Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – ochotnicy mogą się zgłaszać od soboty

  • 17.05.2022, 09:21
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

pojazdy WOT na gorlickim rynku Fot. halogorlice.info ©
To jednak z wielkich zmian, które wprowadziła do naszego porządku Ustawa o obronie ojczyzny. Rekrutacja dla kandydatów do nowej formy służby wojskowej rozpocznie się już w najbliższą sobotę (21 maja).

 

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służby w wojsku. Obecnie osoby, które chciałyby złączyć swoje życie zawodowe z Wojskiem Polskim, mogą wybrać jeden z trzech typów służby: zawodową, terytorialną lub właśnie dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Ta ostatnia możliwość to nowość wprowadzona na podstawie nowego ustawy zatytułowanej Ustawą o obronie ojczyzny. Wybór tej służby oznacza chęć przejścia dwóch etapów służby. Pierwszym jest 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, po którym następuje przysięga wojskowa. Potem następuje drugi etap, który trwa 11 miesięcy. To czas specjalistycznego szkolenia, które odbywa się w jednostce wojskowej. Co ciekawe, w tym czasie osoba wybierająca dobrowolną zasadniczą służbę wojskową będą mogły wybrać – nie muszą być skoszarowane!

W czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej osoby podejmujące szkolenie będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości pensji żołnierza zawodowego – 4560 zł. Co więcej, będzie im przysługiwało prawo do urlopu wypoczynkowego, a czas szkolenia będzie wliczany do okresu zatrudnienia bądź do okresu odbywania służby wojskowej.

Osoby biorące udział w szkoleniach nie będą miały zamkniętej drogi ani do WOT (po pierwszym etapie szkolenia) ani do aktywnej rezerwy. Po ukończeniu 11-miesięcznego szkolenia kandydaci będą mieli również prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej ( po spełnieniu wymagań niezbędnych do zajmowania określonego stanowiska).

W czasie służby osoby uczestniczące w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej będą miały zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie.

Przerwanie służby dobrowolnej będzie możliwe na każdym jej etapie.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego na zasadach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, należy złożyć odpowiedni wniosek. Będzie to można zrobić już od 21 maja 2022 r. zarówno osobiście jak i elektronicznie. Do wniosku należy dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości

  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;

  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zgłaszać będzie można się od 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju, ale wniosek możecie złożyć także >>>przez Internet
 

Pikniki wojskowe na zachętę

Aby promować nowe możliwości i budować pozytywny wizerunek wojskowych już niedługo w całej Polsce odbędą się 32 pikniki wojskowe MON.

Wszystkie pikniki rozpoczną się o godzinie 11 i potrwają do 18. W województwie małopolskim pikniki odbędą się w:

  • Olkuszu, na Rynku
  • w Skawinie, na Błoniach Skawińskich (obok Rynku).

Jeśli będziecie chcieli skorzystać z oferty w województwie podkarpackim, to możecie odwiedzić:

  • Lubaczów - Rynek
  • Leżajsk - ul. Mickiewicza 65

W czasie spotkań odbędą się m.in. prezentacje sprzętu wojskowego, koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można porozmawiać z żołnierzami, spróbować wojskowej grochówki i uzyskać szczegółowe informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej. W czasie pikniku będzie można też wypełnić wniosek o powołanie. W takim przypadku trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.

 

Źródło info: wojsko-polskie.pl

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

?
? 18.05.2022, 08:07
i ciekawe czy ta młodzież paradująca po ulicach w "ubrankach" z army shopu zgłosi się do woja
~~~~ja
~~~~ja 17.05.2022, 19:53
Myślę że oferta warta przemyślenia. Całkiem niezła kasa (przynajmniej w porównaniu z tym co dają w Gorlicach zwłaszcza dla młodych bez doświadczenia) do tego micha i kąt do spania a jak się jednak komuś nie spodoba można zrezygnować. Czego więcej chcieć?
Kiedyś to się szło w kamasze za darmo i nikt nie pytał kto chce a kto nie...
?
? 18.05.2022, 08:09
tylko wiedz że ta kasa to suma brutto a na ręke to jakieś 3200
~~~~ja
~~~~ja 18.05.2022, 08:42
@? Więcej. Przypominam, że młodzi do 26 roku życia przy takich zarobkach nie płacą podatku PiT więc to będzie ok ~3500 netto do tego jak wspomniałem jedzenie i spanie.
T
T 17.05.2022, 23:37
Mosz recht. Tylko ciekawe, ilu ludzi, a szczególnie młodych, to doceni i będzie chciało się tym zainteresować.
młodszy szeregowy
młodszy szeregowy 17.05.2022, 18:46
Naczelniku Kaczyński prowadź na Moskwę!
T
T 17.05.2022, 23:39
A po co? Moskwa sama się tu pcha, nie zauważyłeś? Trzeba, żeby ci na rynku w Gorlicach ruskie "Z" wjechało w "D" żebyś ogarnął?
🇵🇱
🇵🇱 17.05.2022, 22:41
Po skolko siewodnia kopiejki ?
jenerał
jenerał 17.05.2022, 20:07
Szable w dłoń i na koty kto żyw!

Pozostałe