Rośnie nowy obiekt w gorlickim parku. Kiedy będzie można z niego skorzystać?

  • 09.11.2021, 09:30
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Będzie tężnia solankowa w gorlickim parku Fot. Urząd Miejski w Gorlicach/Teodor Włosek
Zniknęła Restauracja Parkowa, w jej miejscu już niedługo będziemy mogli podziwiać nowy obiekt. Maszyny wjechały na plac budowy.

 

Już wkrótce, by zaczerpnąć jodu, nie będziemy musieli wyjeżdżać aż nad Bałtyk. W gorlickim Parku Miejskim im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach ruszyły prace nad budową tężni solankowej.
 

Czym charakteryzuje się tężnia?

Jest to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat, zbudowany zwykle z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Ważnymi czynnikami wprawiającymi ją w ruch są wiatr i słońce. To właśnie dzięki nim w powietrzu powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa, która jest niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych.


Jak jest zbudowana tężnia?

Zaprojektowana tężnia to wielokątny, drewniany obiekt, założony na planie koła.

Centralny element stanowić będzie konstrukcja wypełniona gałązkami tarniny, wokół której znajdzie się zadaszone obejście. Gałązki tarniny zostaną ułożone pod odpowiednim kątem, tak aby spływająca solanka uległa rozbijaniu w sposób umożliwiający powstanie tzw. mgiełki solankowej – najwyższe stężenie znajdować się będzie przy głównym trzonie, pod zadaszeniem.

Część mgły solankowej, która przez podmuchy wiatru może przedostać się poza tężnię, będzie miała minimalne stężenie i pozostanie bez wpływu na otaczający drzewostan. Ponadto, konstrukcja z tarniną ustawiona będzie na wodoszczelnej, żelbetowej płycie połączonej z instalacją obiegu w układzie zamkniętym, gdzie solanka znajduje się w szczelnym zbiorniku i nie ma możliwości przedostania się do gruntu.Jaki będzie koszt inwestycji?

Na budowę tego obiektu Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie w kwocie 128 tys. zł z Województwa Małopolskiego. Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 360 tys. zł.

Z dobrodziejstw tężni będziemy mogli skorzystać już na wiosnę przyszłego roku.
 

O planach powstania tężni pisaliśmy w osobnym artykule >>>To już pewne! W Gorlicach powstanie tężnia


Źródło info i foto: Urząd Miejski w Gorlicach

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe