Poszukiwania informacji o skrzypcach wynalezionych przez Antoniego Hybla z Ropy

  • 12.08.2021, 10:00
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Poszukiwania informacji o skrzypcach wynalezionych przez Antoniego Hybla… Fot. UG Ropa
Polskie skrzypce z duszą skrzydlatą, czyli skrzypce wynalezione w dwudziestoleciu międzywojennym przez polskiego rzeźbiarza oraz lutnika Antoniego Hybla, które zdecydowanie uprościły grę na tym instrumencie.

 

W dzieciństwie Antoni wraz z rodzicami mieszkał w Nowym Sączu i tam też jako dziecko rozpoczął edukację. Młody Antoni pomagał ojcu w stolarstwie, przez pięć lat przebywał także u swojego dziadka Ignacego w Starym Sączu, gdzie doskonalił swoje umiejętności w rzeźbie.

Od 1903 roku uczęszczał do Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, gdzie na kierunku rzeźby figuralnej pogłębiał umiejętności nabyte w warsztacie dziadka. Artysta, oprócz wykonywania rzeźb, zajmował się tworzeniem różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku.

Antoni starał się o przyznanie stypendium na naukę, jednak austriackie ministerstwo oświaty nie udzieliło mu zgody (wówczas południowa Polska była pod zaborem austriackim). Otrzymał w zamian zezwolenie na naukę o statusie ucznia nadzwyczajnego na uczelniach krajowych.

W miarę swoich skromnych możliwości finansowych studiował malarstwo w Krakowie, także w Wiedniu i w Pradze.W 1911 roku zamieszkał w Ropie. I to tutaj stworzył większość swoich prac. Hybel swoje prace wystawiał w Warszawie, w Berlinie i innych miastach. Rzeźbił, malował i zajmował się lutnictwem. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy zachwycali się jego dziełami i kupowali jego prace za cukier, o który w tym czasie było trudno. Wówczas prasa rozpisywała się na temat jego eksperymentalnych skrzypiec.

W Ilustrowanym Kurierze Codziennym, w Krakowie, 1 kwietnia 1924 roku zamieszczono artykuł: Wynalazek polski w dziedzinie muzyki skrzypcowej. W 1925 roku w Czasopiśmie Świat i Prawda ukazał się artykuł: Nowy wynalazek w dziedzinie muzyki skrzypcowej. To samo pismo w następnym roku zamieściło kolejny artykuł: Skrzypce polskie – triumf mistrzostwa, z licznymi zdjęciami prac Hybla.

Skrzypce Hybla mają obcięty lewy bok i dlatego w trakcie gry lepiej i wygodniej operuje się smyczkiem, posiadają: nową skrzydlatą duszę.

Antoni Hybel ożenił się z Malwiną Kreczman, siostrą ówczesnej kierowniczki poczty w Ropie. Artysta bardzo kochał swoją żonę, która często mu pozowała. Żona zmarła 17 listopada 1933 roku. Na grób swojej małżonki Hybel wykonał figurę Matki Boskiej Płaczącej – rzeźbę można obejrzeć na miejscowym cmentarzu. Dla siebie wykonał rzeźbę Matki Boskiej Różańcowej.

W Muzeum Regionalnym im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach zgromadzone jest 13 rzeźb Hybla oraz słynne hyblowskie skrzypce. Natomiast w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znajdują się dwa obrazy Antoniego Hybla oraz jeden egzemplarz skrzypiec.

W okolicach wsi Ropa można odnaleźć jeszcze krucyfiksy wykonane przez Hybla. Wiele rzeźb i obrazów znajduje się w zbiorach osób prywatnych. Kilka rzeźb znajduje się również w starym drewnianym kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ropie, a na dawnym budynku poczty w Ropie, jeszcze teraz można obejrzeć balkon podpierany przez rzeźby dwóch atlasów – Żydów z Ropy Ankiela i Frojma – autorstwa Hybla, którzy poczuli się tym urażeni i nawet podali Hybla do sądu.

 

Jeśli ktoś posiada skrzypce Antoniego Hybla, jego elementy lub zachowane dokumenty związane z instrumentem, na przykład fotografie, proszony jest o kontakt z lutnikiem, który potrzebuje takich informacji w celach naukowo-badawczych. Telefon: 510 112 632.

 

Źródło info: UG Ropa

Barbara Ćmiech

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Graceland
Graceland 12.08.2021, 10:40
He, he, he dobry chwyt reklamowy. Weź się przyznaj brachu, że masz coś cennego a gorlicka policja zaraz nawiedzi twój dom. Dzisiaj lepiej nie przyznawać się co ma się po przodkach... takie czasy :(
~~~~ja
~~~~ja 01.09.2021, 21:34
Znasz to z autopsji? Czy może nie masz niczego cennego, że policja jednak nie odwiedziła twojego domu. Proszę o szczegółową wypowiedź jak to byłeś nękany przez policję i dlaczego.
Kasia Bednarz
Kasia Bednarz 01.09.2021, 20:17
Drogi Czytelniku portalu HaloGorlice ‼️ rozumiem, że łatwiej jest wyrazić swoją opinię w internecie niż zadzwonić pod podany numer i sprawdzić czy masz rację w swoich osądach❕ to nie jest numer 997 czy 112 - nie jest to też numer do fejsbukowej policji tylko do mnie :) Może faktycznie jest dość skromnie napisane w artykule do czego poszukiwane są takie informacje i instrumenty ale uwierz mi, że jedynym policjantem i to na emeryturze, który by się o tym dowiedział jest mój tata, a jemu się nie chce nawiedzać Twojego domu😉 więc jeśli nie masz nic wnoszącego w sprawę to nie wpływaj niekorzystnie na dalsze działania bo możliwe, że właśnie przez takie komentarze jak Twój nadal nikt się ze mną nie skontaktował :( w razie pytań zapraszam do kontaktu :) a na moim fejsbukowym profilu możesz sprawdzić czym się zajmuję i co chciałabym osiągnąć w przyszłości, co jedynie wpłynie korzystnie dla wszystkich związanych z tematem Antoniego Hybla :) to bardzo przykre jak ktoś mierzy innych swoją miarą i wszelkie próby znalezienia odpowiedzi jest w taki sposób deptane :(

Pozostałe