Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Wakacje.pl - LATO 2024 - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Informacja o Ignacym, której nikt nie potrafi odczytać. Może uda się Tobie! [FOTO]

Podziel się
Oceń

Gorlickie Muzeum Regionalne PTTK zaprasza serdecznie na zwiedzanie niezwykle ciekawej wystawy czasowej. Tematem przewodnim jest Ignacy Łukasiewicz i jego życie w Gorlicach. Czeka tam na Was wiele zagadek i niezwykłych opowieści, a także eksponatów, które powinny budzić pytania.
Informacja o Ignacym, której nikt nie potrafi odczytać. Może uda się Tobie! [FOTO]

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Zagadka na temat Łukasiewicza, której rozwiązania nie znamy

Widoczny w miniaturze tekst to jedna z nielicznych, zachowanych w oryginale informacji potwierdzających obecność Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Dlaczego jedna z nielicznych? Wiele oryginalnych dokumentów spłonęło, niszcząc na zawsze bezcenne informacje o mieszkańcach miasta i ich losach. Stąd też wiadomości o działalności i aktywności Łukasiewicza w wielu przypadkach pochodzą ze wspomnień i dokumentów innych niż klasyczne, urzędowe.

Jedna z niewielu ksiąg miejskich, które przetrwały czas zniszczenia, jest dziś do obejrzenia w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Co zawiera zachowana w niej informacja?

Tego nie wie nikt: być może właśnie Wam uda się odkodować niewyraźną wiadomość? To może być Wasz wkład w lepsze poznanie osoby Ignacego!
Przyglądajcie się, myślcie, proponujcie! Z gotowymi propozycjami możecie przyjść do gorlickiego muzeum, w którym jeszcze do połowy września dostępna jest wystawa poświęcona gorlickiemu okresowi życia Ignacego Łukasiewicza.

 

Ignacy Łukaszewicz? Dlaczego nie!

W muzeum nie chodzi tylko o oglądanie eksponatów, ale przede wszystkim o zadawanie pytań: dlaczego ta lampa tak wygląda? Gdzie tak naprawdę była pierwsza kopalnia i po co Łukasiewiczowi była przeprowadzka do Gorlic? Czy w druku wkradł się błąd, a może to my tkwimy w błędzie pisząc o naszym wynalazcy jako o Łukasiewiczu, a nie Łukaszewiczu?

Pytań możecie stawiać wiele, ale to odpowiedzi, zupełnie nieoczywiste i zaskakujące, pokażą Wam, że warto było wybrać się na spacer do gorlickiego muzeum.

Dowiecie się, jakie schorzenia próbowano leczyć ropą naftową w XVI wieku, jak wyglądał proces destylacji ropy, poznacie prywatne życie Ignacego.

Wystawa będzie czynna aż do 25 września 2022 roku. Później Ignacy ruszy w trasę, by zaprezentować się we Włoszech.

 

Źródło info: Muzeum PTTK w Gorlicach



Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego