Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sławomir Mrozek - kandydat do Rady Miasta Gorlice, pozycja nr 4, okręg nr 3
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 4 do 17 marca 2024]
Reklama
Reklama Zagłosuj na Magdalenę Niziołek - kandydatkę do Rady Miasta Gorlice w Wyborach Samorządowych 2024
Reklama Bank SPÓŁDZIELCZY – życzenia WIELKANOC 2024
Reklama Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkanocy i zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej - świąteczne rabaty i promocje
Reklama Rafał Kukla - kandydat na Burmistrza Gorlic
Reklama Beata Mikruta-Kawa - kandydatka na Burmistrza Gorlice
Reklama Jadwiga Wójtowicz - kandydat do Sejmiku, miejsce nr 2
Reklama Karol Górski - kandydat na Wójta Gminy Ropa
Reklama Tomasz Szczepanik - kandydat do Rady Miasta, lista nr 13 - okręg nr 4 Zawodzie - pozycja nr 1
Reklama Tomasz Płatek - kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PIS pozycja nr 4
Reklama Bronisław Dutka- kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PSL pozycja nr 4
Reklama Michał Słowik - kandydat do Sejmiku - Koalicja Obywatelska, pozycja nr 1
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę

List Otwarty Pracowników gorlickiego szpitala i odpowiedź Dyrekcji

Podziel się
Oceń

Na nasze ręce trafił list otwarty, którego treść publikujemy w niezmienionej wersji. Poniżej Listu znajdziecie stanowisko dyrekcji Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach w tej właśnie sprawie.
List Otwarty Pracowników gorlickiego szpitala i odpowiedź Dyrekcji

Autor: Fot. haloGorlice

List otwarty pracowników Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach
 

My, pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach, kierujemy ten list otwarty do opinii publicznej, celem zwrócenia uwagi na problem nierównego traktowania przez Szpital części pielęgniarek i położonych, zatrudnionych w Szpitalu.

Wejście w życie zmian ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wpłynęło na dotychczasowy sposób obliczania przez Szpital wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych. Szpital, błędnie interpretując nowe przepisy, dzieli pielęgniarki i położne na trzy grupy zawodowe, opierając się o kryterium wykształcenia. Osoby posiadające tytuł zawodowy licencjat lub magister bądź tytuł specjalisty, otrzymują od dnia 1 lipca 2021 r. wyższe wynagrodzenia zasadnicze niż pielęgniarki i położne bez wspomnianych tytułów, pomimo wykonywania takich samych obowiązków pracowniczych.

Powszechnie wiadomo, że wprowadzone zmiany budzą wiele kontrowersji w środowisku pracowników medycznych. Pojawiające się wątpliwości zostały wyjaśnione zarówno przez Narodowy Fundusz Zdrowia jak i Ministerstwo Zdrowia. Podmioty te jednoznacznie wskazały, że zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie uprawnia szpitali do różnicowania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników, którzy wykonują pracę jednakowej wartości. W dalszym ciągu obowiązują regulacje Kodeksu pracy, a wśród nich art. 18 (3c), zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Nasz Szpital z niewiadomych względów nie respektuje wymienionego wyżej prawa. Przecież praca wykonywana przez pielęgniarkę po szkole medycznej, z kilkunastoletnim doświadczeniem, nie jest mniej wartościowa od tej samej pracy, wykonywanej przez pielęgniarkę posiadającą tytuł licencjat lub magister! Oczywiście trzeba uszanować trud części pracowników, włożony w zdobycie tytułu zawodowego, bądź tytułu specjalisty, ale uhonorowanie tego trudu powinno znaleźć wyraz w dodatkach do wynagrodzenia, a nie w wynagrodzeniu zasadniczym.

Niestety, wprowadzone przez Szpital zmiany, uderzają najmocniej w personel posiadający największe doświadczenie w sprawowaniu opieki nad pacjentami. Pielęgniarki i położne nieposiadające tytułu zawodowego licencjat lub magister, to najczęściej osoby, które wchodziły w zawód jeszcze w czasach, gdy studia licencjackie i magisterskie nie były powszechnie dostępne, a do podjęcia pracy wystarczające było ukończenie szkoły medycznej.

Uważamy, że wprowadzony podział powoduje niepotrzebne rozłamy pomiędzy personelem mniej a bardziej wykształconym, a nade wszystko jest niesprawiedliwy dla pielęgniarek i położnych, które nie miały możliwości zdobycia tytułu zawodowego lub tytułu specjalisty, a które od lat z zaangażowaniem i powołaniem służą pacjentom

Liczymy na zmianę stanowiska Szpitala i zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych, wykonujących pracę tej samej wartości oraz zaprzestanie różnicowania wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o kryterium posiadania tytułu zawodowego lub tytułu specjalisty.
 

