Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

LARP w Siarach. Niezwykła gra, w której przewodnikiem jest wiedza i wyobraźnia

Podziel się
Oceń

Na kilka godzin w pałacu Długoszów w Siarach zapanowała magiczna atmosfera. Wszystko za przyczyną Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie z Krakowa, które z pomocą nowoczesnych metod promuje wiedzę o ludziach i wydarzeniach, które stworzyły naszą historię.
LARP w Siarach. Niezwykła gra, w której przewodnikiem jest wiedza i wyobraźnia

Autor: Fot. UG w Sękowej

 

Czym jest LARP?
 
LARP to skrót od live action role-playing. Jest to niezwykła forma gry przypominającej sztukę teatralną, w której gracze wcielają się w konkretne role, chociaż znają jedynie ogólny plan rozgrywki. Określone jest miejsce, ogólny scenariusz oraz cel, który mają zrealizować postaci (np. zdobyć określone informacje, przedmioty, rozpoznać w grupie szpiega itp.). Każdy z graczy zna charakterystykę postaci, którą ma odegrać: wie jakie cechy charakteryzują tę osobę, z kim jest jej po drodze, a kogo nie darzy uczuciem.
Te ogólne informacje muszą graczom wystarczać, by rozpocząć grę, w czasie której zachowują się i wypowiadają jak aktorzy.
Stąd też LARPy są często opisywane jako połączenie gry i teatru.
 
„Bal w Siarach” czyli przygoda z LARPem uczniów z Sękowej i Siar
 
Udział w takiej grze wymaga nie tylko wyobraźni, ale także wiedzy, która jest niezbędna, by właściwie oddać realia czy umiejętnie zadawać pytania w rozgrywce. W przypadku LARPów osadzonych w realiach historycznych bardzo ważne staje się właśnie dobre oddanie ducha czasu. Dostosowanie swoich wypowiedzi do określonych scen wymaga m.in. posługiwania się nazwami i określeniami stosownymi do opisywanych zdarzeń. Zwykła pogawędka prowadzona w czasie LARPu musi uwzględniać realia polityczne, społeczne i gospodarcze z określonej epoki. Nie jest to więc łatwe zadanie!
Profesjonalna rozgrywka może trwać wiele godzin i uczestniczą w niej osoby, które poza przygotowaniem merytorycznym wiele czasu poświęcają na kompletowanie strojów, które będą w pełni zgodne z duchem epoki, która jest tłem rozgrywki.
 
LARP poświęcony Władysławowi Długoszowi był okazją do poznania jego postaci oraz historii rozwoju przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej.

Projekt edukacyjny „W pałacu naftowego filantropa – LARP o Władysławie Długoszu” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie z Krakowa, dzięki wsparciu Fundacji BGK w ramach drugiej edycji programu „Dzieci Kapitana Nemo”. W ramach zadania uczniowie z Siar i Sękowej przygotowali scenariusz własnej gry pt. „Bal w Siarach”. W centrum rozgrywki stało spotkanie przedsiębiorców naftowych z Władysławem Długoszem, który zaprasza ich do swojej siedziby.


Od pechowca do magnata – co warto wiedzieć o Długoszu?

Jak czytamy na stronie sękowskiego urzędu:

Przyszły magnat naftowy i senator II Rzeczpospolitej, początkowo nie miał szczęścia do nafty – stracił swoje oszczędności w nietrafionych odwiertach. Zatrudnił się u kanadyjskiego pracodawcy Williama Henry MacGarveya (założyciela słynnej fabryki narzędzi Glinik), który wysłał go z ziemi gorlickiej do Borysławia (dzisiejsza zachodnia Ukraina). Wytrwałość i umiejętności techniczne zwróciły się przedsiębiorcy. Dowiercił się w Borysławiu bardzo obfitych złóż. Wkrótce stał się nie tylko milionerem, ale również skutecznym przedstawicielem młodej branży naftowej w zaborze austriackim. Zaangażował się też w działalność niepodległościową w Polskim Stronnictwie Ludowym. Pod koniec I wojny światowej wygłosił w wiedeńskim parlamencie znaczącą mowę niepodległościowej. W Siarach odnalazł miłość swojego życia – Kamilę z Dembowskich – oraz swoją rezydencję. Do dziś ozdobą miejscowości jest przebudowany przez Długosza pałac. Mieszkańcy Siar i okolicy wspominają go również jako dobrego pracodawcę i filantropa, który chętnie udzielał pomocy lokalnej społeczności i stawiał na podniesienie poziomu edukacji finansując między innymi internaty dla polskiej i łemkowskiej młodzieży.

 

Źródło info: UG w Sękowej


Napisz komentarz
Komentarze
Bar 12.11.2021 14:20
Szkoda, że właściciele robią cyrk w parku, dosłownie .... Stare kolejki górskie, zdezelowane, zamontowane w zabytkowym parku

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.