Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 4 do 17 marca 2024]
Reklama Zagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza
Reklama Bank SPÓŁDZIELCZY – życzenia WIELKANOC 2024
Reklama Rafał Kukla - kandydat na Burmistrza Gorlic
Reklama Beata Mikruta-Kawa - kandydatka na Burmistrza Gorlice
Reklama Jadwiga Wójtowicz - kandydat do Sejmiku, miejsce nr 2
Reklama Karol Górski - kandydat na Wójta Gminy Ropa
Reklama Tomasz Szczepanik - kandydat do Rady Miasta, lista nr 13 - okręg nr 4 Zawodzie - pozycja nr 1
Reklama Tomasz Płatek - kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PIS pozycja nr 4
Reklama Bronisław Dutka- kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PSL pozycja nr 4
Reklama Marzena Oleś - Kluska - Czarna Owca do Sejmiku - Trzecia Droga, miejsce nr 2
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę

Święto Maziarzy dopięte na ostatni guzik. Koniecznie sprawdźcie program imprezy!

Podziel się
Oceń

W najbliższą niedzielę (8 sierpnia) w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbędzie się Święto Maziarzy Łosiańskich. W tym roku królować będzie drewno. Dla maziarzy było ono równie ważne jak same smary – bez niego nie mieliby wozów, beczek, domów – i oczywiście drogocennego dziegciu, na którym zarabiali przecież krocie.
Święto Maziarzy dopięte na ostatni guzik. Koniecznie sprawdźcie program imprezy!

Autor: Fot. haloGorlice/Święto Maziarzy 2019 rok

 

Warsztaty leśne z Nadleśnictwem Łosie, mykologiczne o grzybach nadrzewnych, naftowe z pokazem destylacji ropy, stolarskie z warsztatami łyżkarskimi i syncerskie, w czasie których będziemy mogli stworzyć własną rozetę karpacką. Do tego wypalanie dziegciu i wyplatanie wianków z ziół i kwiatów, warsztaty haftowania oraz pokazy drzew, które z powodzeniem można wykorzystywać w kuchni i w kosmetyce. Dla dzieciaków: budowanie miniaturowego wozu maziarskiego oraz drewnianych zabawek i instrumentów, a także nie lada gratka – składnie łemkowskiej chyży. Dla maluszków: łowienie drewnianych rybek i malowanie w terenie.

To chyba całkiem niezła opcja, jak na jedno tylko popołudnie? A to nie wszystko!
 

Będą warsztaty edukacyjne i takie zupełnie rozrywkowe. Nie zabraknie również tych ludowych, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na scenie zobaczymy łemkowską Kapelę Drewutnia z Lublina. Do tego lokalna grupa Ruty Uwite z Julią Doszną na czele – zapowiada Klaudia Zbiegień, kierownik Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

 

Sam pomysł na Święto Maziarzy zrodził się w 2010 roku w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego Zagroda Maziarska w Łosiu jest częścią. Chodziło przede wszystkim o stworzenie przestrzeni do spotkań z ostatnimi maziarzami z Łosia, wtedy było ich zaledwie kilku. Nie wykonywali już co prawda swojej profesji, ale chętnie opowiadali o swoich przygodach związanych z pracą. Były to niezapomniane, żywe lekcje lokalnej historii.

Warto również przypomnieć, że maziarstwo w Łosiu rozpoczęło się w czasie rozkwitu przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej, pod koniec XIX wieku. Naftowy boom przyczynił się do zwiększenia zapotrzebowania na produkty ropopochodne i rozwój handlu międzynarodowego. Nasze tereny były w dużej mierze roponośne, pełne wież wiertniczych oraz naturalnie wypływającego ze skał czarnego złota. Wykorzystali to Łemkowie, którzy pozyskiwali ten cenny surowiec, a następnie przerabiali go w chałupniczy sposób na cenną w tamtych czasach maź i w rezultacie w bardzo dochodowy biznes. Każdego roku maziarze z Łosia wyruszali swoimi drewnianymi wozami na szlaki handlowe sięgające do Odessy na wschodzie, Brna na zachodzie, do Rygi na północy. Potrafili być w podróży nawet sześć miesięcy, a wracając do swoich domów przywozili z dalekich stron cenne surowce i materiały... a często również żony!

 

>>>Święto Maziarzy przyciągnęło do Łosia prawdziwe tłumy [2019]
 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Agnieszka 08.08.2021 16:46
Fajnie tam jest! :)

ReklamaMaria Gubała - kandydatka do Rady Powiatu Gorlickiego, Miejsce nr 1, Okręg nr 2
ReklamaJan Przybylski - kandydat na Wójta Gminy Gorlice
ReklamaMagdalena Majka - kandydatka do Sejmiku - pozycja 3, lista nr 5
ReklamaStanisław Pasoń - kandydat do Sejmiku
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Niech Zmartwychwstały Pan będzie obecny w Waszych domach, niech opromienia Was blaskiem swojej chwały, napełnia pokojem i wiarą. Niech obdarza Was siłą pokonywania trudności oraz radością wiosennego nastroju. Życzymy serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół  Wesołych Świąt! Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Łukaszyk
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza w Wyborach Samorządowych 2024
ReklamaSOLARCOM.PL nowoczesne instalatorstwo - pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaika, rekuperacje, klimatyzatory, instalacje c.o., wod.kan., gaz. - 33-331 Stróże 633
ReklamaDietetyk radzi – Dietetyk kliniczny - Klaudia Wszołek-Słota | Ciekawostki żywieniowe i fit przepisy, które warto znać!
Reklama
Reklama
ReklamaZagłosuj na Wojciecha Stępnia - kandydata do Rady Powiatu Gorlickiego w Wyborach Samorządowych
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486