Polaków aktywność fizyczna: spaceruję, więc się ruszam. Czy aby na pewno?

  • 08.05.2022, 14:37
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

kobieta i mężczyzna biegający nad rzeką w Gorlicach Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Regularnie sport uprawia nieco ponad połowa Polaków. Większość z nas robi to... w trosce o zdrowie psychiczne. Kłopot w tym, że dla wielu z nas jedyną formą ruchu jest spacer. Jedno jest pewne – ruszamy się zdecydowanie za mało!

 

Badanie, które przeprowadził MultiSport Index 2022 pokazuje, że 65 procent Polaków podejmuje aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. Nie są szczególnie optymistyczne wyniki – były takie, gdyby dotyczyły podejmowanej aktywności minimum raz w tygodniu.

 

Więcej ćwiczą ci, którzy lepiej zarabiają

Po raz pierwszy w historii corocznego badania przeprowadzanego na zlecenie Benefit Systems respondenci wskazali, że główną motywacją do ćwiczeń jest dobrostan mentalny.

Tak twierdzi aż 42 procent pytanych. Pozostali ankietowani przyznali, że dbają w ten sposób o zdrowie (36 procent) i sylwetkę (11 procent).

Niestety tylko dwie na pięć osób robi to z częstotliwością zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czyli 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu.

Jest to niepokojący wynik, tym bardziej że nie możemy mieć pewności, czy deklaracje oddają stan faktyczny. Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność aktywności nierówna.

Dla 13 procent aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, żeby efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia – wyjaśnia autorom badania dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Kto ćwiczy najwięcej?

Spośród wszystkich badanych wyodrębniono kilka grup społecznych, w których aktywność fizyczna jest największa. Regularnie uprawiają sport głównie osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia – jest aż 78 procent. Brawo!

Spośród badanych – 75 procent aktywnych uczestników to mieszkańcy miast powyżej 200 tys. mieszkańców. 76 procent spośród deklarujących uprawianie sportu mieszka w Warszawie – stolica świeci przykładem!

Ćwiczą głównie mężczyźni (68%) i osoby pracujące (70%). Z kolei 78 procent respondentów aktywnych fizycznie zarabia minimum 5 tys. zł netto.

 

Chcemy więcej

Najrzadziej sport uprawiają osoby powyżej 55. roku życia (zaledwie 4%), wykonujące pracę w pozycji stojącej (45%) i... o niższych zarobkach od 1 do 2 tys. zł. (49%).

Polacy są jednak świadomi swoich zaległości i pytani, doskonale wiedzą, jak dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie ma zwiększona aktywność. Ochoczo deklarują, że chcieliby uprawiać sport częściej. Tak wskazuje 28 procent już aktywnych respondentów oraz 35 procent badanych w przedziale wiekowym 18-64 lata, którzy dotychczas nie wypełniali rekomendacji WHO.

 

A Ty? Kiedy ostatnio ćwiczyłeś? 

 

Możemy także ćwiczyć w domu, o tym jakie to proste możecie przeczytać tutaj >>>Zostań w domu i ćwicz razem z nami. Gimnastyka dobra na każdą okazję

 

 

Źródło info: Badanie MultiSport Index 2022/własne

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe