środowiskowych. Według Europejskiej Agencji Środowiska, w 2018 roku tylko pył zawieszony PM 2,5 był powodem ponad 46 tysięcy zgonów w Polsce. Za emisję toksycznych pyłów PM 2,5 i PM 10 odpowiadają przede wszystkim przestarzałe urządzenia grzewcze w domach i budynkach, np. piece węglowe.

Wszyscy mamy świadomość jak duże znaczenie dla jakości powietrza ma emisyjność budynków. Dlatego przyjęty w 2020 roku nowy „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” zakłada konieczność inwentaryzacji co najmniej 70 procent budynków w gminie do końca 2021 roku, a co najmniej 90 procent do 30 czerwca 2022 roku. Zadanie to jest już realizowane przez małopolskie gminy – podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Gminy w naszym województwie inwentaryzują paleniska już od 2017 roku. Baza emisyjności jest na bieżąco aktualizowana. Program ochrony powietrza zakłada przekazywanie co pół roku informacji o postępie wymiany kotłów i inwentaryzacji w gminach.

CEEB będzie rejestrem źródeł energii budynków. Ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Według szacunków, w ewidencji może się znaleźć nawet  ok. pięciu milionów budynków.

 

Źródło info: Biuro Prasowe UMWM


Napisz komentarz
Komentarze
Józek z Czarnolasu. 19.03.2021 22:55
Jest to jakiś krok w dobrą stronę. Lecz to rozwiązanie doraźne. Normy kotłów będą podnoszone co jakiś czas, więc i kolejne wymiany. Niewiele osób, gospodarstw domowych stać będzie na to. Bo dofinansowania pewnie znikną po jakimś czasie, w kolejnych latach. Tylko pompy kawitacyjne! Technik obróbki skrawaniem lub ślusarz w dwie dniówki temat by ogarnął i zaczął składać. Bo będzie larmo jak nagle ludziom w blokach sukcesywnie będzie wzrastać cena za ogrzewanie, ale nie tylko im. Udoskonalić, wziąć pewien patent, rozwiązanie N. Tesli dołożyć do tego i jedzie ino furcy. U nas można przecie to produkować "na fabryce" i "słać w świat". Ale tutaj ludzie wolą "s...ać" na swój habitat niż szukać alternatyw, rozwiązań. Dyskutować merytorycznie i wywierać presję na polityków i włodarzy miast i gmin. Nie są zwyczajnie związani z tą ziemią. Tylko wyzywać się od wieśniaków itd, itp. Zapomnieli jak Hajer tyrał za frajer a Oni mu podpory składali i wysyłali do kopalni, sami tyrali i tyrają do tej pory. Nikt nikogo tutaj nie szanuje.

gf 19.03.2021 10:38
Niech pocałują w ...... nas. Najpierw zmuszą wszystkich na gaz, a potem podniosą ceny wszystkiego włącznie z prądem. Nic tak dobrze nie płonie jak gumiak czy wszechobecny plastik i stare opony powyrzucane po fosach.

On 19.03.2021 12:43
Jak by tak każdy myslał to by średnia wieku była 40 lat w Polsce bo byśmy się szybko potruli tymi chemikaliami.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486