Pracownicy Szpitala

Gorlice, dnia 9 sierpnia 2021r.

 

 


 

Stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach

 

1. Jakie jest stanowisko dyrektora Szpitala w sprawie zarzutu nierównego  traktowania pracowników, wykonujących takie same obowiązki pracownicze w  kontekście wprowadzonej niedawno „nowej siatki płac”?

W czerwcu br. weszła  w życie Ustawa  o zmianie ustawy o sposobie ustalania  najniższego  wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych. I właśnie ten akt prawny zobowiązał wszystkie szpitale do ustalenia najniższego poziomu wynagrodzenia zasadniczego na określonym poziomie. I właśnie co do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych  najniższe wynagrodzenie zasadnicze w zależności od wykształcenia ustawa określa jednoznacznie w sposób następujący:

  • pielęgniarki ze średnim wykształceniem –  3.773 zł
  •  pielęgniarki z tytułem licencjata lub magistra – 4.186 zł
  •  pielęgniarki z tytułem mgr i specjalizacją – 5.478 zł.

Tak duże zróżnicowanie zwłaszcza pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek ale także dla dyrektorów szpitali. Szerokim echem odbiło się również  zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek  ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych, gdzie charakter i obciążenie pracą jest zupełnie inne.

Dyrektorzy szpitali zgadzają się z większością postulatów co do zbyt dużej różnicy minimalnej płacy zasadniczej  pomiędzy ostatnią grupą a pozostałymi.

Problem dla dyrektorów szpitali jest wyłącznie problemem finansowym, gdyż skutki podwyżek wynikających z Ustawy  są pokrywane przez NFZ wyłącznie  do wysokości przewidzianych w tejże ustawy.

Postulowane podniesienie wynagrodzenia dla osób ze średnim wykształceniem do poziomu licencjata szpital musiałby pokryć z własnych środków a jest  duża  kwota do ponad 1,5ml zł na którą szpital nie stać.  Dodatkowo należy zauważyć, że następujące  po 1 lipca przyjęcia do pracy pielęgniarek  z wyższym wykształceniem (a tylko takie są) będą odbywać się już na nowych stawkach wynagrodzenia i z tego tytułu szpital nie dostanie już ani złotówki. Również  podwyżka dla całego personelu niemedycznego musi zostać sfinansowana wyłącznie ze środków szpitala.

Należy podkreślić, że problem dotyczy całego kraju i że wymaga rozwiązań ustawowych. Mam nadzieje, że wszystkie sygnały płynące ze szpitali, jednostek służby zdrowia i związków zawodowych   spowodują zmianę regulacji prawnych i bardziej sprawiedliwe określenie poziomów zróżnicowana płac zasadniczych pielęgniarek i położnych oraz oczywiście sfinansowanie tych zmian.

 

 2. Czy wprowadzenie różnic na poziomie najniższego wynagrodzenia zasadniczego wynika wprost z treści ustawy czy jest obszarem, w którym swobodę decydowania ma dyrekcja szpitala?

Absolutnie tak, stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego wynikają wprost z treści ustawy.

 

3. Czy w chwili obecnej są planowane spotkania i rozmowy z przedstawicielami autorów wystąpienia?

Sprawa jest nowa, jest zaskoczeniem dla wszystkich; zainteresowanych pracowników medycznych, dyrektorów szpitali.  Dialog został już podjęty w ubiegłym tygodniu zarówno ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych jak też odbyło się  spotkanie z kilkudziesięcioma zainteresowanymi  pracownikami.

Problem dotyczy całego kraju i zasadniczo ze względu na bardzo poważne skutki finansowe postulowanych przez zainteresowanych pracowników zmian wymaga rozwiązań systemowych.

 

4. Odniesienie się do listu otwartego.

Jeszcze chciałbym w  paru słowach odnieść  się do Listu otwartego pracowników Szpitala. Po pierwsze sygnalizowany w liście  problem dotyczy  pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem. Po drugie problem został wygenerowany  przez wejście w życie nowelizacji  ustawy o sposobie  ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Przysłowie mówi, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”, spotykam się również z głosami przeciwnymi, że każdy mógł studiować i uzyskać  choćby licencjat, że za doświadczenie i długoletnią pracę odpowiada dodatek stażowy, itp.. Sprawa nie jest ani łatwa ani prosta ani oczywista. Dokładnie taka sama sytuacja jest w absolutnej większości szpitali i wymaga rozwiązań systemowych.

 


Napisz komentarz
Komentarze
abacos 19.08.2021 15:35
Mgr ok ale dlaczego płacić za licencjat przecież to minimum aby otrzymać dyplom czyli dodatek za to że ktoś skończył szkołę i zdobył zawódmoże dawajmy za maturę a może jeszcze za liceum i podstawówkę a tak w ogóle to się chyba panią w du..ch poprzewracało

Xenia 17.08.2021 14:36
Kazdy mogl sie uczyć bo byl na to czas avteraz niestety nie liczy sie tylko doswiadczenie a licencjat specka lub mgr takie są wymogi i grupa pielegniarek tego nie zmieni

m 17.08.2021 12:58
Takie zróźnicowanie pensji od poziomu wykształcenia powinno być wszędzie nie tylko w państwówce bo dlaczego ten co ma zawodówkę ma mieć taką stawkę co mający studia a wykonujący podobne stanowisko.

Pacjent 16.08.2021 20:07
Po pierwsze powinno się zmienić podejście lekarzy i personelu do pacjenta z łaski na troskę o drugiego człowieka później można rozmawiać o wynagrodzeniu.Przykład większe miasta np Kraków.Dziekuje całemu personelowi z Krakowa za pomoc i opiekę .

pacjent 2 16.08.2021 23:01
Mam doświadczenie z Katowicami ,tam pacjent jest ważny, a tu w Gorlicach każdy to zło konieczne. Człowiek może nabawić się kompleksów, ciągle słyszy jakieś docinki. Dlatego uwazam ,że wynagrodzenie powinno zostać zgodnie z wykształceniem , bo z mojej obserwacji im wyższe wykształcenie , tym lepsze podejście do pacjenta.

Siostra Teresa 16.08.2021 18:47
To Ika Salowa Kryg likwiduje dyskretnie Szpital.

Mika 16.08.2021 18:11
Na licencjat zapraszali w 1.5 roku sie robilo,ale stare madrale twierdzily ze im nie trzeba sie wysilac.a swoje wezma

Wojtek 16.08.2021 16:00
Dyrektor dba tylko o to co widac np robi elewacje szpitala ale dla pracowników brak pieniedzy.Co roku chwali się dodatnim wynikiem finansowym to może nadwyżkę rozdzielić medykom?

Siera 16.08.2021 14:08
To wyjazd za granice babcia cztery litery podcierac, będziecie zadowolone. Szpital w Gorlicach powinien byc zamkniety, tutaj i tak juz połowe oddziałow nie ma. a panie pielęgniarki to naprawdę taaakie zapracowane, ze szok. miałam to nieszczęście, ze byłam w szpitalu w Gorlicach , to wiem co i jak. Leżałam tez w jaśle na laryngologii, zupełnie inaczej ,inne podejście do pacjenta. Gorlice porazka

strona wuwuwu 17.08.2021 07:44
Jasielska laryngologia to inny świat. Jest gospodarz na poziomie, jest obsługa, to są pacjenci. Wiem to z własnego doświadczenia. Pomyśleć, jakie zabiegi wykonywano onegdaj w gorlickiej laryngologii. Gdyby tylko kadrze nadal się chciało...

zamknąć ten szpital 16.08.2021 14:06
Ten szpital to pomyłka. Tyle razy co się spotkałem w nim z chamską, niemiłą, przemądrzałą babeczką na stanowisku to tragedia. Powinien zostać zamknięty lub coś innego by ich wszystkich ustawić do pionu.

Betti 16.08.2021 13:51
Takie jest prawo teraz wszędzie chcą studia które są bardzo drogie mieszkanie w dużym mieście nauka do 25 roku zycia

Xyz 16.08.2021 11:19
Niska pensja nie usprawiedliwia obojętności dla pacjenta i braku zainteresowania nim .

polski syf 16.08.2021 10:16
zawsze pracę można zmienić jak komuś warunki nie odpowiadają ,można spróbować w polityce a wtedy gwarantowane 15tyś za nic

Ja 16.08.2021 10:08
Dobra zmiana,głosujecie dalej na tych orłów nic dobrego z tego nie będzie w dyplomacji jesteśmy na kolanach, o reszcie nie wspomnę żenada....

ReklamaMaria Gubała - kandydatka do Rady Powiatu Gorlickiego, Miejsce nr 1, Okręg nr 2
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaMagdalena Majka - kandydatka do Sejmiku - pozycja 3, lista nr 5
ReklamaStanisław Pasoń - kandydat do Sejmiku
ReklamaZ okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, wszystkim Państwu, w imieniu Samorządu Gminy Moszczenica, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen radości, spokoju oraz wzajemnego szacunku.   Życzę, aby wspólne świętowanie w gronie rodziny i przyjaciół przyniosło wiele niezapomnianych chwil i stało się źródłem nowej energii na nadchodzące dni. Wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza w Wyborach Samorządowych 2024
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDietetyk radzi – Dietetyk kliniczny - Klaudia Wszołek-Słota | Ciekawostki żywieniowe i fit przepisy, które warto znać!
Reklama
Reklama
ReklamaZagłosuj na Wojciecha Stępnia - kandydata do Rady Powiatu Gorlickiego w Wyborach Samorządowych
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486