Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Wakacje.pl - LATO 2024 - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Pokaz garnków lub pościeli? Seniorze, strzeż się!

Podziel się
Oceń

Na swojej stronie internetowej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przedstawił projekt zmian prawa, które mają wzmocnić ochronę osób, które tracą oszczędności życia lub zapożyczają się na produkty oferowane np. w czasie pokazów.
Pokaz garnków lub pościeli? Seniorze, strzeż się!

Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Wczoraj (14 listopada) obchodzony był Ogólnopolski Dzień Seniora. Ponieważ to właśnie osoby starsze są często typowane na ofiary nieuczciwych przedsiębiorców, UOKiK przypomniał o zagrożeniach, które czekają na seniorów, ich prawach i możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy konsumenckiej. Co jednak kluczowe, UOKiK przedstawił zmiany prawa, które już niedługo trafią pod obrady Sejmu i Senatu. Ich celem ma być wzmocnienie ochrony nad osobami, które nie zawsze mają pełną świadomość zobowiązań, które na siebie biorą pod wpływem chwili.

Jak czytamy na stronie UOKiK:

co roku trafia kilkaset skarg na nieuczciwe praktyki nie tylko podczas pokazów handlowych, ale również podczas telezakupów czy sprzedaży internetowej. Adresatami zaproszeń na pokazy czy ofert telemarketerów najczęściej są seniorzy. Osoby starsze stanowią liczącą się grupę konsumentów, ale bardzo wrażliwą. Ich ufność i brak wiedzy o przysługujących im prawach staje się często polem do manipulacji i wymuszeń dla nieuczciwych przedsiębiorców.

 

Nieetyczne praktyki – proste, ale niestety skuteczne

Na liście nieetycznych działań, które najczęściej są stosowane względem seniorów znalazły się:

  • przekonywanie do wyboru towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową,
  • zapraszanie seniora na pokazy pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody kiedy rzeczywistym celem jest nakłonienie do zakupu np. drogiej pościeli czy garnków,
  • ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji.

 

Jak wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

Aby ograniczyć nieuczciwe praktyki, przygotowaliśmy zmiany przepisów dotyczących pokazów handlowych. Podczas takich pokazów często naruszane są prawa konsumentów. Nasze propozycje zakazują m.in. przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy czy sprzedaży artykułów medycznych poza lokalem firmy. (...) Projekt jest już po etapie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji społecznych. W listopadzie planujemy skierować go do kolejnych etapów procedury legislacyjnej.

 

Jakie zmiany proponuje UOKiK?

Na swojej stronie UOKiK wskazuje na cztery kluczowe zmiany prawa, które powinny się pojawić, by ułatwić konsumentom walkę z nieuczciwymi sprzedawcami. Na liście znalazły się:

  • Zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek.

Jak wyjaśnia UOKiK, w czasie takich wycieczek lub spotkań, konsumenci często są namawiani do zaciągnięcia pożyczek na zakup prezentowanych produktów, oferowana jest im też możliwość kupienia ich na raty. Co więcej, konsumenci mogą być często nieświadomi tego, że zawierają takie umowy: podpisując plik dokumentów tracą czujność, a wycofanie się z umowy bywa bardzo problematyczne. Proponowane przepisy mają sprawić, że umowa świadczenia usług finansowych zawarta podczas pokazu czy wycieczki byłaby z mocy prawa nieważna.

  • Zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem.

Ta zmiana ma pozwolić na skuteczne ograniczenie ryzyka strat finansowych. To czas, który osoby mają mieć na dodatkową refleksję, a przede wszystkim odstąpienie od zawartej umowy, które zgodnie z prawem im przysługuje. Jak podkreśla UOKiK:

Często organizator pokazu nie informuje uczestników, że mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, a nawet jeśli to zrobią - to trudno im odzyskać pieniądze.

 

  • Prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość.

Tego typu pakiety są często bardzo drogie. Wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych bywa poważnym nadwyrężeniem budżetu starszych osób, które decydują się na takie umowy. Chodzi tu głównie o możliwość wykupienia abonamentu czy pakietu medycznego, które także bywają przedmiotem sprzedaży na pokazach.

  • Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy.

UOKiK pisze w tym przypadku o towarach takich jak maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii. Ich jakość bywa często niewspółmiernie niska do ceny, po której są oferowane. Co więcej, tego typu produkty można niejednokrotnie otrzymać za dużo niższą cenę w regularnej sprzedaży w normalnych sklepach medycznych. Wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedawania tego typu produktów na pokazach ma ochronić nieświadomych konsumentów, głównie seniorów, którzy bardzo często dają się naciągnąć na tę ofertę.

 

Więcej o planowanych zmianach możecie przeczytać >>>na stronie UOKiK oraz >>>w wykazie prac legislacyjnych dot. Projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw.

 

Źródło info: UOKiK


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486