Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Wakacje.pl - LATO 2024 - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Sarna padła po zderzeniu z pojazdem? Nadleśnictwo wyjaśnia, jak postępować

Podziel się
Oceń

W nawiązaniu do artykułu, w którym opisaliśmy zderzenie z sarną, która (prawdopodobnie) przeżyła, przekazujemy informację, którą na swojej stronie podało Nadleśnictwo Gorlice. Niestety, sytuacji, w których zwierzę ginie na drodze nie brakuje: jak należy się wtedy zachować?
Sarna padła po zderzeniu z pojazdem? Nadleśnictwo wyjaśnia, jak postępować

Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Pisaliśmy o tym zaledwie kilka dni temu >>>Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. I całe szczęście!

 

Na stronie internetowej >>>Nadleśnictwa Gorlice widzimy wpis, który pojawił się na początku października. Możemy znaleźć w nim wiele cennych informacji, na temat zasad postępowania, w przypadku znalezienia padłej zwierzyny. Podkreślono przy tym, że odrębne zasady dotyczą odnalezienia padłego dzika, o czym dalej.

 

Postępowanie zależy od miejsca, w którym padła zwierzyna

W przypadku znalezienia padłej zwierzyny, prawidłowe postępowanie będzie uzależnione od miejsca, w którym odnaleziono padłą zwierzynę. Nadleśnictwo Gorlice radzi:

Jeśli napotkasz padłe zwierzę:

  • W lesie państwowym – należy zawiadomić właściwe nadleśnictwo, gdyż według przepisów to właściciel nieruchomości, czy też jego zarządca jest zobowiązany do utrzymania porządku na swoim terenie, w tym również uprzątnięcia padłej zwierzyny.
  • W obrębie pasa drogowego drogi publicznej (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej, gminnej) – za usunięcie padłej zwierzyny w pasie drogowym odpowiada zarządca drogi. Jeśli nie wiemy, kto jest zarządcą danej drogi, informacji takiej udzieli  właściwy urząd gminy.  UWAGA!!! Jeśli padłe zwierzę stwarza zagrożenie dla innych użytkowników drogi fakt ten należy zgłosić dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.
  • Na prywatnej posesji, w tym również na terenie prywatnego lasu  – obowiązek  usunięcia i utylizacji padłej zwierzyny ciąży na właścicielu nieruchomości.

 

Jeśli mamy wątpliwości, co do sposobu postępowania, Nadleśnictwo przypomina, że szczegółowe informacje związane ze sposobem uprzątnięcia i miejsca utylizacji udzielają właściwe Urzędy Gmin. To właśnie one są zobowiązane do organizacji i utrzymania porządku w gminach.

Dane kontaktowe Urzędów Gmin:

  • UG Gorlice (18 534 62 00)
  • UG Sękowa (18 351 80 16)
  • UG Bobowa (18 351 43 00)
  • UG Uście Gorlickie (18 351 60 41)
  • UG Lipinki (13 447 70 21)
  • UG Łużna (18 354 30 39)
  • UG Moszczenica (18 354 13 00)
  • UG Grybów (18 445 02 04)
  • UG Krempna (13 441 40 45)

 

Jeśli znajdziemy padłego dzika, sytuacja jest poważniejsza

Ze względu na kolejne przypadki występowania choroby ASF (afrykańskiego pomoru świń), postępowanie w przypadku odnalezienia padłego dzika różni się. Nadleśnictwo Gorlice wyjaśnia:

  1. jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia padłego dzika w celu ułatwienia jego odnalezienia przez właściwe służby;
  2. należy powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok;
  3.  fakt znalezienia padłego dzika należy zgłosić do:
  • właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej,
  • straży miejskiej lub miejscowego starostę, burmistrza, wójta gminy,
  • właściwego miejscowo nadleśnictwa lub koła łowieckiego.

 

Zgłoszenie sytuacji, w której znaleźliśmy padłego dzika powinno zawierać możliwie jak najwięcej informacji o miejscu znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty  orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), a także informację o liczbie znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu).

Nadleśnictwo Gorlice opracowało powyższe wytyczne na podstawie: Ustawy z dnia  13 września 1996r. z późniejszymi zmianami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, - Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. z późniejszymi zmianami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Wytycznych Głównego Inspektoratu Weterynarii odnośnie postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika.

 

Źródło info: Nadleśnictwo Gorlice


Napisz komentarz
Komentarze
Ksiądz 17.10.2021 13:33
Lepiej mieć zasadę nic nie widziałem nic nie słyszałem i jak ma się wszystko w duszy to problemów nie ma.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Wakacje.pl - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2 - LATO 2024