Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Siedem twarzy Ignacego. Wykształcenie gimnazjalne pozwalało tylko na pracę... w aptece

Podziel się
Oceń

Koleje fakty z życia Ignacego Łukasiewicza to niezwykła historia o determinacji, wyobraźni i ludzkiej uczciwości, z którą chcielibyśmy spotykać częściej.
Siedem twarzy Ignacego. Wykształcenie gimnazjalne pozwalało tylko na pracę... w aptece

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Przeznaczony na aptekarza

Po śmierci ojca, los Ignacego wydawał się przypieczętowany. Jak czytamy w jego biografii, ukończenie czteroklasowego gimnazjum i to ze znakomitymi wynikami, pozwalało mu na podjęcie pracy w aptece. Jako czternastolatek trafił więc do Łańcuta, gdzie trafił do apteki Antoniego Swobody. Tu spędził kolejnych pięć lat.

W tym zakresie historia przedstawiana jest różnie. W niektórych publikacjach o Łukasiewiczu czytamy, że rodzice od początku przeznaczyli go właśnie do fachu aptekarskiego. W wydaniu z 2021 roku czytamy zaś:

Jakkolwiek było, czy skierował go do niej ślepy los, czy własna intuicja, a może i marzenia, z pewnością był to niezwykle trafiony wybór.

 

Właśnie w aptece Łukasiewicz zaczął się bardzo rozwijać. Mając solidne przygotowanie teoretyczne, podjął praktykę jako „chłopiec”, łac. puer. Uczył się i eksperymentował pod oczami magistrów farmacji. Poznawał nie tylko receptury, ale utrwalał także swoje przyzwyczajenia do solidnej, systematycznej pracy, które wypracował w nim najpierw domowy nauczyciel, pułkownik.

Te przyzwyczajenia pozwolą mu później dążyć do sukcesu małymi krokami.

Praca w aptece dała Ignacemu spełnienie, ale otworzyła przed nim także inne możliwości.

Najważniejsze było na początku to, że dzięki czterem latom praktyki, Ignacy mógł stanąć przez Gremium Obwodowym w Rzeszowie, przed którym składało się egzamin tyrocynalny, uprawniający do nabycia statusu pomocnika aptekarza. Złożył go bez problemów w 1840 roku, wykazując się szerokim zakresem wiedzy popartej ogromnym doświadczeniem. W swojej pierwszej aptece Łukasiewicz pracował jeszcze nieco ponad rok, a od 1841 roku podjął pracę już jako pomocnik aptekarza  w Rzeszowie.

Tam trafił do pracowni Edwarda Hubla, do którego należała apteka „Pod czarnym orłem”. Cel był jasny: przygotowanie się do podjęcia w przyszłości studiów farmaceutycznych. Droga do tego okazała się jednak dłuższa, niż pierwotnie zakładał Łukasiewicz.

Wszystko zaś przez to, że po przybyciu do Rzeszowa, Ignacy odkrył nieznaną mu wcześniej zaletę pracy w aptece. Poza samym zatrudnieniem i możliwością doskonalenia się w fachu Łukasiewicz zauważył, że w aptece zyskuje niezwykłą możliwość jako patriota. W końcu było to jedno z tych miejsc, w których pojawia się bardzo wiele różnych osób i możliwe jest przygotowywanie wielu interesujących inicjatyw związanych z planami narodowowyzwoleńczymi.

 

Czego dokonał Łukasiewicz-patriota i czym zajmował się w wolnym czasie?

O tym przeczytacie już jutro!

 

Źródło info:

  • Informator Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach im. I. Łukasiewicza, Gorlice 1981.
  • Ku czci Ignacego Łukasiewicza, broszura Ignacy Łukasiewicz twórcą polskiego przemysłu naftowego,  wydane nakładem komitetu organizacyjnego obchodów roku jubileuszowego I. Łukasiewicza przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej 1972.
  • Broszura Ignacy Łukasiewicz. Twórca przemysłu naftowego,  Gorlice 1982.
  • Franaszek P., i in.,  Ignacy Łukasiewicz. Prometeusz na ludzką miarę, PIW, Warszawa 2021.

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego