Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Dziką przyrodę mamy na wyciągnięcie ręki. Po co nam jeszcze rezerwaty?

Podziel się
Oceń

Dziś na koniec dnia ciekawostka. Czy wiecie ile rezerwatów przyrody jest na terenie naszego powiatu?
Dziką przyrodę mamy na wyciągnięcie ręki. Po co nam jeszcze rezerwaty?

Autor: Fot. haloGorlice

 

Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie:

W obowiązującym w Polsce prawie ochrona przyrody regulowana jest przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W jej rozumieniu ochrona przyrody polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody.

Ww. ustawa wprowadza 10 form ochrony przyrody. Każda z form spełnia inną rolę w polskim systemie ochrony przyrody i służy innym celom, dlatego charakteryzuje się odmiennym reżimem ochronnym oraz zakresem ograniczeń w użytkowaniu. Formy ochrony przyrody tworzą duży i zróżnicowany zespół środków pozwalających realizować ochronę przyrody, powstały w efekcie rozwoju naukowych podstaw ochrony przyrody i jej wieloletniej praktyki.

 

Rezerwaty przyrody: po co są tworzone?

Rezerwaty to obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Zaliczane są do nich ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze. Chronione są także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Objęcie konkretnego obszaru ochroną, jaka jest właściwa dla rezerwatu następuje poprzez wydanie aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

 

Ile mamy rezerwatów w powiecie gorlickim?

Obecnie w Małopolsce 86 rezerwatów przyrody. Zajmują one łącznie ok. 3522 ha, czyli ok. 0,2% powierzchni całego województwa. Dane aktualne na dzień 28 czerwca 2021r. mówią o tym, że w powiecie gorlickim są zlokalizowane dwa rezerwaty.

 

Pierwszy z nich to rezerwat Jelenia Góra.  Utworzono go w 1984 roku. Jest położony na terenie obrębu ewidencyjnego Szymbark i zajmuje 12,97 ha powierzchni. Jak cel ochrony na terenie tego rezerwatu wskazano:

Zachowanie fragmentu lasu jaworowego ze stanowiskiem paproci języcznika zwyczajnego.

 

Drugi rezerwat nosi nazwę Kornuty.  Jest jeszcze starszy, ponieważ utworzono go w 1953 roku. Położony jest na terenie gminy Sękowa, w obrębach ewidencyjnych Bartne, Bodaki. Zajmuje łącznie 11,90 ha powierzchni. Co wyjątkowego w nim znajdziemy?

Zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i kulturalno-społecznych osobliwego fragmentu płaszczowiny magurskiej w Beskidzie Średnim z fantastycznie ukształtowanymi na skutek erozji skałami.

 

Źródło info: RDOŚ Kraków

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego