Kolejna figura św. Jana Nepomucena zostanie odnowiona

  • 15.07.2021, 09:02
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kolejna figura św. Jana Nepomucena zostanie odnowiona Fot. ilustracyjne/UG Gorlice
To już druga figura św. Jana Nepomucena w Kobylance, która doczeka się remontu.

 

Święty Jan Nepomucen opisywany jest m.in. jako patron dobrej spowiedzi, patron tonących oraz orędownik, do którego należy zwracać się w czasie powodzi. Jest też patronem mostów, w pobliżu których często pojawiały się jego figury. Dla rolników miał znaczenie jako święty, do którego należało się zwracać z prośbą o ochronę pól uprawnych przed powodziami i suszą. Obecność jego figur w naszym regionie jest więc bardzo łatwa do zrozumienia.

 

Remont figury św. Jana Nepomucena w Kobylance

Gmina Gorlice wykorzystuje kolejną możliwość zachowania w dobrym stanie charakterystycznych dla regionu obiektów. Dzięki dotacji w wysokości 9 tysięcy złotych, które pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego (Konkurs „Kapliczki Małopolski”) zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie przy figurze św. Jana Nepomucena z XIX w. w Kobylance.

To figura położona nad potokiem Kotlanka, obok Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Łączna wartość prac przewidzianych przy tej kapliczce wynosi 15 132,50 zł. Zakończenie zadania planowane jest na 31 października 2021 r.

 

W roku 2016 renowacji poddano figurę św. Jana Nepomucena, która także położona jest na terenie Kobylanki. Wówczas z programu „Kapliczki Małopolski” na ten cel pozyskano 4 tysiące złotych.

 

Źródło info: UG Gorlice, Konkurs Kapliczki Małopolski

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe