Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Czy hulajnogą można jechać po jezdni? Dziś weszły w życie nowe przepisy

Podziel się
Oceń

Dzisiaj, tj. 20 maja 2021 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące status hulajnóg elektrycznych a także urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. Na czym polegają nowe zasady korzystania z nich w ruchu drogowym?
Czy hulajnogą można jechać po jezdni? Dziś weszły w życie nowe przepisy

Autor: Fot. ilustracyjne/ unsplash

 

Policja informuje o tym, że od dziś wchodzą w życie nowe regulacje związane z sytuacją użytkowników pojazdów, które do tej pory funkcjonowały w przestrzeni publicznej bez odpowiednich przepisów ustawowych. O zmianie pisaliśmy już kilka miesięcy temu, kiedy rozpoczynał się etap planowania zmian, które dziś weszły w życie.

Regulacje te są efektem upowszechnienia się tych urządzeń i coraz częstszych informacji o zagrożeniach które wiązały się z używaniem m.in. hulajnóg elektrycznych. Pojawiające się pytania o maksymalną dostępną prędkość hulajnóg czy możliwość korzystania przez użytkowników hulajnogi z chodnika w końcu znalazły swoje jednoznaczne odpowiedzi.

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenia transportu osobistego i urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję i status pojazdu. Ich użytkownicy mają od dziś jasno określone prawa i obowiązki.

 

Co nam wolno, a czego nie na hulajnodze elektrycznej

Dzieci poniżej 10 roku życia nie mają prawa legalnego poruszania się nią poza strefą zamieszkania i wyłącznie wtedy gdy pozostają pod opieką osób dorosłych. Starsi muszą uzyskać odpowiednie uprawnienia, a osoby dorosłe (po ukończeniu 18 roku życia) mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych bez dodatkowych wymagań z tym związanych.

Hulajnogą elektryczną można poruszać się po drodze dla rowerów i po wydzielonym pasie ruchu przeznaczonym do ruchu rowerowego. Jeśli ich nie ma, użytkownicy hulajnogi elektrycznej mogą poruszać się po jezdnią, ale tylko wtedy gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością maksymalną 30 km/h. Jeśli dozwolona prędkość maksymalna na jezdni jest wyższa, wówczas użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni jechać po chodniku lub drodze dla pieszych ( jeśli brak drogi dla rowerów lub wydzielonego dla rowerzystów pasa).

Dopuszczalna, maksymalna prędkość poruszania się hulajnogi wynosi 20 km/h, ale poruszając się po chodniku lub drodze dla pieszych należy zachować „prędkość zbliżoną do prędkości pieszego”. Zabronione jest wymuszanie pierwszeństwa na pieszych, a kierujący hulajnogą mają obowiązek ustępowania im pierwszeństwa na chodniku i na drodze dla pieszych.

 

Obowiązkiem prowadzącego hulajnogę jest ponadto:

  • sygnalizowanie kierunkowskazem, a w przypadku jego braku wyciągnięciem ręki, zamiaru zmiany kierunku jazdy przed wykonaniem manewru;
  • zachowanie bezpiecznego odstępu od innych uczestników ruchu drogowego (co najmniej 1 metr przy wyprzedzaniu).

 

Zabronione jest:

  • Kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
  • Ciągnięcie lub holowanie innego pojazdu
  • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
  • Jeżdżenie bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
  • Czepianie się pojazdów
  • Jeżdżenie po jezdni obok innego uczestnika ruchu
  • Ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeń transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku

Polecamy Waszej uwadze opracowanie >>>Zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych opracowane w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Znajdziecie tam wszystkie informacje o zmianach, które właśnie dziś weszły w życie, a mogą Was interesować jako użytkowników nowych pojazdów.

 


Napisz komentarz
Komentarze
niusia 23.05.2021 13:06
Może by tak przypomnieć też przepisy rowerzystą co im nie wolno, bo co niektórzy nawet byli policjanci zapomnieli, albo olew..ą to.

Lolo 21.05.2021 08:18
Czyli niby coś wolno, ale nie wolno. Tzn czasem wolno a czasem nie. Nie ms jednoznacznej odpoeiedzi czy tsk czy nie.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486